آموزش

انیمیشن هایی که کودکان نباید ببینند (معرفی 12 کارتون + داستان)

انیمیشن هایی که کودکان نباید ببینند (معرفی 12 کارتون + داستان)
نویسنده : ساناز محمدی۰۲ مرداد ۱۴۰۲
0 دیدگاه

وقتی صحبت از انیمیشن به میان باشد، همه ما به یاد کارتون هایی می افتیم که در دوران کودکی تماشا می کردیم یا کودکانمان تماشا می کنند. بسیاری از فیلم ها و سریال های انیمیشن برای کودکان مناسب هستند، مانند سگ های نگهبان یا کوکوملون یا انیمیشن هایی که برای کودکان بزرگ تر ساخته شده اند، مانند آواتار: آخرین باد افزار، آبشار جاذبه یا وقت ماجراجویی. با وجود انیمیشن های بسیار زیادی که کودکان به راحتی می توانند آن ها را تماشا کنند، ممکن است والدین متوجه نباشند که برخی انیمیشن ها از لحاظ بصری خشن هستند و کودکان نباید آنها را ببینند. در این مقاله از مگ تک انیمیشن هایی که کودکان نباید ببینند و در لیست انیمیشن های ممنوعه جهان برای کودکان قرار می گیرند را معرفی کرده ایم.

کارتون هایی که بچه ها نباید ببینند

برخی از انیمیشن ها بزرگسال محور ساخته می شوند، اما این اشکال نیز وجود دارد که تشخیص محدودیت سنی در برخی از انیمیشن ها دشوار است. از نظر بصری، انیمیشن مورد علاقه کودک شما ممکن است کاملا بی خطر و ایمن به نظر آید. با این وجود، ممکن است در آن شخصیت ها به شیوه ای خشونت آمیز کشته یا صدمه ببینند، کنایه های جنسی در آن به نمایش گذاشته شود، کلمات ناسزا بکار ببرند یا کمدی سیاه باشد. برای کمک به شما در این مورد، 10 تا از انیمیشن های مخرب که برای کودکان مناسب نیستند را نام برده ایم.

1. دوستان شاد درختی (Happy Tree Friends)

کارتون هایی که برای بچه ها خوب نیست: دوستان شاد درختی (Happy Tree Friends)

انیمیشن دوستان شاد درختی در سال 2006 منتشر شد و یک سریال انیمیشن بزرگسال محور است که با الهام از مجموعه ای به همین نام ساخته شد. برای مدتی، این انیمیشن برای پخش بر روی نتفلیکس در دسترس بود و به نظر نمی آمد که جزء انیمیشن های خشن باشد.

داستان: در این انیمیشن، حیوانات جنگلی انسان‌ نمای کارتونی زیبا با نام ‌های بامزه‌ ای مانند فلیپی، گیگلز، لومپی، ناتی و اسنیفلز نمایش داده می شوند.

از همه نظر انیمیشن دوستان شاد درختی یک مجموعه شاد برای تماشای کودکان بود. با این وجود، هر قسمت حول یکی از شخصیت ها ساخته می شد که درد یا حادثه تصادفی ناگواری را تجربه می کرد و می تواند برای بچه ها ناخوشایند باشد. آیا شما قبل از این که یک قسمت را تماشا کنند، متوجه شدید که این جزء انیمیشن های مناسب کودکان نیست؟

2. ساوت پارک (South Park)

انیمیشن هایی که بچه ها نباید ببینند: ساوت پارک (South Park)

ساوت پارک یکی از انیمیشن هایی است که باید در فهرست کارتون هایی که بچه ها نباید ببینند قرار گیرد. این انیمیشن توسط تری پارکر و مت استون در سال 1997 ساخته شد و حول ماجراجویی های چهار پسر به نام های استن مارش، کایل برولوفسکی، اریک کارتمن و کنی مک کورمیک در شهر کلورادو می چرخد.

داستان: این انیمیشن به دلیل فحاشی و کمدی سیاه در مورد موضوعاتی مانند سیاست و مذهب مورد انتقاد قرار گرفت و مخاطبان خود را از دست داد. در حالی که قسمت های اول ماجرایی شوکه کننده را بازگو می کردند، قسمت های بعدی بیشتر به طنز اجتماعی شامل شخصیت های سیاسی و افراد مشهور، درست و غلط های سیاسی، سقط جنین، جنگ و سایر موضوعات این چنینی می پرداختند که مناسب سن کودکان نیست.

3. آقای پیکلز (Mr. Pickles)

کارتون هایی که مناسب کودکان نیستند: آقای پیکلز (Mr. Pickles)

از دیگر کارتون هایی برای بچه ها مناسب نیست، انیمیشن کمدی ترسناک آقای پیکلز مخصوص بزرگسالان است و داستان یک خانواده و ماجراجویی هایشان را روایت می کند.

داستان: این انیمیشن که توسط ویل کارسولا و دیوید استوارت ساخته شد و بین سال های 2014 و 2019 پخش می شد، داستان زندگی خانواده گودمن به همراه پسر شش ساله شان به نام تامی و سگ شیطان صفتش به نام آقای پیکلز را دنبال می کند.

در یک جامعه کوچک از Old Town، تامی و آقای پیکلز روزها را با کاوش سپری می کنند. آقای پیکلز بدون اینکه کسی به جز پدربزرگ تامی بداند، مخفیانه برای قتل و مثله کردن قربانیان بی ‌شماری که اغلب آنها را دوباره جمع می ‌کند و در زیرزمین خود احیا می ‌کند، فرار می‌ کند تا کار خود را انجام دهد.

4. مرغ ربات (Robot Chicken)

کارتون هایی که برای بچه ها بد است: مرغ ربات (Robot Chicken)

پارک جنوب، انیمیشن مرغ ربات نیز مشخصا برای کودکان ساخته نشده است. این انیمیشن کمدی استاپ موشن بزرگسالان فرهنگ عامه را مسخره می کند و برای این منظور اغلب به اسباب بازی ها، فیلم ها،‌ تلویزیون، مدل های محبوب و بازی ها اشاره دارد. یکی از موتیف های رایج، قرار گرفتن شخصیت های فوق العاده در موقعیت های واقعی است که با مرگ یا نوعی از خشونت روبرو می شوند. این انیمیشن شامل خشونت بصری، فحاشی شدید و محتوای جنسی است که کودکان باید از آن به دور باشند.

داستان: انیمیشن در مورد یک مرغ معمولی است که توسط یک ماشین زیر گرفته می شود و توسط یک دانشمند دیوانه به نام فریتز هانمودر دوباره به صورت مرغ ربات بازگردانده می شود. این دانشمند مرغ ربات را مجبور می کند با تماشای مجموعه ای تصادفی از مجموعه های تلویزیونی شکنجه دهد. هر قسمت معمولا بر اساس یک تم خاص مانند جنگ ستارگان یا دی سی کمیک ساخته می شود.

5. ماجراهای رن و استیمپی (The Ren & Stimpy Show)

انیمیشن هایی که برای کودکان نیستند: ماجراهای رن و استیمپی (The Ren & Stimpy Show)

انیمیشن ماجراهای رن و استیمپی گرچه در فهرست کارتون هایی که کودکان نباید ببینند قرار دارد، اما از ابتدا برای کودکان ساخته شده بود.

داستان: این مجموعه تلویزیونی انیمیشن بین سال های 1991 تا 1995 در Nickelodeon پخش شد و ماجراهای رن و استیمپی را روایت می کند. در حالی که استیمپی خوش اخلاق و کم هوش است، رن از نظر عاطفی ناپایدار و روان پریش است.

این سریال با استقبال گسترده منتقدان و مخاطبان مواجه شد و یکی از محبوب ترین کارتون های زمان خود بود. با این حال، به دلیل کمدی سیاه و بزرگسالانه، کنایه های جنسی، خشونت و شوک برانگیز بودن آن نیز بحث و جدل قابل توجهی ایجاد کرد.

6. پاپریکا (Paprika)

انیمیشن هایی که برای بچه ها مناسب نیست: پاپریکا (Paprika)

افرادی که فکر می کنند کریستوفر نولان بهترین گزینه برای فیلمسازی در جهان است، باید انیمیشن پاپریکا ساتوشی کان را ببینند. ورود به رویاهای شخص دیگری برای استخراج اطلاعات، غیرقانونی ساختن چنین فرآیندهایی و دنبال کردن دنباله های تعقیب و گریز در ذهن یک فرد، همه موضوعات مورد بحث در انیمیشن پاپریکا هستند.

