آیفون

آیا آیفون 13 اثر انگشت دارد؟ چرا ندارد؟!

آیا آیفون 13 اثر انگشت دارد
نویسنده : ساناز محمدی۰۱ بهمن ۱۴۰۲
0 دیدگاه

حسگر اثر انگشت یا تاچ آیدی از جمله ویژگی های محبوب گوشی آیفون است که به کاربر این امکان را می دهد تا ضمن محافظت در برابر دسترسی غیرمجاز، با اسکن اثر انگشت قفل گوشی خود را باز کنند. اما ممکن است بپرسید حسگر اثر انگشت ایفون ۱۳ کجاست و آیا آیفون 13 اثر انگشت دارد یا خیر. همراه مگ تک باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

حسگر اثر انگشت ایفون ۱۳ کجاست

گوشی های نسل قبل از آیفون 13 مجهز به حسگر اثر انگشت (finger print) بودند که از دقت بسیار بالایی برخوردار بود و این امکان وجود داشت که شما تا 5 اثر انگشت به گوشی اضافه کنید.

سنسور تشخیص اثر انگشت در گوشی های آیفون از خازن های ریزی تشکیل شده که اطلاعات لازم برای ساخت اثر انگشت از طریق آنها به دست می آید.

حسگر اثر انگشت گوشی های اپل در دکمه هوم قرار گرفته اند که با فشردن آنها می توانید قفل صفحه نمایش را بدون وارد کردن رمز باز کنید. این قابلیت، برای شناسایی کاربر از فناوری تشخیص اثر انگشت بیومتریک استفاده می کند که برای هر انگشت منحصر به فرد است و از همین رو هک کردن آن کاری غیر ممکن به نظر می رسد.

پیش از عرضه آیفون 13 شایعات مختلفی وجود داشت که حسگر اثرانگشت و فیس آیدی هر دو باهم در این سری از گوشی های اپل وجود دارند. اما اپل از فناوری سنسور اثر انگشت زیر نمایشگر استفاده نمی کند و در گوشی هایی مانند آیفون 13 که دکمه هوم ندارند، حسگر اثر انگشت نیز وجود ندارد.

آیفون 13 تنها مجهز به حسگر احراز هویت بیومتریک فیس آیدی می باشد و دیگر شاهد استفاده همزمان حسگر اثرانگشت و فیس آیدی نیستیم.

فناوری فیس آیدی ماهیتی کاملا متفاوت با حسگر اثر انگشت دارد و از سخت افزار در هم تنیده ای مانند حسگر نور محیطی و تشخیص مجاورت، دوربین مادون قرمز، پروژکتور و حسگر روشن کننده بهره می گیرد.

با وجود نبود حسگر اثرانگشت در آیفون 13، سطح امنیتی این گوشی بسیار بالاست.

چرا آیفون 13 تاچ آیدی ندارد؟

با وجود سنسور فیس آیدی در آیفون 13، به نظر می رسد دلیل نداشتن حسگر اثر انگشت در این گوشی، پیشگیری از صرف هزینه های اضافی و افزایش قیمت آیفون 13 بوده است.

ضمن اینکه ادغام کردن حسگر اثر انگشت در دکمه هوم، با طراحی این گوشی هماهنگی نداشت و نیاز بوده تا برخی استاندارها برای طراحی این گوشی تغییر کند.

دیدگاهتان را بنویسید