اخبار تکنولوژی

هزینه نجومی مایکروسافت برای ابرکامپیوتر ChatGTP

هزینه کرد نجومی مایکروساف برای ابرکامپیوتر ChatGTP
نویسنده : عضو تحریریه۲۴ اسفند ۱۴۰۱
0 دیدگاه

طبق گزارش بلومبرگ، مایکروسافت صدها میلیون دلار برای ساخت یک ابر رایانه هزینه کرده‌است. هدف این ابر رایانه کمک به قدرت بخشیدن به چت بات ChatGPT OpenAI است.

طبق وبلاگ منتشر شده در روز دوشنبه، مایکروسافت توضیح می دهد که چگونه زیرساخت هوش مصنوعی Azure را ساخته و آن را ارتقا می‌دهد.

برای ساخت ابررایانه‌ای که پروژه‌های OpenAI را تامین می‌کند، مایکروسافت هزاران واحد پردازشی گرافیکی (GPU) از شرکت انویدیا را در پلتفرم رایانش ابری Azure به هم متصل کرده است.

این اتفاق به OpenAI اجازه داد تا مدل‌های قدرتمندتری را آموزش دهد و «قابلیت‌های هوش مصنوعی» ابزارهایی مانند ChatGPT و Bing را باز کند.

بر اساس بیانیه بلومبرگ، اسکات گاتری، معاون هوش مصنوعی و بخش ذخایر ابری مایکروسافت، گفته است که این شرکت صدها میلیون دلار برای این پروژه هزینه کرده است که نشان می‌دهد مایکروسافت مایل است حتی پول بیشتری را به فضای هوش مصنوعی اختصاص دهد.

مایکروسافت در حال حاضر در تلاش است تا قابلیت‌های هوش مصنوعی Azure را بهبود بخشد و می‌خواهد با تراشه‌های انویدیا H100 و A100 Tensor Core و شبکه Quantum-2 InfiniBand این کار را انجام دهد. طبق اعلام این شرکت، سیستم‌های جدید Azure به OpenAI و سایر شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا به آموزش مدل‌های هوش مصنوعی بزرگ‌تر بپردازند.

«اریک بوید»، معاون سازمانی Azure AI می‌گوید: «متوجه شدیم که به ساخت خوشه‌های هدفمند با تمرکز بر پردازش‌های آموزشی حجیم نیاز داریم و OpenAI یکی از اولین مشتریانی بود که این نیاز را برایمان اثبات کرد. ما از نزدیک با آن‌ها همکاری کردیم تا ببینیم این شرکت در حین ساخت محیط آموزش مدل خود به چه چیزهایی نیاز دارد».

این شرکت چند ماه پیش اعلام کرد که با OpenAI وارد همکاری جدیدی به ارزش 10 میلیارد دلار شده است و مدتی بعد از نسخه جدید بینگ از چت‌بات هوش مصنوعی GPT-3.5 پرده برداشت.

دیدگاهتان را بنویسید