یکی دیگر از کارتون های نامناسب برای بچه ها، پاپریکا می باشد. حتی اگر به عنوان یک فرد بزرگسال جزء افرادی هستید که از عروسک های زنده می ترسید، از دیدن پاپریکا اجتناب کنید. این انیمیشن از نظر اصالت بصری و داستانی، بالاتر از بسیاری از انیمیشن های اخیر یا به طور کلی فیلم ها قرار دارد. به دلیل خشونت و تمایلات جنسی، پاپریکا جزء انیمیشن های نامناسب برای کودکان است و اصولا انیمیشنی است که برای بزرگسالان ساخته شده است.

داستان: طرح داستان با رویایی از دزدیده شدن یک ماشین شروع می شود و جهنم به واقعیت تبدیل می شود (بسیاری از آنها خود یا دیگران را می کشند). این فیلم یک پلیس و یک درمانگر را دنبال می ‌کند که در جستجوی دزد هستند، اما وقتی واقعیت ‌های آنها تغییر می ‌کند و به هم نزدیک می ‌شوند، همه چیز عجیب می‌ شود. پاپریکا یکی از عجیب ‌ترین فیلم های انیمیشن و در عین حال خلاقانه ترین آن هاست.

7. تریپ تانک (TripTank)

انیمیشن هایی که مناسب کودکان نیست: تریپ تانک (TripTank)

تریپ تانک یک انیمیشن مخصوص بزرگسالان و کارتون هایی که بچه ها نباید ببینند می باشد که طرح های داستانی مختلف را با سبک های انیمیشن مختلف توسط چندین انیماتور و نویسنده ایجاد می کند.

داستان: اگرچه هیچ گونه ارتباط مستقیمی بین داستان های مختلف وجود ندارد، یک موضوع پیوسته از طنز سیاه در آن دیده می شود. این انیمیشن بین سال های 2014 تا 2016 بر Adult Swim پخش می شد، اما قطعا در فهرست انیمیشن های مناسب کودکان قرار نمی گیرد بلکه انیمیشنی است که با محوریت بزرگسالان تهیه شده است.

8. فمیلی گای (Family Guy)

کارتون هایی که بچه ها نباید ببینند: فمیلی گای (Family Guy)

فمیلی گای یک انیمیشن کمدی است که از سال 1999 تا 2002 و سپس از سال 2005 تا به امروز پخش می شود و ماجراهای ناگوار خانواده گریفین را دنبال می کند.

داستان: پیتر پدری دمدمی مزاج، دست و پا چلفتی و الکلی و لوئیس همسر و مادر خانه نشین است. آن ها سه فرزند دارند که مگ توسط سایر شخصیت های مجموعه ازجمله اعضای خانواده اش مورد آزار و اذیت قرار می گیرد، نوجوان کم هوش و چاق به نام کریس و پسر شیرخوار شلوغ و فوق العاده باهوش به نام استیوی با گرایش جنسی مبهم. سگ انسان نمای شوخ مسلط به زبان انگلیسی به نام برایان نیز همیشه همراه آن هاست.

همانطور که مشاهده می کنید، در خود خانواده به اندازه کافی موضوعات نامناسب برای کودکان وجود دارد و آنرا به یکی از کارتون های بدآموزی و انیمیشن نامناسب برای بچه ها تبدیل کرده است؛ از تمایلات جنسی گرفته تا قلدری، شکنجه و نادیده گرفتن تنها دختر خانواده. در خارج از خانواده نیز شخصیت های تکراری مشکوکی وجود دارند؛ مانند همسایه دیوانه جنسی به نام کواگمیر که به زنان مختلف تجاوز جنسی کرده و با خردسالان رابطه جنسی داشته است و کودک آزاری سالخورده به نام هربرت که کریس را طعمه خود کرده است، حضور دارند.

9. مهاجم زیم (Invader ZIM)

انیمیشن هایی که کودکان نباید ببینن: مهاجم زیم (Invader ZIM)

انیمیشن مهاجم زیم بین سال های 2001 تا 2002 پخش شد. مهاجم زیم یک مجموعه انیمیشن کمدی سیاه علمی تخیلی است که داستان یک فرازمینی به نام زیم از سیاره ایرک را دنبال می کند.

داستان: زیم ماموریت دارد زمین را به تصرف خود درآورده و نژاد بشر را به بردگی بگیرد. این مجموعه نظرات مثبتی را از جانب منتقدان و مخاطبان خود بدست آورد و طرفداران پر و پا قرصی دارد. اگرچه این مجموعه برای کودکان طراحی شده است، اما قسمت های مختلف آن شامل خشونت گرافیکی است. به عنوان مثال، وقتی که زیم چشم یک شخصیت را در می آورد یا وقتی سر زیم به مانند خمیر کاغذ له می شود. بنابراین در لیست کارتون هایی که بچه ها نباید ببینند قرار می گیرد.

10. عمو پدر بزرگ (Uncle Grandpa)

کارتون های نامناسب برای کودکان: عمو پدر بزرگ (Uncle Grandpa)

انیمیشن های مهاجم زیم و رن و استیمپی، انیمیشن عمو پدربزرگ نیز یک مجموعه انیمیشن تلویزیونی است که مخصوص کودکان طراحی شده است. این مجموعه بین سال های 2013 تا 2017 پخش شد.

داستان: شخصیت اصلی داستان یک موجود جادویی است که تغییرشکل می دهد و هر روز دم در خانه کودکان می ایستد تا ببیند آن ها چکار می کنند.

کودکان مشکلاتی پیدا می کنند و عمو پدربزرگ سعی می کند ازطریق مجموعه ای از ماجراهای ناخوشایند آن ها را حل کند. به عنوان یک انیمیشن کودکان، این مجموعه بسیار خشن است به طوری که شخصیت ها کشته می شوند و بدن های آن ها تکه تکه می شود. به دلیل خشونت گرافیکی که در این انیمیشن وجود دارد، تماشای آن برای کودکان مناسب نیست.

چه کارتون هایی برای کودکان مناسب نیست

هنگام انتخاب انیمیشن برای کودکان خود، مهم است که مناسب بودن آن را در نظر بگیرید. برای این منظور، عوامل متعددی را باید مد نظر قرار دهید. زبان یکی از مواردی است که حتما باید در انتخاب شما دخیل باشد. بسیاری از انیمیشن ها با زبان و لحن خاص خود ساخته می شوند که ممکن است کودک متوجه آن ها نشود.

انیمیشن باید به گونه ای باشد که کودک به راحتی متوجه داستان و پیام آن شود. یکی دیگر از عوامل مهم، موضوع انیمیشن است. به عنوان مثال، اگر انیمیشنی در مورد جنگ باشد به احتمال زیاد دوست ندارید آن را برای کودکتان پخش کنید. نکته دیگر خشونت از هر نوعی است. اگر صحنه های خشونت آمیز در انیمیشن وجود داشته باشند، مناسب کودکان شما نیستند. بسیار مهم است که کودک و علایق او را بشناسید و بر اساس آن انیمیشن را انتخاب کنید.

به طور کلی، انیمیشن خوب انیمیشنی است که جنبه اخلاقی داشته باشد. از طرف دیگر، انیمیشن نامناسب برای کودکان به آن ها رفتارهای غیراخلاقی را می آموزد. این رفتارها می توانند خشونت آمیز یا ناهنجار باشند. ملاحظات دیگری نیز مانند میزان پیچیدگی داستان و دوست داشتنی بودن شخصیت ها در این زمینه تاثیرگذارند.

کودکان عاشق تماشای انیمیشن و کارتون هستند. بنابه دلایل مختلف، انتخاب انیمیشن مناسب برای کودک حائزاهمیت است. انیمیشن ابزاری برای معرفی دنیای واقعی به کودکان است. انیمیشن هایی که در آن ها مهارت های اجتماعی، همدلی و ارزش های انسانی آموزش داده می شوند، باید انتخاب شما باشند. اینگونه انیمیشن ها افق دید کودک شما را وسعت می دهند و موجب تقویت رشد مغزی او می شوند.

نتیجه گیری

کودکان انیمیشن هایی را دوست دارند که بتوانند با آن ها ارتباط برقرار کنند. در غیراینصورت، آن را تماشا نخواهند کرد. با این وجود، باید توجه داشت که بسیاری از انیمیشن ها مخصوص بزرگسالان ساخته می شوند. انیمیشن هایی نیز وجود دارند که برای کودکان ساخته شده اند، اما محتوای خشن، جنسی یا نامناسبی برای کودکان را روایت می کنند. به همین دلیل، والدین باید همیشه هوشیارانه و با دقت انیمیشنی که کودکانشان تماشا می کنند را بررسی کنند. امیدواریم این مقاله بتواند به شما کمک کند تا انیمیشن های مناسب کودکان را انتخاب کنید.

اگر انیمیشن های دیگری را می شناسید که برای کودکان مناسب نیستند و باید در این فهرست قرار گیرند، با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید