بهترین ها

بهترین انیمه‌های ژاپنی در طول تاریخ

بهترین انیمه‌های ژاپنی در طول تاریخ
نویسنده : شبنم جعفرپیشه۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲
0 دیدگاه

انیمه‌ها این روزها به علت سبک متفاوت تصویرسازی، روایت‌های متفاوت و داستان‌هایی خلاقانه و بی حد و مرز، طرفدارهای خاص خود را در تمام جهان پیدا کرده‌اند.

در این مطلب مروری بر بهترین انیمه‌های ساخته شده خواهیم داشت.

گینتاما/ Gintama

«گینتما» سریالی است که انتشار آن از سال 2005 تا 2021 ادامه داشت. این انیمه که در ژانر کمدی، تاریخی و علمی-تخیلی است، توسط «فوجیتا یویچی» و «تاکاماتسو شینجی» کارگردانی شده است.

داستان این انیمه در مورد آمانتوها، گروهی از موجودات فضایی است که به زمین یورش برده و ژاپن فئودال را به سلطه‌ی خود درآورده‌اند. دراین‌میان مردی به نام ساکوتو گینتوکی در شهر ادو زندگی می‌کند که هنوز قلب یک سامورایی تمام عیار را دارد، برای نجات دنیا بر می‌خیزد.

هنر «Gintama» در ترکیب کردن عناصر، مفاهیم و ژانرهایی متفاوت با هم است که معمولا حضورشان درکنار هم نادر و دور از ذهن به‌شمار می‌رود. انیمه‌ی Gintama با اینکه به ژانرها و موضوعات زیادی سرک می‌کشد در ریشه اثری کمدی است.

لازم به ذکر است که این انیمه در 8 فصل و 375 اپیزود منتشر شده است.

زندگی دوگانه موب/ Mob Psycho 100

انیمه «Mob Psycho 100» اثری است در ژانر کمدی، اکشن که «Yuzuru Tachikawa» آن را کارگردانی کرده است.

این انیمه داستان شیگئو کاگیاما است که بیشتر با نام مستعار «موب» شناخته می‌شود، دانش آموزی کلاس هشتمی است که در خردسالی متوجه قدرت‌های ذهنی و روانی عجیب خود شد. موب سریعا متوجه می‌شود که این قدرت‌ها نه‌تنها قرار نیست زندگی او را آسان و جذاب‌تر کنند، بلکه قرار است باری سنگین بر دوش او باشند.

«Mob Psycho 100» اثری متفاوت نسبت به باقی انیمه‎‌ها به علت سبک متفاوت و تصاویر آن است. همین اتفاق فصل اول این انیمه را به بهترین و متفاوت‌ترین انیمه سال 2016 تبدیل کرد.

لازم به ذکر است که سادگی مدل شخصیت‌ها و نوع طراحی آن‌ها باعث شده «Mob Psycho 100» به خوبی بتواند زبان بدن و حالت چهره را انعطاف پذیر به کار گیرد و دامنه‌ی بزرگی از احساسات را قدرتمندانه به نمایش بگذارد.

این انیمه از سال 2016 تا 2022، در 3 فصل منتشر شد.

انتقام جویان توکیو/ Tokyo Revengers

انیمه «انتقام جویان توکیو» محصول سال 2017 است و بر اساس مانگایی که توسط «کن واکویی» نوشته و تصویرسازی شده، ساخته شده است.

این انیمه که موفق به دریافت جایزه «Kodansha Manga Sho» شد، داستان هاناگاکی تاکمیچی است که تا زمان مرگش زندگی خوبی داشته و زمانی که دز 12 سال عقب‌تر از خواب بیدار می‌شود، تمام تلاشش را می‌کند که از اتفاقات ناگوار جلوگیری کند.

این انیمه سریالی که «کوئیچی هاتسومی» کارگردانی آن را بر عهده داشته است، در دو فصل و 38 قسمت منتشر شده است.

حماسه وایکینگ‌ها/ Vinland Saga

«Vinland Saga» اثری از سازنده «Attack On Titan» است و بر اساس مانگایی از «Makoto Yukimura» ساخته شده است.

این انیمه که «Shūhei Yabuta» کارگردانی آن را بر عهده دارد، از سال 2019، تا کنون در 48 قسمت منتشر شده است و پخش آن همچنان ادامه دارد.

انیمه‌ی «Vinland Saga» که روایتش را با معرفی شخصیت «ثورز» آغاز می‌کند؛ جنگجویی دلیر و صاحب نام درمیان وایکینگ‌ها و مردی محترم و شخیص در بین مردم محل زندگی‌اش، داستان زندگی شخصی به نام «تورفین» است که به دنبال آرمان‌شهری به دور از جنگ می‌گردد اما درگیر جنگی میان انگلیس و دانمارک می‌شود جایی که وایکینگ‌ها پیروز میدان هستند و در کنار جنگ به جمع‌آوری غنائم می‌پردازند. تورفین در میان این همه آشوب، تنها یک هدف را دنبال می‌کند، انتقام گرفتن از مردی که پدرش را به قتل رسانده است.

خشونتی که در «Vinland Saga» نشان داده می‌شود نشان از عواقبی است که انسان‌ها از عدم اطلاع از تواناییشان در همزیستی کنار یکدیگر دارند.

نبرد در اقلیم شیاطین/ Demon Slayer

انیمه «نبرد در اقلیم شیاطین» که با نام‌های «شیطان کش» و «تیغه شیطان» نیز شناخته می‌شود، اثر موفق «Haruo Sotozaki» است که بر اساس مانگایی از «Koyoharu Gotouge» ساخته شده است.

داستان این انیمه در مورد فردی به نام «تانجیرو کامادو» است که بعد از فوت پدرش مسئولیت خانواده بر عهده او است. او بعد از بازگشت از سفری عجیب شاهد قتل تمام اعضای خانواده به جز خواهرش می‌شود.

این انیمه در روزگاری که آثار کلاسیک انیمه طرفدارهای خود را از دست داده بود، ثابت کرد اثر کلاسیکی که دارای استانداردهایی قابل قبول باشد، همچنان می‌تواند محبوب مخاطب شود.

این انیمه در سال 2019 و در 50 قسمت منتشر شده است.

نام تو/ Your Name

این انیمه که محصول سال 2016 است، به نویسندگی و کارگردانی «ماکوتو شینکای» ساخته شده است.

«نام تو» برای سبک انیمیشنی خیره‌کننده، موسیقی، وزن احساسی و پیچیدگی‌های جذاب روایتش توانست جای خودش را در بهترین انیمه‌های جهان باز کند و البته تلاش‌های شینکای برای هدایت قهرمان داستان به عشقی واقعی و باورپذیر در این فرایند بی تاثیر نبوده است.

این انیمه که در زمان انتشار توانست رکورد پرفروش‌ترین انیمه ژاپنی، شهر اشباح، را بعد از 15 سال شکست دهد، داستان دو نوجوان است که حلقه‌های اجتماعی خاص خود را دارند، اما هیچ ارتباط واقعی ندارند و زندگی‌شان نسبت به یکدیگر بسیار متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید