علم و دانش

چرا نوزاد با صدای سشوار می‌خوابد (توضیح به زبان ساده)

صدای سشوار و خواب نوزاد
نویسنده : ساناز محمدی۲۶ خرداد ۱۴۰۲
0 دیدگاه

وقتی نوزاد در شرایطی آرام و آرامش بخش قرار می‌گیرد، ممکن است با صدای سشوار خواب آلوده شود و به آرامی در کنار آن بخوابد. این پدیده معمولاً به عنوان “صدای سفید” شناخته می‌شود. صدای سشوار یک نوع صدای مونوتون است که می‌تواند برخی از نوزادان را به خواب بیاندازد.

یکی از دلایلی که صدای سشوار ممکن است برای نوزادان مؤثر باشد، شباهت این صدا به صدایی است که نوزاد در داخل رحم مادر خود می‌شنود. صداهای آرام و یکنواخت مانند صدای آب، صدای باران، صدای طبیعت و صدای سشوار می‌توانند به نوزاد احساس امنیت و آرامش بدهند.

هرچند که صدای سشوار می‌تواند برای خواب نوزاد مفید باشد، اما باید توجه داشت که همه نوزادان به یک شیوه به آن پاسخ نمی‌دهند. برخی از نوزادان ممکن است با صدای سشوار بیدار شوند یا اذیت شوند. بنابراین، برای استفاده از صدای سشوار برای کمک به خواب نوزاد خود، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

  1. صدای سشوار را به طور ملایم و با صدای مناسبی انتخاب کنید تا نوزاد را ناراحت نکند.
  2. صدای سشوار را در فاصله‌ای معقول از نوزاد قرار دهید تا احساس گرما و آرامش کند.
  3. مدت زمان استفاده از سشوار را محدود کنید و در صورتی که نوزاد خوابش نمیبرد یا ناراحت می‌شود، آن را متوقف کنید.
  4. توجه داشته باشید که صداهای دیگری مانند موسیقی آرام، صدای طبیعت، صدای قلب مادر و حتی بعضی صداهای خانگی می‌توانند برای نوزاد مفید باشند.

هر نوزاد منحصر به فرد است و واکنش‌هایش به صداها ممکن است متفاوت باشد. برای یافتن روشی که برای خواب نوزاد شما مؤثر است، می‌توانید با تست کردن صداهای مختلف، نوع صدایی را که بهترین نتیجه را در کاهش استرس و خواب نوزاد شما دارد، تشخیص دهید.

سوالات دیگر کاربران

آیا همه نوزادان به صدای سشوار خواب می‌برند؟

خیر، همه نوزادان به صدای سشوار با یک شیوه یکسان واکنش نشان نمی‌دهند. تمام نوزادان ممکن است به طرز متفاوتی به صدای سشوار واکنش نشان دهند.

آیا تنها صدای سشوار می‌تواند به نوزاد کمک کند تا بخوابد؟

نه، صداهای دیگری مانند صداهای آرام و مونوتون مانند صدای باران یا صدای طبیعت نیز ممکن است به نوزاد کمک کنند تا بهتر بخوابد.

آیا نوزادان در بزرگسالی همچنان به صدای سشوار خواب می‌برند؟

معمولاً با بزرگتر شدن و رشد کردن، نوزادان بیشتر به تغییرات صدا حساسیت کمتری نشان می‌دهند و تأثیر کمتری از صداهای خاص بر روی خوابشان دارند.

دیدگاهتان را بنویسید