اخبار تکنولوژی

ادعای جنجالی نماینده مجلس: ممنوعیت واردات آیفون به خاطر فروش بیشتر گوشی های سامسونگ است!

نویسنده : امیرعطا خوش باطن۱۵ اسفند ۱۴۰۱
0 دیدگاه

در حالی که ممنوعیت واردات آیفون‌های 14 همچنان ادامه دارد، یکی از نمایندگان مجلس مدعی شده که عدم رجیستری آیفون‌های 14 به خاطر فروش بیشتر گوشی‌های سامسونگ در ایران است.

آیفون‌های سری 14 هرگز به ایران نیامدند! البته منظور، واردات آن از مبادی قانونی و به‌ صورت رجیستر شده است. در غیر این صورت همین حالا هم می‌توانید انواع مدل‌های این خانواده را بدون رجیستری در بازار ایران تهیه کنید. در حالی که گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد اجازه ورود این محصول شنیده به کشور شنیده می‌شد، اما مدیر کل دفتر واردات گمرک آب پاکی را روی دست همه ریخت و اعلام کرد که ورود تلفن همراه با نشان تجاری Apple مدل 14 به بعد ممنوع است. (منظور از به بعد مدل‌های سال آینده‌ی آیفون است)

هیچ‌وقت به ‌طور رسمی علت این تصمیم‌گیری اعلام نشد، اما گفته می‌شود که پشتیبانی آیفون 14 اپل از تماس ماهواره‌ای، علت اصلی این اتفاق است. برخی دیگر هم معتقدند که ممنوعیت واردات گوشی‌های آمریکایی، مقابله به‌ مثل با تحریم‌های ایالات متحده است.

اما حالا یکی از نمایندگان مجلس دست به افشاگری زده و اظهارنظر جنجالی را در مورد ممنوعیت واردات آیفون مطرح کرده است. جلال رشیدی کوچی، عضو کمیسیون داخلی و شوراها در مجلس، در جدیدترین مصاحبه خودش گفته است که دست‌های پشت پرده باعث و بانی اتخاذ این تصمیم هستند.

کوچی می‌گوید وقتی افراد نتوانند گوشی‌های بالارده و خوش ساخت آیفون را بخرند، به استفاده از گوشی‌های رقیب آن یعنی سامسونگ روی میاورند. او در ادامه افزود: من علاقه‌مند به استفاده از گوشی‌های بالارده اپل هستم. اما اگر نتوانم آیفون‌ها را تهیه کنم، قطعا گوشی معمولی نوکیا 1100 که به‌ دست نمی‌گیرم. در عوض به ‌سراغ بهترین گوشی‌های سامسونگ می‌روم.

این نماینده مجلس معتقد است که افزایش قیمت گوشی‌های آیفون به‌ خاطر اختصاص نیافتن ارز نیمایی جهت واردات آن‌ها است. در صورتی که گوشی‌های ساسونگ با ارز نیمایی وارد کشور می‌شوند و کمتر تحت تاثیر افزایش نرخ ارز قرار می‌گیرند. کوچی معتقد است که علت تخصیص ارز نیمایی به گوشی‌های سامسونگ را باید از دست‌های پشت جویا شد. کسانی که وظیفه واردات این گوشی‌ها به بازار کشور را دارند.

او می‌گوید آیفونی که این همه سال رجیستر می‌شد، یک شبه به لیست سیاه گمرک ایران اضافه می‌شود تا فروش آن کم شود و در عوض فروش گوشی‌های سامسونگ در بازار رشد چشمگیری پیدا کند. در همین حال، چندی پیش عیسی زارع ‌پور، وزیر ارتباطات نیز مطرح کرده بود که ممنوعیت واردات آیفون 14 مشکلاتی برای مردم ایجاد می‌کند.

هنوز هیچ واکنش رسمی‌ای به اظهارات این نماینده‌ی مجلس صورت نگرفته است؛ اما باید منتظر پاسخ مقامات بالاتر به اظهارات جلال الدین رشیدی کوچی باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید