بازی

چگونه از داغ شدن کنسول پلی‌استیشن 5 جلوگیری کنیم؟

نویسنده : دانیال نوروزی۰۷ شهریور ۱۴۰۲
0 دیدگاه

کنسول پلی‌استیشن 5 هم مانند بسیاری از دستگاه‌های دیگر می‌تواند بیش از حد داغ شود، اما چگونه از این قضیه جلوگیری کنیم؟ در این مطلب مگ تک راه‌کارهای مفید را به شما آموزش می‌دهیم.

اگر گاهی اوقات حین بازی کردن با کنسول PS5 ناگهان بازی متوقف شده و این متن روی صفحه ظاهر می‌شود: “Your PS5 is too hot. Turn off your PS5, and wait until the temperature goes down (پلی‌استیشن 5 شما بیش از اندازه داغ شده است. کنسول خود را خاموش کنید و صبر کنید تا دمای آن کاهش پیدا کند).” یعنی بسته به حجم اوقات فراغت و نیاز مداوم‌تان به روشن نگه داشتن کنسول PS5، با بالا رفتن دمای کنسول مشکل دارید و علاوه بر اینکه بعضی وقت‌ها پروتکل خودکار کنسول برای جلوگیری از داغ شدن بیش از اندازه‌ی آن باعث موقف شدن بازی می‌شود، این نگرانی نیز برایتان پیش آمده است که مبادا داغ شدن کنسول، مشکلی برای PS5 دوست داشتنی‌تان ایجاد کند و باعث خراب شدن آن شود.

پس در ادامه‌ی مطلب با ما همراه شوید تا ببینیم چگونه می‌توان از داغ شدن بیش از اندازه‌ی کنسول PS5 جلوگیری کرد؟

اگر بارها با پیغام بالا مواجه شده‌اید و هربار کنسولتان برای پایین آوردن دمای داخلی خود به صورت خودکار سیستم PS5 را خاموش می‌کند، بهتر است هرچه زودتر اقدامات لازم را جهت جلوگیری از به وقوع پیوستن دوباره‌ی این اتفاق، ترتیب دهید. چرا که ممکن است آسیب‌های جدی به قطعات داخلی کنسول وارد شود و حسابی برایتان هزینه‌ بتراشد. پس مثل همیشه پیرو شعار «پیشگیری بهتر از درمان» بهتر است با توجه به نکات آموزشی پیش رو، قبل از اینکه پروتکل کنترل دمای خودکار کنسول PS5 شروع به کار کند، دمای کنسول خود را کنترل و از داغ شدن آن جلوگیری کنید.

کنسول PS5 چگونه خودش را سرد نگه می‌دارد؟

برای اینکه بتوانیم اقدامات لازم برای سرد نگه داشتن کنسول PS5 را ترتیب دهیم، لازم است بدانیم خود کنسول برای سرد نگه داشتن محیط داخلی خودش و دفع حرارت‌های تولید شده حین فعالیت کنسول، از چه روش‌هایی استفاده می‌کند؟

کنسول نسل نهمی و پرچمدار گیمینگ جدید سونی، قدرت قابل توجهی در سرد نگه داشتن فضای داخلی باکس کنسول دارد. مهم‌ترین عضو دفع‌کننده‌ی حرارت در کنسول PS5 یک فن داخلی 120میلی‌متری است که هم حجم بزرگی دارد و هم صدای زیادی تولید می‌کند! اگر بدون هدست با PS5 بازی کنید و حین بازی به محل قرارگیری کنسول نزدیک باشید، قطعا صدای بلند فن کنسول ممکن است باعث نگرانی‌تان شود. اما لازم است بدانید که صدای بلند فن بزرگ و 120 میلی‌متری PS5 نشان‌دهنده‌ی این است که کارگران در راستای پایین نگه داشتن دمای کنسول به سختی درحال کارند.

علاوه بر این فن، یک هیت‌سینک (heatsink) آلومینیومی بزرگ هم در نزدیکی CPU تعبیه شده تا در مرحله‌ی اول حرات تولید شده در CPU را جذب کند. سپس فن کنسول شروع به سرد کردن این هیت‌سینک آلومینیومی می‌کند تا از این طریق حرارت تولید شده توسط CPU دفع و از داغ شدن بیش از اندازه‌ی کنسول جلوگیری شود. همچنین روی CPU از فلز مایع استفاده شده تا حرارت پردازنده به طور کامل به هیت‌سینک انتقال یابد و به کمک فن دفع شود.

با تمامی این تمهیدات، در صورت استفاده‌ی مداوم از کنسول و اجرای بازی‌های سنگین و بزرگ، همچنان امکان بالا رفتن دمای کنسول وجود دارد و گاهی اوقات جریان‌های نامناسب هوا در داخل و اطراف کنسول، ممکن است باعث داغ شدن و کرش کردن کنسول شود. در اینجا لازم است خودمان نیز وارد عمل شویم و به کنسول کمک کنیم.

چگونه از داغ شدن کنسول PS5 جلوگیری کنیم؟

یکی از تاثیرگذارترین اقدامات کاربر در بالا یا پایین رفتن دمای کنسول، انتخاب فضایی است که می‌خواهیم کنسول را در آن قرار دهیم. خود شرکت سونی در وبسایت رسمی PlayStation. Blog در رابطه با محل قرارگیری کنسول PS5 توصیه می‌کند که به هیچ‌وجه کنسول را در فاصله‌ی کم‌تر از 10سانتی‌متری (4 اینچی) از نزدیکترین دیوار، قرار ندهیم. همچنین نگهداری از آن در یک محیط بسته مثل کابینت نیز حسابی دمای کنسول را بالا می‌برد. پس حتما مطمئن باشید که کنسول‌تان به اندازه کافی با دیوار فاصله داشته باشد و همچنین از قفسه‌ای که هر چهار طرفش دیوار است و محیط کوچکی دارد، استفاده نکنید.

از سویی دیگر سطح زیرین کنسول PS5 هم می‌تواند تا حد زیادی در کنترل دمای داخلی آن تاثیرگذار باشد. به همین دلیل تا جایی که می‌توانید بهتر است از قرار گرفتن آن روی فرش یا سطوح مشابه مثل پارچه‌های ضخیم و پشمی جلوگیری کنید و بدترین سناریو حتما از یک سکوی چوبی یا سنگی در زیر کنسول استفاده کنید تا جریان هوا از زیر کنسول نیز عبور کند. همچنین قرار گرفتن کنسول روی فرش یا پارچه‌های پرزدار یا حتی سطوح خاک‌گرفته، به مرور زمان پرز و غبار زیادی را وارد کنسول می‌کند و به تیغه‌های فن می‌چسباند. این مشکل به مرور زمان باعث سنگینی فن و همچنین مسدودی جریان هوا می‌شود. پس حتما کنسول خود را تمیز نگه دارید و هر چند هفته یک بار گرد و غبار داخل کنسول را تمیز کنید.

با توجه به تمام این موارد، طبیعتا کنسول PS5 خودش به تنهایی با امکانات پیشرفته‌ای که دارد، می‌تواند از پس پایین نگه داشتن دمای داخلی‌اش بر بیاید. اما روشن نگه داشتن مداوم آن بیشتر از 5 ساعت، قطعا باعث داغ شدن کنسول می‌شود. پس اگر قرار است بیشتر از 5 ساعت کنسول خود را روشن نگه دارید، حتما یک فن کمکی تهیه کنید و مطمئن شوید که از برندهای معتبر استفاده می‌کنید.

از کجا بفهمیم کنسول بیش از اندازه داغ شده است؟

قبل از اینکه هشدار نهایی «PS5 شما بیش از اندازه داغ شده» را دریافت کنید و کنسول برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی خودش را خاموش کند، علائم متعددی در عملکرد کنسول نمایان می‌شوند که با توجه کردن به آن‌ها می‌توانید قبل از این پیغام، بازی را متوقف کنید تا کنسول استراحت کند. 4 موردی که در قسمت پایین ذکر شده‌اند، از جمله علائمی هستند که حین داغ شدن بیش از اندازه‌ی کنسول قابل مشاهده‌اند:

  1. صدای فن خیلی بیشتر از مقدار همیشگی بلند می‌شود و حداکثر توان خودش را به کار می‌گیرد.
  2. ممکن است تصویر بازی دچار اختلال شود و تصاویر یکدست سبز و صورتی روی صفحه ظاهر شوند.
  3. اجرای بازی‌ها دچار مشکل می‌شود و فریم ریت کاهش پیدا می‌کند.
  4. ممکن است بازی شما کرش کند و این کرش نه یک ایراد فنی از سوی بازی، بلکه نشانه‌ی داغ شدن کنسول است.

اگر سریع متوجه این علائم شوید و کنسول خود را به موقع خاموش کنید یا روی حالت استندبای قرار دهید، به راحتی می‌توانید از اجرایی شدن پروتکل خودکار کنترل دمای PS5 جلوگیری کنید.

بعد از اینکه متوجه داغ شدن کنسول شدیم چه کار کنیم؟

اینکه علائم بیش از اندازه داغ شدن کنسول را تشخیص دهید یک سوی ماجراست و اینکه بعد از مواجه شدن با حرارت بسیار بالای کنسول باید چه کارهایی انجام دهیم، سوی دیگرش! برای اینکه به طور کاملا اصولی، بیش از اندازه داغ شدنِ PS5 خود را کنترل کنید، بهتر است این چهار اقدام موثر برای پایین آوردن دمای کنسول را به ترتیب انجام دهید:

  1. به محض اینکه متوجه داغ شدن کنسول خود شدید، بازی خود را ذخیره و کنسول را خاموش کنید. سپس به اندازه کافی صبر کنید تا کنسول سرد شود. هروقت متوجه شدید که چند ساعت بی‌وقفه درحال بازی بوده‌اید و کم‌کم سر و کله‌ی 4 علامت ذکر شده در بالا پیدا می‌شود، باید کنسول خود را خاموش کنید و به آن فرصت بدهید تا سرد شود. اگر تایم زیادی از بازی کردن‌تان نگذشته و خیلی زود متوجه داغ شدن کنسول خود می‌شوید، ممکن است مشکل از جای دیگری باشد.
  2. مطمئن شوید که فن کنسول هوای گرم را از داخل کنسول به سمت بیرون هدایت می‌کند. اگر باد تولید شده از سوی فن سرد است، به این معناست که حرارت داخل کنسول حبس شده و هرچه سریع‌تر باید مشکلش را حل کنید.
  3. فن را چک کنید و مطمئن شوید که به خوبی کار می‌کند. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، گاهی اوقات گرد و غبار وارد فن می‌شود و عملکرد او را دچار اختلال می‌کند. اگر فن خود را چک کردید و حسابی غبارآلود و سنگین بود، احتمالا مشکل داغ شدن کنسول از همینجا نشات گرفته و شما آن را حل کرده‌اید.
  4. اگر حافظه‌ی SSD جدید برای کنسول خود تهیه می‌کنید، حتما مطمئن شوید که SSD مورد نظرتان به هیت‌سینک مجهز است. اگر حافظه‌ای که تهیه کرده‌اید همراه با هیت‌سینک عرضه نشده، حتما به صورت مجزا یک هیت‌سینک برایش تهیه و آن را روی SSD خود نصب کنید.

تا وقتی که کنسول شما خالی از هرگونه گرد و غبار باشد و همچنین جریان هوا در فضای اطرافش به خوبی در گردش باشد و تمامی موارد ذکر شده در این مطلب را چک کرده باشید و کنسول شما از وضعیت مطلوبی برخوردار باشد، طبیعتا نباید مشکل داغ شدن کنسول را تجربه کنید. چنانچه پس از بررسی تمامی موارد فوق، همچنان بالا رفتن بیش از اندازه‌ی دمای PS5 و اختلال در عملکرد فنی کنسول را تجربه می‌کنید، بهتر است با یک متخصص فنی ارتباط برقرار کنید تا کنسول شما را بررسی کند.

دیدگاهتان را بنویسید