علم و دانش

فایزر داروی جدید ضد ریزش مو تولید می‌کند

نویسنده : امیرعطا خوش باطن۱۰ تیر ۱۴۰۲
1 دیدگاه

داروی جدید ریزش مو به نام LITFULO که شرکت فایزر تولید کرده است، اولین و تنها دارویی است که توسط آژانس غذا و داروی آمریکا برای درمان بیماری طاسی منطقه‌ای شدید، مورد تایید قرار گرفته است.

به نقل از خبرگزاری آی، بیماری طاسی منطقه‌ای شامل ریزش شدید موی سر، صورت و بدن است. این بیماری هنگامی رخ می‌دهد که سامانه ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله و مانع رشد مو می‌شود.

طاسی منطقه‌ای یا آلوپسی آرئاتا به کاهش موی سر و دیگر نقاط بدن به هر علتی اطلاق می‌شود. طاسی منطقه‌ای یک بیماری است که با شروع ناگهانی ریزش مو در فضای مشخص از سر تشخیص داده می‌شود. بیشتر بیماران زیر ۶۰ سال سن دارند و هیچ یافته دیگری را همراه ندارند. دلیل این بیماری می‌تواند اختلالاتی مانند کم‌خونی ایمنی، التهاب تیروئید، دیابت و غیره باشد که موجب آسیب فولیکول‌های مو و جلوگیری از رشد مو می‌گردد.

طاسی موضعی اختلالی خودایمن با شیوع نسبی و گاه‌وبیگاه رخ می‌دهد.دراکثر موارد، موها به تدریج شروع به ریزش می‌کنند.برای بیشتر افراد، حجم ریزش مویی است که به چند حفره منتهی می‌شود، اما در برخی موارد شدیدتر است.گاهی اوقات، سبب ریزش کامل موی پوست سر و در موارد شدیدتر، ریزش موی بدن می‌شود.علت، می‌تواند وابسته به سن و جنسیت باشد و ظاهراً تمرکز آن زیر 30سالگی است

برای این بیماری، درمانی وجود ندارد، تنها درمان‌هایی محدود برای رشد سریع دوباره مو وجود دارد که در موارد شدید، مقاوم‌ هستند.

داروی جدیدی تحت نام ritlecitinib که توسط شرکت فایزر ساخته شده است، پتانسیل تأثیرگذاری قابل ملاحظه‌ای از خود نشان می‌دهد.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا، داروی جدید شرکت فایزر به نام LITFULO را برای این بیماری مطرح کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

  1. علی گفت:

    این دارو فقط برای ریزش سکه ای کاربرد داره یا هر ریزشی ؟؟؟؟