علم و دانش

واحد اندازه گیری ذرع چیست و هر ذرع چند متر مربع است

واحد اندازه گیری ذرع چیست؟
نویسنده : ساناز محمدی۰۷ خرداد ۱۴۰۲
0 دیدگاه

در ایران باستان برای اندازه گیری از واحدهای مختلفی استفاده می شد. یکی از این واحدها ذَرع بود که برای اندازه‌ گیری طولی و بیشتر در بین پارچه فروشان و بزازان بکار می رفت. موضوع ما در این مقاله واحد اندازه گیری ذرع است و می خواهیم ببینیم ذرع را با چه واحدی اندازه می گیرند. تا انتهای مطلب همراه مگ تک باشید.

واحد اندازه گیری ذرع چیه

در گذشته ذرع نام میله ای به اندازه 104 سانتی متر بود که در خیاطی برای متر کردن پارچه ها از آن استفاده می شد.

ذرع برگرفته از واژه ذراع، یک مقیاس طولی و واحد رایج سنتی برای اندازه گیری طول در قدیم بود و به بطور تقریبی اندازه ذرع را از نوک انگشتان تا آرنج می دانستند. واحد اندازه گیری ذرع سانتی متر است.

برخی ذرع را با ذراع یکی می دانند اما ذراع واحدی کوچکتر از ذرع و به اندازه 46 تا 54 سانتی متر است که یک واحد سنتی رایج بین مصریان و به اندازه فاصله آرنج تا نوک انگشت وسطی بود.

ذرع شرعی یا اَرَش واحد اندازه گیری قدیمی تر از ذرع می باشد که برابر با 45 سانتی متر یا 2 وجب است و به آن ذرع شرعی هم می گویند.

هر ذرع چند متر مربع است

ذرع را می توان به معنی گز کردن هم دانست. یک واحد تقریبی برای اندازه گیری درازا و طول یک محیط یا چیزی شبیه به پارچه.

جالب است بدانید اندازه های مختلفی برای ذرع معرفی شده که تفاوت های کوچکی با هم دارند. مثلا در حالی که ذرع شرعی تقریبا نیم سانتی متر است، ذرع شاهی 1 متر و 12 صدم متر و ذرع نیشابوری دو برابر و نیم ذرع شاهی بود و حالا اندازه ذرع که به رسمیت شناخته می شود، 104 سانتی متر است.

بنابراین؛ اندازه ذرع به متر معادل 1 متر و 4 صدم متر می باشد.

ذراع واحد اندازه گیری چیست

ذراع واحد اندازه گیری طولی برای اندازه گرفتن پارچه، چوب، سطح زمین و … می باشد ک به ذرع شبیه است و به لحاظ اندازه با هم فرق دارند. ذراع کوچکتر از ذرع ست.

یک ذرع و نیم چند متر است


به یک مساحت طولی به اندازه 1 * 1.5 متر ذرع و نیم گفته می شود که بیشتر برای فرش های دستباف کوچک با این ابعاد بکار می رود.

هشت ذرع چند متر است

هر 1 ذرع 104 سانتی متر است. بنابراین هشت ذرع برابر با 104 * 8 یعنی 832 سانتی متر (8 متر و 32 سانتی) می باشد.

همچنین بدانید:

واحد اندازه گیری باد

دیدگاهتان را بنویسید