بازی

۸ بازی که در آن‌ها فیزیک حرف اول را می‌زند!

نویسنده : دانیال نوروزی۱۷ مرداد ۱۴۰۲
0 دیدگاه

کدام بازی‌ها دقیق‌ترین فیزیک اجسام را دارند و سر و کارتان بیشتر با فیزیک است؟ در ادامه با معرفی ۸ بازی به این سبک و سیاق همراه باشید.

ما بازی می‌کنیم تا از دنیای واقعی و احتمالات آن فرار کنیم و برای مدتی در یک دنیای دیگر وقت بگذرانیم. با این وجود، بعضی از بازی‌ها هستند که با هدفی کاملا عکس این موضوع ساخته می‌شوند. بازی‌هایی که از نظر فیزیک اجسام بی‌نظیر و فوق‌العاده دقیق عمل می‌کنند و مشابه دنیای واقعی هستند. در ادامه 8 بازی با دقیق‌ترین فیزیک اجسام را به شما معرفی خواهیم کرد.

Half-Life 2

گوردون فریمن یا شخصیت صامت سری بازی‌های «هف لایف» یک مهندس فیزیک نابغه است، بنابراین عجیب نیست که هف لایف شروع‌کننده لیست ما باشد. هف لایف ماجراهای حمله بیگانگان و البته دست داشتن دولت در پوشش درست کردن برای اتفاقات را دنبال می‌کند. جایی که اما فیزیک هف لایف خودش را به وضوح نشان می‌دهد، در هف لایف 2 و جایی است که بازی یک تفنگ جدید به نام Gravity Gun یا «سلاح جاذبه» به شما می‌دهد. توصیف خوش‌ساخت بودن این اسلحه کار سختی است اما گرویتی گان در بسیاری از لیست‌ها، جزو بهترین سلاح‌های ویدیوگیمی محسوب می‌شود. سلاحی که می‌تواند هر جسمی را از روی زمین بردارد و به عنوان یک تهدید علیه دشمنان استفاده کند.

Amnesia

شاید دیدن یک بازی ترسناک در این لیست برایتان عجیب باشد، اما Amnesia یک بازی ترسناک ساده نیست. همه چیز از قسمت اول آمنژیا شروع شد؛ جایی که شما نقش مردی را بازی می‌کنید که در راهروهای یک قلعه به هوش می‌آید و باید راه فرار خودش را از آنجا بیابد. در این بین، تنها سلاح شما مغزتان و قابلیت جا به جا کردن اجسام است. برای این که بخواهید خودتان را از مخصمه نجات دهید، باید بتوانید اجسام مختلفی مثل جعبه، کتاب و غیره را جا به جا کنید و حتی با استفاده از آن‌ها جلوی دشمنان را بگیرید.

Human Fall Flat

فیزیک رگدال در عین حال که موضوع جالبی است، می‌تواند بسیار خنده‌دار باشد. همین باعث شده تا به جز حیوانات و انسان‌ها، سازنده بازی Human Fall Flat آن را روی کاراکترهای عجیب خودش پیاده کند و نتیجه متفاوتی از آن بگیرد. بازی چندین مرحله مختلف دارد اما اوج جذابیتش زمانی رخ می‌دهد که با دوستانتان در ورکشاپ بازی دنبال مپ‌ها و چالش‌هایی بگردید که دیگران ساخته‌اند!

Condemned: Criminal Origins

کارآگاه بودن شغل جذاب اما سختی است. ماجرا وقتی سخت‌تر می‌شود که یک پرونده دشوار جلوی خودتان داشته باشید و برای حل کردن آن باید به تاریک‌ترین و مرموزترین مکان‌های شهر سر بزنید. در بازی Condemned: Criminal Origins همین سناریو برایتان بازسازی می‌شود تا این که در نقش یک کارآگاه بدون هیچ سلاح خاصی، برای دفاع از خود و حمله به دشمنان مجبور باشید تا از اجسام داخل محیط استفاده کنید. هر کدام از اجسام یک وزن و انیمیشن منحصر به فرد دارند و دشمنان هم این پترن را شناسایی می‌کنند. فقط حواستان باشد که چیزی به خودتان برخورد نکند!

Grand Theft Auto V

سری بازی‌های GTA کار خودشان را با این عنوان شروع نکردند و از ابتدا هم روی دنیاسازی تمرکز نداشتند. این رویه با بازی GTA 3 شروع شد و حالا که در حال انتظار برای نسخه جدید GTA یعنی GTA 6 هستیم، بد نیست تا نگاهی به آخرین بازی آن داشته باشیم. بازی GTA V یک شبیه‌ساز فیزیک عالی است. از زمانی که می‌توانید بین هر سه شخصیت بازی یعنی ترور، فرانکلین و مایکل به صورت آنی و همزمان سوییچ کنید گرفته تا وقتی که یک سرقت بزرگ از بانک و جاهای مختلف دیگر را دارید. هر کدام از شخصیت‌های اصلی بازی انیمیشن و نوع حرکت خاص خودش را دارد و در عین حین رانندگی هم با اتومبیل‌های سر و کار داریم که هر کدام هندلینگ متفاوتی دارند. GTA V یکی از کامل‌ترین بازی‌ها از نظر فیزیک اجسام و شخصیت‌هاست.

Angry Birds

انگری بردز یکی از آن بازی‌های موبایلی است که تاثیر آن کمتر دیده می‌شود. دلیل اصلی موفقیت و دوست‌داشتنی شدن انگری بردز نه لزوما شخصیت‌های پرنده‌ای آن یا گرافیک رنگی، بلکه فیزیک دقیق آن بود. انگری بردز شما را مجبور به استفاده از ذهنتان می‌کند تا هدف‌هایتان (همان خوک‌های سبز!) را دقیق و بدون اشتباه نابود کنید. انگری بردز به ازای انجام دادن درست وظایفتان به شما ستاره می‌دهد و اگر یک مرحله را عالی پشت سر بگذارید، امتیاز آن مرحله هم کامل و سه ستاره خواهد بود. فیزیک انگری بردز باعث می‌شود تا شما بارها و بارها یک مرحله را تکرار کنید تا به بهترین امتیاز ممکن و بیشترین ستاره‌ها برسید.

World of Goo

بازی Little Inferno از دسته بازی‌های شبیه ساز ایجاد حریق بود. بازی World of Goo در واقع یک نسخه خیلی ساده‌تر از آن بازی است. جایی که شما باید شاهدانه‌های مختلف که می‌خواهند آزاد شوند را از هم جدا کنید. برای این کار، این شاهدانه‌ها باید از یک سری لوله عبور کنند اما خودشان نمی‌توانند، بنابراین شما باید به آن‌ها کمک کنید. خلاقیت در این بازی موج می‌زند و شما را از نظر قوانین فیزیک به چالش می‌کشد تا طوری که باید و شاید، از مغزتان استفاده کنید. برای این که در بازی World of Goo بهتر شوید، باید به درک بهتر از قوانین کلی فیزیک اجسام برسید.

Totally Accurate Battle Simulator

بازی Totally Accurate Battle Simulator بی‌دلیل از صفت Accurate در اسم خودش استفاده نکرده. این بازی که با نام کوتاه‌تر TABS هم شناخته می‌شود، شما را در چندین سناریوی مبارزه مختلف در دوره‌های متنوعی از تاریخ قرار می‌دهد. علاوه بر این، شما در این بازی امکان پیاده کردن انواع مختلف از سناریوهای مختلف را دارید و می‌توانید نیروهای مختلف از دوره‌های مختلف تاریخی را در برابر هم قرار دهید تا ببینید چه جور جنگ و درگیری بین آن‌ها شکل می‌گیرد و چه تیمی برنده می‌شود. این بازی یکی از آن عناوین شبیه‌ساز، سرگرم‌کننده و حتی خنده‌داری است که می‌تواند دقت بالایی از نظر قوانین فیزیک داشته باشد اما اگر به این موارد هم اهمیتی نمی‌دهید، حداقل کلی می‌خندید!

دیدگاهتان را بنویسید