بازی

راهنمای بازی DOTA 2 – قسمت اول – شروع بازی (بخش دوم)

راهنمای بازی DOTA 2
نویسنده : دانیال نوروزی۰۳ تیر ۱۴۰۲
0 دیدگاه

در ادامه بخش اول راهنمای بازی DOTA 2، به عوامل و پایه‌های کلیدی بازی مانند گیم‌پلی، روال بازی، آیتم‌ها و موارد دیگر پرداخته‌ایم که آشنایی با آنها، یکی از اصول بازی محسوب می‌شود.

گیم‌پلی بازی

زیبایی این بازی در هرج‌ومرج آن است. به طور میانگین یک بازی Dota 2 حدود 45 دقیقه طول می‌کشد، اما طول آن بسته به هر گیم به طور قابل توجهی متفاوت است. گاهی اوقات یک بازی در کمتر از 20 دقیقه به پایان می‌رسد، در حالی که طولانی‌ترین مسابقه حرفه‌ای Dota 2 ثبت شده سه ساعت و 20 دقیقه طول کشید. به این ترتیب، شروع یک بازی ایده خوبی نیست مگر اینکه حداقل یک ساعت فرصت داشته باشید. در شروع بازی، پنج هیروی هر تیم معمولاً در سه لاین نقشه پراکنده می‌شوند. معمولاً این بدان معناست که هر تیم دو هیرو در هر یک از خطوط جانبی و همچنین یک هیرو در وسط دارد. این قسمت اولیه مسابقه “فاز لاینینگ” نامیده می‌شود، و در این زمان است که بازیکنان ساپورت از بازیکنان کری محافظت می‌کنند تا بتوانند “فارم” کنند یعنی کریپ‌ها را بکشند تا گلد و اکس‌پی جمع کنند. در صورتی که ابتدای بازی را موفقیت‌آمیز استارت بزنید راه درازی برای آماده کردن تیمتان برای موفقیت در آینده طی کرده‌اید.

گنک کردن

یک بازیکن ممکن است لاین خود را ترک کند تا به‌صورت مخفیانه به سمت دشمن در لاین دیگری برود و با هم‌تیمی‎‌های خود کار کند تا یک نفر را تضمینی بکشند. به این فرایند “گنک کردن” می‌گویند. معمولاً بازیکنی که در وسط قرار دارد در مرحله لاینینگ گنک می‌کند، زیرا آنها سریع‌تر از هم‌تیمی‌های خود به لول‌های بالاتر می‌روند، زیرا مجبور نیستند کریپ‌هایی را که برای گلد و XP استفاده می‌کنند با کسی دیگر به اشتراک بگذارند به این ترتیب، مهم است که به هم‌تیمی‌های خود اطلاع دهید، اگر دشمنی که در مقابل آن قرار داشتید ناگهان ناپدید شد. زیرا تیم حریف می‌تواند در حال برنامه‌ریزی یک گنک باشد. ارتباط و مکالمه داشتن با هم‌تیمی‌ها در این بازی همه چیز است.

جنگل

 گاهی اوقات یک بازیکن ممکن است لاین خود را ترک کند و به جنگل برود تا کریپ‌های آنجا را فارم کند. این یونیت‌ها “کریپ‌های خنثی” نامیده می‌شوند و به شکار آنها “جانگلینگ” می‌گویند. Jungling به یک هیرو اجازه می‌دهد تا تمام گلد و اکس‌پی را از کشتن کریپ‌ها به دست آورد، نه اینکه آن را با یک شریک در لاین تقسیم کند. این می‌تواند آنها را قادر سازد تا سریع‌تر لول خود را بالا ببرند و آنها را نسبت به حریفان خود برتری می‌دهد. با این حال، هیچ کریپ دوستانه‌ای وجود ندارد که شما را از آسیب کریپ‌های خنثی محافظت کند، بنابراین باید مراقب اچ‌پی خود باشید و مراقب باشید مبارزه‌ای را انتخاب نکنید که نتوانید به پایان برسانید. شما همچنین در مقابل هیروهای دشمن آسیب‌پذیر هستید که ممکن است دزدکی به سمت شما بیایند و شما را در جنگل گنک کنند.

اواسط و اواخر بازی

وقتی بازیکنان به‌اندازه کافی اعتماد به نفس داشته باشند که لاین‌های خود را رها کنند و به طور جدی شروع به بازی کردن کنند، این نشان دهنده پایان مرحله لاینینگ است. این اغلب پس از سقوط اولین تاور در یک لاین رخ می‌دهد و هیروها را در آن خط آزاد می‌کند تا بروند و به رفقای خود در قسمت‌های دیگر نقشه کمک کنند. در این مرحله، هر بازی به طور قابل توجهی بسته به آنچه اتفاق می‌افتد و عوامل مختلف دخیل تغییر می‌کند. در برخی از بازی‌ها، همه بازیکنان یک تیم ممکن است گروه شوند و با هم در یک لاین هجوم ببرند یک “پوش پنج نفره”. در برخی دیگر، هیروها ممکن است از هم جدا شوند تا یک حمله در چندین لاین به طور هم‌زمان انجام دهند که به آن “پوش موازی” می‌گویند. از طرف دیگر، برخی از هیروها ممکن است حواس تیم مقابل را پرت کنند و از لاین‌ها دفاع کنند در حالی که کری تیمشان در جنگل‌ در حال فارم است، تا از نظر قدرت به تیم مقابل نزدیک شوند. چنین تاکتیک‌های متعددی اغلب در طول یک بازی اتفاق می‌افتد و بازیکنان بسته به موقعیت، تمرکز خود را تغییر می‌دهند. هیچ کتاب قانون سخت‌گیرانه‌ای برای دنبال کردن وجود ندارد. Dota 2 به‌سادگی از بین بردن Ancient حریف است قبل از اینکه دشمن Ancient شما را نابود کند، و فهمیدن اینکه چه روش‌هایی به شما کمک می‌کند تا به این هدف برسید.

آیتم‌ها

تا زمانی که بسیار باتجربه شدید، سعی نکنید همانند بازیکن‌های حرفه‌ای آیتم بخرید. Dota 2 دارای صدها آیتم است که می‌توانید با گلدی که به‌سختی به دست آورده‌اید خریداری کنید که همه آنها مزایای مختلفی را ارائه می‌دهند. برخی از آیتم‌ها نیز بر روی هیروهای خاص مؤثرتر هستند، بنابراین مهم است که بفهمید چه آیتم‌هایی بیشترین تأثیر را برای شما دارند.

خوشبختانه، Dota 2 آیتم‌هایی را به شما پیشنهاد می‌کند تا در طول بازی بخرید، بنابراین می‌توانید تا حد زیادی فقط از راهنمای ارائه شده در پانل کنار شاپ استفاده کنید، همچنین بعضی بازیکنان قدیمی همواره در حال ساختن راهنماهایی برای بازیکنان مبتدی‌تر هستند و می‌توانید از آیتم‌های پیشنهادی آن‌ها نیز بهره ببرید.

هر زمان که بخواهید می‌توانید با کلیک کردن روی تعداد گلدهای خود در گوشه سمت راست پایین صفحه به شاپ بازی دسترسی داشته باشید فقط مطمئن شوید که فقط زمانی به خرید بروید که انجام این کار امن باشد، زیرا زمانی برای مکث وجود ندارد. از اینجا می‌توانید آیتم‌هایی را خریداری کنید، اگرچه تا زمانی که آنها را از فانتین بیس خود بردارید، به هیروی شما اضافه نمی‌شوند.

