خودرو

سریعترین ماشین ایران؛ مقایسه سرعت ماشین های ایرانی با یکدیگر

سریعترین ماشین ایران؛ مقایسه سرعت ماشین های ایرانی با یکدیگر
نویسنده : ساناز محمدی۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
7 دیدگاه

شتاب بالا و تجربه هیجان در ماشین های پرسرعت باعث شده تا این ماشین ها طرفداران زیادی داشته باشند و سرعت ماشین به یکی از فاکتورها هنگام خرید ماشین تبدیل شود. در حالی که ماشین های سوپراسپرت خارجی شتاب اولیه زیر 5 ثانیه دارند، می خواهیم ببینیم سریعترین ماشین ایران کدام است و به مقایسه سرعت ماشین های ایرانی با یکدیگر بپردازیم.

سریع ترین ماشین ایرانی

شرکت های خودروسازی همواره در تلاشند تا با ارتقای محصولات در طراحی و تولید حرفی برای گفتن داشته باشند و در فهرست بهترین ها باقی بمانند.

معمولا فراری و بوگاتی را به عنوان سریع ترین ماشین ها در دنیا می شناسند و در حال حاضر ویرون سوپر اسپورت از شرکت بوگاتی به عنوان سریع ترین ماشین دنیا با سرعت 431٫172 کیلومتر در ساعت می باشد.

اما تعیین اینکه کدام ماشین ها پرسرعت ترین ماشین های ایرانی هستند، براساس موارد مختلفی می باشد

دنا پلاس توربو

پرسرعت ترین ماشین های ایران: دنا توربو پلاس

یکی از سریع ترین ماشین ها در ایران؛ دنا پلاس توربو از شرکت ایران خودرو می باشد که بلافاصله پس از عرضه در تیرماه 1401 مورد استقبال قرار گرفت. برخورداری از حداکثر سرعت 205 کیلومتر در ساعت و شتاب 9.5 تا 10 ثانیه این ماشین را به سریع ترین ماشین های موجود در ایران تبدیل کرده است.

از دیگر مشخصات دنا توربور پلاس به عنوان سریع ترین ماشین در ایران می توان به موتور 4 سیلندر 16 سوپاپ توربو شارژ با قدرت 150 اسب بخار، حجم موتور 1.7 لیتر و گشتاور 215 نیوتون متر اشاره کرد.

سمند سورن توربو

پرسرعت ترین خودرو ایرانی: سمند سورن توربو

در معرفی ماشین های پرسرعت ایرانی، می توان از سمند سورن توربو از شرکت ایران خودرو نام برد. این ماشین ایرانی که با طرحی متفاوت تولید شده، با شتاب 8.5 تا 8.8 ثانیه و حداکثر سرعت 210 کیلومتر بر ساعت، یکی از سریعترین ماشین های ایرانی محسوب می شود.

دیگر مشخصات این ماشین سریع ایرانی؛ موتور 4 سیلندر 16 سوپاپ توربوشارژ با قدرت 150 اسب بخار و حجم موتور 1.7 لیتر می باشد.

206 تیپ 5

پرسرعت ترین ماشین های ایران: 206 تیپ 5

206 تیپ 5 به عنوان یکی از ماشین های پرطرفدار، در لیست پرشتاب ترین خودرو های داخلی قرار می گیرد. این ماشین دارای موتور TU5 16 سوپاپ با 4 سیلندر و 1.6 لیتر حجم می باشد.

شتاب صفر تا صد 206 تیپ 5 به عنوان یک ماشین پرسرعت ایرانی، 9.6 ثانیه می باشد.

کیا سراتو

سریعترین ماشین های ایرانی: کیا سراتو

کیا سراتو یک ماشین ایرانی نیست، اما عرضه و مونتاژ آن در ایران و شرکت سایپا انجام می شود و یکی از سریع ترین ماشین ها در ایران است.

حداکثر سرعت این ماشین 210 کیلومتر در ساعت با شتاب 10.5 ثانیه می باشد. موتور این ماشین 4 سیلندر 16 سوپاپ با قدرت 156 اسب بخار است.

مقایسه سرعت ماشین های ایرانی

سریعترین خودرو های ایران کدامند؟ برای مقایسه ماشین های ایرانی به لحاظ سرعت با توجه به اینکه گزینه های زیادی پیش روی ما نیست و بسیاری از ماشین ها ایرانی نیستند بلکه مونتاژ آنها در ایران انجام شده، سرعت سمند سورن توربو و دنا پلاس توربو را به عنوان سریعترین ماشین های ایران مورد بررسی قرار می دهیم.

سمند سورن توربو یک طراحی شیک و جدید در محصولات ایران خودرو و سمند می باشد که از پژو 407 الهام گرفته شده است. فضای داخلی این ماشین حالت اسپرت دارد که با توجه به راحت و باز بودن فضا برای خانواده ها ماشین مناسبی می باشد. بیشترین تفاوت این ماشین با سمند معمولی و LX مربوط به همین فضای داخلی کابین و البته نمای جلو ماشین می باشد.

به لحاظ استهلاک نمی توان این ماشین پرسرعت ایرانی را چندان قوی دانست، ضمن اینکه مصرف سوخت آن هم پایین نیست.

به عقیده بسیاری از صاحبان سمند سورن توربو افت قیمت نوع دست دوم این ماشین از جمله ایراداتی است که می توان به این ماشین سریع ایرانی وارد کرد.

و اما دنا توربو پلاس با تغییرات ظاهری در چراغ ها و درها، نوع توسعه یافته و کامل تر ماشین های تولیدی ایران است که با فرمان هیدرولیک و تنظیم اتوماتیک، جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک متفاوت از مدل های دیگر دنا می باشد. اما نمی توان آنرا جزء بادوام ترین ماشین های ایران هم دانست.

سمند سورن توربو یا دنا پلاس توربو

اینکه بین دنا پلاس توربو و سمند سورن توربو به عنوان سریعترین ماشین های ایرانی، کدامیک بهتر است، باید گفت این دو ماشین به لحاظ ایمنی و قیمت تا حدود زیادی در یک رده هستند، اما طراحی داخلی دنا پلاس از سمند سوربو شیک تر است،

ضمن اینکه در سورن توربو صدای موتور درون کابین زیاد است و ممکن است کمی آزار دهنده باشد.

بنظر شما کدام ماشین ایرانی سریعتر است ؟

دیدگاهتان را بنویسید

 1. Reza گفت:

  پارس elx چی

  1. علی گفت:

   ۲۰۷ شتابش فوق‌العاده است

   1. وحید گفت:

    آقا با ۲۰۷ آشنایی نداشتن

 2. ۰۰۰۰ گفت:

  فقط رانا

  1. علی گفت:

   ۲۰۷ شتابش فوق‌العاده است

 3. اسی گفت:

  اگه بناباشه این ماشینا سریعترین داخل کشور باشن من حاضرم ماشینمو با ۴ لیتر بنزین و یه دونه کبریت منور کنم یه پژو ۴۰۵ موتور ۳ لیتری زانتیا و گیربکس خط دو و کیت توربوی حرفه ای با حداقل قدرت ۳۰۵ اسب بخار هرچند در مقایسه با اینایی که نوشتی یخورده پایینه خخخخخخخ

 4. اسی گفت:

  اگه بناباشه این ماشینا سریعترین داخل کشور باشن من حاضرم ماشینمو با ۴ لیتر بنزین و یه دونه کبریت منور کنم یه پژو ۴۰۵ موتور ۶ سیلندر ۳ لیتری زانتیا و گیربکس خط دو و کیت توربوی حرفه ای با حداقل قدرت ۳۰۵ اسب بخار هرچند در مقایسه با اینایی که نوشتی یخورده پایینه خخخخخخخ