اینترنت

سرعت اینترنت ایرانسل بهتر است یا همراه اول

سرعت اینترنت ایرانسل بهتر است یا همراه اول
نویسنده : ساناز محمدی۱۳ شهریور ۱۴۰۲
1 دیدگاه

با افزایش چشمگیر مصرف اینترنت، کمبود منابع و عدم توسعه شبکه اپراتورها باعث نارضایتی مشترکین از سرعت اینترنت شده و انتخاب افراد اپراتوری است که سرعت بیشتر و کیفیت بهتری داشته باشد. دو اپراتور اصلی کشور ایرانسل و همراه اول هستند که سال هاست به ارائه خدمات در این زمینه مشغولند. اما سرعت اینترنت ایرانسل بهتر است یا همراه اول؟ همراه مگ تک باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

سرعت اینترنت ایرانسل بهتره یا همراه اول

همراه اول و ایرانسل به عنوان دو اپراتور اصلی کشور، علاوه بر ارائه خدماتی چون تماس و پیام کوتاه، از بسته های اینترنتی متنوعی برخوردارند. بنظر می رسد ایرانسل اپراتور محبوب تر و البته رایج تری نسبت به همراه اول است. اما در شرایطی که اینترنت سرعت چندان جالبی ندارد، این سوال ایجاد می شود که کدامیک از دو اپراتور ایرانسل و همراه اول سرعت اینترنت بهتری دارند؟

اپراتور همراه اول از سال 1372 مشغول به فعالیت شد و اولین اپراتور کشور بود که سرویس های خود را بر پایه نسل چهارم تلفن همراه ارائه داد و حالا در آستانه سی ساله شدن قرار دارد.

شروع فعالیت ایرانسل در زمینه عرضه اینترنت به سال 1385 بر می گردد و در حال حاضر بیشترین تعداد سیم کارت اعتباری کشور متعلق به ایرانسل است.

ایرانسل به عنوان شرکتی که به سیم کارت های اعتباری معروف است، به عنوان کم هزینه ترین و بصرفه ترین شرکت در ارائه خدمات اینترنتی شناخته می شود و خیلی افراد حتی اگر از سیم کارت همراه اول استفاده کنند، یک سیم کارت ایرانسل هم دارند تا از طرح و بسته های متنوع آن استفاده کنند.

اما سرعت اینترنت ایرانسل یا همراه اول ؟ کدامیک بهتر است.

اینترنت ایرانسل بهتره یا همراه اول

مقایسه سرعت اینترنت ایرانسل با همراه اول

تفاوت عملکرد دو اپراتور همراه اول و ایرانسل بسیار ناچیز است. از این رو برای تست سرعت اینترنت ایرانسل و همراه اول و مقایسه آنها با هم، به بررسی این دو در شرایط یکسان و در ساعاتی که حجم ارتباطات کم است، پرداخته ایم و نتایجی که بدست آمده به شرح زیر است:

 • میزان قطعی اینترنت همراه اول از ایرانسل کمتر است.
 • همراه اول در فناوری های نسل 2 بیشترین پوشش دهی را دارد.
 • سرعت انتقال داده، تعداد مشترکین و پوشش نسل های مختلف ارتباطات همراه اول از ایرانسل بیشتر است.
 • ایرانسل در زمینه تفکیک تکنولوژی های 3G و 4G و پوشش دهی جاده ای از همراه اول موفق تر بوده است.
 • اینترنت ایرانسل در باز کردن صفحات وب سرعت بهتری نسبت به همراه اول دارد.
 • سرعت آپلود ویدئو در همراه اول حدود 8 دقیقه بیشتر از ایرانسل است.
 • در شهرهایی چون تهران، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، شیراز، خراسان رضوی و لرستان سرعت و کیفیت اینترنت همراه اول بهتر است، اما در شهرهایی چون اصفهان، آذربایجان شرقی و غربی و همچنین البرز، کیفیت اینترنت ایرانسل بهتر است.
 • همراه اول در سراسر ایران پوشش دهی خوبی دارد و علاوه بر شهرها، در روستاها و جاده ها هم آنتن دهی دارد. به دلیل جابه جایی شبکه اینترنت ایرانسل از 4g به 3g در شهر تهران، همراه اول سرعت بهتری نسبت به ایرانسل دارد.
 • همراه اول کل با اینترنت 4G، مناطق مختلف تهران از جمله رباط کریم، اسلامشهر، پرند و پردیس و ری را تحت پوشش قرار داده است.
 • وضعیت اینترنت ایرانسل در تهران براساس نوع منطقه، بین 4G و 4.5G و در اطراف تهران بین 3G و 4G می باشد.
 • پوشش دهی نسل دوم اینترنت (2G) در همراه اول بهتر از ایرانسل است اما ایرانسل در ارائه اینترنت 3G و 4G رتبه بهتری از همراه اول دارد.
 • می توان گفت وضعیت آنتن دهی ایرانسل و همراه اول تقریبا یکسان است اما ایرانسل سرعت دانلود بهتری دارد. در مقابل همراه اول در شهرستان های اطراف تهران سرعت بهتری دارد و همچنین در مترو نیز پوشش دهی آن بهتر از ایرانسل است.

در مجموع میزان سرعت اینترنت همراه اول و ایرانسل در ارائه خدمات اینترنتی تفاوت چندانی ندارد و نمی توان بطور قطع گفت بسته اینترنت همراه اول بهتر است یا ایرانسل. اما در وضعیت یکسان؛ سرعت دانلود ایرانسل بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

 1. محسن گفت:

  اینترنت ایرانسل ضعیف شده