البته، ترک لاین خود برای تحویل گرفتن آیتم‌ها به معنای زمان کمتری برای فارم است، اینجاست که جایی که کوریرها وارد می‌شوند. در صورت هدایت، کوریر شما آیتم‌های شما را برای شما حمل می‌کند تا بتوانید به فارم ادامه دهید. با این حال، هنگام تماس با کوریر خود مراقب باشید. حریف شما می‌توانند در مسیر آن‌ها را بکشد که آن‌ها را برای چند دقیقه از کار خارج می‌کند و شما را مجبور می‌کند مدت بیشتری برای آیتم‌های خود صبر کنید یا خودتان بروید آنها را تهیه کنید.

شاپ مخفی

در حالی که بیشتر آیتم‌ها را می‌توان از شاپ فانتین خریداری کرد، برخی از اقلام گران‌تر و قدرتمندتر را فقط می‌توانید در شاپ Secret پیدا کنید. با وجود نام آن، نه مکان و نه وجود آن راز نیست، دو شاپ مخفی در جنگل Dota 2 واقع شده است یکی در هر طرف رودخانه.

تلاش برای بازدید از شاپ مخفی می‌تواند خطرناک باشد، بنابراین فقط زمانی این کار را انجام دهید که کاملاً مطمئن باشید که هیچ دشمن پنهانی وجود ندارد که ممکن است هنگام خرید شما به شما حمله‌ور شود.

آیتم‌های خنثی

اگر هنوز نمی‌توانید یک آیتم جدید براق بخرید، می‌توانید آیتم‌های خنثی را نیز پیدا کنید که هنگام کشته شدن کریپ‌های خنثای جنگل، گاهی اوقات روی زمین می‌افتند. این آیتم‌ها در یک محفظه آیتم خاص قرار می‌گیرند و می‌توانند بین هم‌تیمی‌ها به اشتراک گذاشته شوند؛ بنابراین آیتمی را انتخاب کنید که کاملاً برای شما کارآمد باشد و اگر هم‌تیمی شما بیشتر از آن بهره می‌برد، به‌سادگی آن را به بیس خود انتقال دهید تا بازیکن دیگری از آن استفاده کند.

Roshan

به زبان ساده، روشن پادشاه همه کریپ‌های خنثی است. این موجود سخت‌گیر که در دو طرف مپ لانه دارد، معمولاً به چندین هیرو برای کشتن نیاز دارد و ورود به لانه او باعث می‌شود بازیکنان در برابر حملات غافلگیرکننده تیم دشمن آسیب‌پذیر شوند. به این ترتیب، تلاش برای گرفتن روشن معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که یک تیم یا بسیار اعتماد به نفس دارد یا بسیار ناامید است و نیاز به حرکتی انفجاری و پرریسک دارد.

شکست دادن موفقیت‌آمیز روشن جوایز قابل توجهی را به همراه دارد و به بازیکنان انبوه گلد و اکس‌پی می‌دهد. روشن همچنین Aegis of the Immortal را نیز حمل می‌کند، آیتمی که یک بار بازیکنی را در عرض چند ثانیه پس از مرگ، دوباره زنده می‌کند. این یک مزیت قدرتمند است و می‌تواند برای تغییر مسیر کل یک نبرد کافی باشد.

این تمام چیزی نیست که در Dota 2 وجود دارد. Wards، Runes و Buybacks نیز چیزهای مهمی هستند که در نهایت با آنها روبه‌رو خواهید شد. با این حال، این راهنما باید برای شروع شما کافی باشد و امیدواریم در ابتدای بازی کمی کمتر سردرگم شوید.

Dota 2 بازی سختی است که وقتی بتوانید آن را درک کنید، احساس لذت فوق‌العاده‌ای به شما دست می‌دهد. اما مهم نیست که چقدر ماهر باشید، به‌ناچار مورد نفرین گیمرهای خشمگینی قرار می‌‎گیرید که از اینکه شما آن طور که آن‌ها می‌خواهند بازی نمی‌کنید عصبانی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید