علم و دانش

در چنین روزی؛ آخرین ماموریت شاتل فضایی آتلانتیس!

نویسنده : امیرعطا خوش باطن۱۸ تیر ۱۴۰۲
0 دیدگاه

شاتل فضایی آتلانتیس در ۸ ژوئیه سال ۲۰۱۱، آنچه که آخرین پرواز آن شد به فضا پرتاب شد. آتلانتیس آخرین شاتل فضایی باقی مانده ناسا بود که به فضا پرواز کرد. این شاتل بین سال‌های ۱۹۸۵ تا زمان بازنشستگی‌اش در سال ۲۰۱۱، مجموعاً ۳۳ مأموریت انجام داد.

آتلانتیس از سری اوربیتر تولید شده توسط ناسا بود که ۱۴ مارس ۱۹۸۵ به پرواز درآمد و۱۵ سپتامبر ۲۰۱۱ نیز بازنشسته شد. این مأموریت پرتاب آخرین ماهواره به نام راکوآن بود که رصدخانه فضایی هابل را تکمیل می‌کرد.

شاتل فضایی آتلانتیس یکی از چهار فضاپیمای شاتل ساخته شده توسط ناسا بود که به نظر می‌رسد وظیفه اصلی آن انتقال فضانوردان و تجهیزات سازماندهی مجدد قطعات ایستگاه فضایی بین المللی بود.

برنامه ساخت شاتل‌های فضایی از سال ۱۹۶۹ آغاز شد و نخستین مأموریت شاتل در ۱۹۸۱ انجام شد. تا سال ۲۰۱۱، مجموعا ۱۳۵ پرواز شاتل فضایی انجام شد که آتلانتیس یکی از شاتل‌های اصلی بود که در این مأموریت‌ها شرکت داشت.

آتلانتیس موفق ظاهر شد در مأموریت‌هایی نظیر تعمیرات تلسکوپ هابل و شروع به کار ایستگاه فضایی بین‌المللی. این شاتل در سال ۲۰۱۱، همزمان با سایر شاتل‌ها بازنشسته شد.

مأموریت STS-135 و آخرین پرواز شاتل فضایی آتلانتیس شامل انجام تعدادی ماموریت‌های مهم بود. این شاتل فضایی با 4 فضانورد و محموله‌های مورد نیاز برای ایستگاه بین المللی فضایی در ۸ ژوئیه ۲۰۱۱ به فضا پرتاب شد.

طی این مأموریت 15 روزه، فضانوردان محموله‌های بسیاری را از جمله تجهیزات و ذخیره‌های مواد غذایی برای خدمه فعلی ایستگاه فضایی به آنجا منتقل کردند. همچنین نخستین قطعات یک آزمایش جدید را هم در ایستگاه نصب کردند.

زمانی که این مأموریت به پایان رسید، شاتل آتلانتیس برای آخرین بار در تاریخ 21 ژوئیه 2011 در مرکز فضایی کندی فلوریدا به زمین فرود آمد.

دیدگاهتان را بنویسید