بهترین ها

نوکیا بهتر است یا سامسونگ؛ مقایسه گوشی نوکیا و سامسونگ در 2024

نوکیا بهتر است یا سامسونگ؛ مقایسه گوشی نوکیا و سامسونگ در 2024
نویسنده : ساناز محمدی۱۹ دی ۱۴۰۲
0 دیدگاه

دوتا از قدیمی ترین و محبوب ترین برندهای گوشی، نوکیا و سامسونگ هستند که ویژگی ها و امکانات خاص خود را دارند. نوکیا به داشتن گوشی های محکم و باکیفیت شهرت دارد و گوشی های سامسونگ با کیفیت بالا و پشتیبانی نرم افزاری شناخته می شوند. ممکن است برای شما این سوال ایجاد شود که گوشی نوکیا بخرم یا سامسونگ و تصمیم گیری برای شما سخت باشد. این مقاله از مگ تک می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

گوشی های هوشمند به عضو جدایی ناپذیر از دنیای مدرن امروز تبدیل شده اند. سامسونگ و نوکیا از محبوب ترین و پرفروش ترین برندهای تولیدکننده گوشی هوشمند در سراسر جهان به شمار می روند. هر دو برند دارای طرفداران بسیار زیادی هستند. برند نوکیا به دلیل عرضه گوشی های هوشمند بسیار قدرتمند با قیمت مناسب در جهان شهرت دارد. در واقع، افراد کم درآمد می توانند از امکانات متنوع و سخت افزار قدرتمند گوشی های هوشمند نوکیا بهره مند شوند.

برند سامسونگ با عرضه گوشی های هوشمند در مدل های مختلف، طیف وسیع تری از مخاطبان را هدف گرفته است. به همین دلیل، سامسونگ به عنوان بزرگ ترین برند تولیدکننده گوشی های هوشمند در جهان شناخته می شود. با این وجود، انتخاب میان گوشی های هوشمند برند نوکیا و سامسونگ می تواند دشوار باشد. در این مقاله، با مقایسه این دو برند از نقطه نظرهای مختلف، به شما در داشتن یک انتخاب مناسب کمک می کنیم.

شرکت نوکیا قدیمی تر است یا سامسونگ؟

شرکت نوکیا به مدت 14 سال به عنوان برترین تولیدکننده گوشی های موبایل در جهان شناخته می شد. گوشی های این شرکت فنلاندی در اواخر دهه 1990 و 2000 در همه جا دیده می شدند، اما ظهور گوشی های هوشمند همه چیز را تغییر داد. در سال 2013، شرکت مایکروسافت بخش موبایل نوکیا را خریداری کرد و نتوانست در رقابت با برندهای دیگر گوشی های هوشمند موفقیت چندان زیادی به دست آورد.

از سوی دیگر، سامسونگ از سیاست های بسیار هوشمندانه ای برای سلطه بر بازار جهانی استفاده می کرد. در واقع، سامسونگ در تمام سال هایی که نوکیا رقابت را واگذار کرده بود، پله های ترقی را با سرعت باورنکردنی می پیمود. با وجود این که سامسونگ به عنوان یک برند جدیدتر نسبت به نوکیا شناخته می شد، می دانست که آینده از آن گوشی های هوشمند و مبتنی بر سیستم عامل اندروید است.

سامسونگ با تولید مدل های مختلف از گوشی های هوشمند، بازار جهانی را زیر سلطه خود قرار داد و به بزرگ ترین تولیدکننده گوشی های همراه تبدیل شد. با ظهور گوشی های هوشمند، رقابت برای برند نوکیا سخت تر از قبل شد. این موضوع، برند نوکیا را در شرف ورشکستگی قرار دارد. با این وجود، نوکیا توانست با استفاده از سیاست های جدید دوباره به صنعت تولید گوشی های همراه بازگردد.

از وقتی HMD Global شکل گرفت و در سال 2016 نوکیا را انتخاب کرد، بیش از 70 میلیون از گوشی های برند نوکیا در سراسر جهان به فروش رفته اند. همچنین، نوکیا در سال گذشته به جایگاه نهم در فروش جهانی گوشی های هوشمند رسید. انتظار می رود که در آینده بیشتر از رقابت بین گوشی های هوشمند این دو برند بشنویم.

گوشی نوکیا خوبه یا سامسونگ

کیفیت دوربین نوکیا بهتر است یا سامسونگ؟

دوربین، یکی از مهم ترین فاکتورها در انتخاب گوشی های هوشمند به شمار می رود. به همین دلیل است که بررسی کیفیت دوربین، نقش بسیار مهمی را در مقایسه گوشی های هوشمند نوکیا و سامسونگ ایفا می کند. برند سامسونگ از امکانات متنوع و فناوری های جدید برای بهبود دوربین های خود استفاده می کند. در واقع، کیفیت بالا و امکانات دوربین از مهم ترین ویژگی های مثبت گوشی های برند سامسونگ به شمار می روند.

اگرچه، کیفیت دوربین گوشی های هوشمند برند نوکیا در مقایسه با برندهای دیگر بسیار بهتر است اما نمی توان آن را برنده رقابت با سامسونگ دانست. البته، مقایسه دقیق تر کیفیت دوربین گوشی های هوشمند نوکیا و سامسونگ به میزان قابل توجهی به مدل آن گوشی بستگی دارد. برند نوکیا با توجه به پیشرفت های چند سال اخیر، سرمایه گذاری بسیار زیادی در زمینه بهبود امکانات گوشی های هوشمند خود کرده است.

تفاوت باتری نوکیا و سامسونگ

برندهای سامسونگ و نوکیا از باتری های لیتیوم پلیمری غیر قابل تعویض با ظرفیت بالا برای گوشی های هوشمند خود استفاده می کنند. البته، ظرفیت باتری با توجه به مدل گوشی هوشمند تغییر می کند. همانطور که می دانید، برند نوکیا سابقه طولانی در ساخت گوشی های همراه دارد. بنابراین، دور از انتظار نیست که کیفیت باتری گوشی های هوشمند برند نوکیا یک قدم بهتر از گوشی های سامسونگ باشد.

با این وجود، برند سامسونگ برای پیشی گرفتن از رقبا، گوشی های هوشمند خود را به شارژ سریع مجهز کرده است. در نتیجه، رقابت میان گوشی های هوشمند برند سامسونگ و نوکیا ازنظر سرعت شارژ به نفع سامسونگ به پایان می رسد. اگرچه، این رقابت همچنان ادامه دارد و برند نوکیا به دنبال بهبود سرعت شارژ گوشی های هوشمند خود است.

صفحه نمایش نوکیا بهتر است یا سامسونگ؟

اگر به دنبال خرید گوشی های هوشمند سامسونگ و نوکیا هستید، صفحه نمایش از مهم ترین فاکتورهای انتخاب به شمار می رود. برندهای نوکیا و سامسونگ، گوشی های هوشمند خود را در مدل های مختلفی عرضه می کنند. کیفیت و رزولوشن صفحه نمایش هر مدل با مدل دیگر تفاوت دارد. هر دو برند از رزولوشن و تراکم پیکسل بالا برای گوشی های خود استفاده می کنند.

به علاوه، صفحه نمایش های بزرگ با حاشیه بسیار کم از ویژگی های اصلی گوشی های هوشمند برندهای سامسونگ و نوکیا به حساب می آیند. علاوه بر این، صفحه نمایش اکثر گوشی های هوشمند نوکیا و سامسونگ توسط گوریلا گلس 3 محافظت می شود. در نتیجه، رقابت بسیار تنگاتنگی میان سازندگان گوشی های هوشمند برند نوکیا و سامسونگ ازنظر صفحه نمایش وجود دارد.

به طور کلی، بدون در نظر گرفتن مدل گوشی هوشمند هر دو برند نمی توان مقایسه دقیقی انجام داد. با این وجود، برند سامسونگ از فناوری های جدید برای بهبود کیفیت و طراحی صفحه نمایش گوشی های هوشمند خود استفاده می کند. در مجموع، برنده رقابت میان نوکیا و سامسونگ ازنظر کیفیت صفحه نمایش، برند سامسونگ است.  

ویژگی های شناخته شده نوکیا و سامسونگ

گوشی های هوشمند برند سامسونگ در مدل های بسیار متنوعی به فروش می رسند. در واقع، سلطه این برند در بازار جهانی به گونه ای است که نام سامسونگ در ذهن تمام مردم حک شده است. گوشی های سامسونگ به دلیل طراحی زیبا، امکانات شگفت انگیز، باتری قدرتمند و سخت افزار و نرم افزار قوی در جهان شهرت دارند. علاوه بر این، قیمت این گوشی ها در مقایسه با امکاناتی که دارند، بسیار مقرون به صرفه تر است.

البته، از دیگر ویژگی های گوشی های هوشمند سامسونگ می توان به رابطه قوی و صمیمی این برند با مخاطبان خود اشاره کرد. در واقع، فروش جهانی گوشی های هوشمند برند سامسونگ به میزان قابل توجهی به استراتژی های تبلیغاتی قدرتمند آن بستگی دارد. تبلیغات گسترده و استفاده از چهره های مشهور موجب شهرت بیشتر برند سامسونگ در میان مردم سراسر جهان شده اند.

برند نوکیا با توجه به شناختی که از گوشی های هوشمند سامسونگ دارد، استراتژی های متفاوتی را برای افزایش فروش جهانی خود بکار می برد. اکثر گوشی های سامسونگ، پرچمدار و رده بالا هستند. نوکیا برای رقابت با سامسونگ در زمینه تولید گوشی های هوشمند میان رده فعالیت دارد. این سیاست گذاری های هوشمند موجب افزایش فروش گوشی های برند نوکیا شده اند.

البته، تولید گوشی های هوشمند برند نوکیا تنها به گوشی های میان رده محدود نمی شود. در واقع، نمی توان از گوشی های پرچمدار این برند چشم پوشی کرد. با این وجود، موفقیت دوباره گوشی های هوشمند برند نوکیا مدیون گوشی های میان رده است. از مهم ترین ویژگی های گوشی های هوشمند میان رده نوکیا می توان به کارایی بالا و سخت افزار قدرتمند اشاره کرد.

گوشی نوکیا خوبه یا سامسونگ

مزایا و معایب نوکیا و سامسونگ

همانطور که گفته شد، نوکیا و سامسونگ از برترین برندهای تولیدکننده گوشی های هوشمند در سطح جهان به شمار می روند. هر یک از آن ها به دلیل مزایا و معایب مختلف، طرفداران خاص خود را دارند. به طور کلی، از مهم ترین مزایا گوشی های هوشمند برند سامسونگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت در برابر آب و گرد و غبار
 • صفحه نمایش بزرگ با حاشیه کم
 • کیفیت دوربین بسیار بالا
 • سرعت پردازش بالا
 • نرخ تازه سازی عالی
 • وضوح بالا صفحه نمایش با عمق رنگ قابل توجه
 • حالت Split Screen Mode

در کنار مزایا متعدد گوشی های هوشمند برند سامسونگ، نمی توان از معایب آن چشم پوشی کرد. امکانات شگفت انگیز گوشی های هوشمند برند سامسونگ مانند سرعت پردازش و نرخ تازه سازی بالا موجب تخلیه سریع باتری می شود. در نتیجه، عمر باتری از نقاط ضعف گوشی های این برند به حساب می آید.

به اعتقاد بسیاری از کاربران، طراحی گوشی های هوشمند برند سامسونگ، زمخت و حجیم است. در نتیجه، حمل آن ها دشوارتر از گوشی های هوشمند سایر برندهاست. علاوه بر این، گوشی های هوشمند برند سامسونگ با قیمت بالاتری نسبت به رقبا به فروش می رسند. این موضوع باعث شده است تا علاقمندان به گوشی های هوشمند به سمت خرید از رقبا تمایل پیدا کنند.

گوشی های هوشمند برند نوکیا نیز به دلیل طراحی زیبا، عملکرد عالی، باتری بزرگ و دوربین با کیفیت در میان مردم محبوب شده اند. با این وجود، از مهم ترین معایب گوشی های هوشمند برند نوکیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن نسبتاً سنگین
 • عدم مقاومت در برابر آب و گرد و غبار
 • پردازنده نه چندان قوی
 • بدنه آسیب پذیر و شکننده
 • کیفیت تصویر معمولی

با این وجود، گوشی های هوشمند هر دو برند از طرفداران متعصب بسیار زیادی برخوردار هستند.

ارزش خرید نوکیا بیشتر است یا سامسونگ؟

گوشی های هوشمند برند سامسونگ بر اساس استراتژی های مختلفی قیمت گذاری می شوند. این گوشی ها دارای امکانات فوق العاده ای هستند و از بهترین گوشی های هوشمند موجود در بازار به شمار می روند. در سال های اخیر، سامسونگ تبدیل به برند برتر بازار گوشی های هوشمند شده است. قیمت گوشی های هوشمند سامسونگ با معرفی مدل های جدید به طور قابل توجهی کاهش می یابد. بنابراین، می توان گفت که گوشی های هوشمند نسبت به امکاناتی که دارند، با قیمت بسیار مناسبی عرضه می شوند.

در مقابل، استراتژی های قیمت گذاری برند نوکیا بر اساس مدل و امکانات هر گوشی تعیین می شوند. به عبارت دیگر، گوشی های هوشمند برند نوکیا دارای قیمت اولیه بسیار بالایی هستند. با گذشت زمان، قیمت اولیه این گوشی ها کاهش می یابد. در سال های اخیر، کاهش قیمت ها برای افزایش میزان فروش از مهم ترین سیاست های قیمت گذاری برند نوکیا به شمار می رود.

به این نکته توجه داشته باشید که بازار فروش گوشی های هوشمند نوکیا شامل 150 کشور است. انتظار می رود که تعداد این کشورها در سال های آینده به میزان قابل توجهی افزایش یابد. در مقابل، سامسونگ تسلط کاملی بر بازار جهانی فروش گوشی های هوشمند دارد. امروزه، نمایندگی های برند سامسونگ در سراسر جهان فعالیت دارند. علاوه بر این، نمی توان از رابطه بسیار قوی این برند با خرده فروش ها چشم پوشی کرد.

بنابراین، فروش گوشی های هوشمند برند سامسونگ در سطح جهان قابل مقایسه با برند نوکیا نیست. با این وجود، انتخاب گزینه مناسب به بودجه و سلیقه هر فرد بستگی دارد. به عبارت دیگر، ارزش خرید هر گوشی با توجه به امکانات آن تعیین می شود. در مجموع، گوشی های هوشمند سامسونگ در سطح جهان از اعتبار و محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

نتیجه گیری: نوکیا بخرم یا سامسونگ؟

برند نوکیا و سامسونگ، رقابت بسیار تنگاتنگی در تولید و عرضه گوشی های هوشمند دارند. البته، هر دو برند توانسته اند جایگاه خود در صنعت گوشی های هوشمند را تثبیت کنند. با این وجود، نوکیا و سامسونگ همواره در تلاش هستند تا محصولات شگفت انگیزی را روانه بازار کنند. گوشی های سری N نوکیا به دلیل طراحی شیک و فناوری مدرن با گوشی های بسیار قدرتمند سری Ultra برند سامسونگ رقابت می کنند.

ورود مجدد برند نوکیا به صنعت تولید گوشی های همراه با ارزیابی دقیق نقاط ضعف سامسونگ همراه بود. به همین دلیل، نوکیا سرمایه گذاری بسیار زیادی بر تولید گوشی های میان رده کرده است. با این وجود، اگر بخواهیم صادق باشیم، باید بگوییم که سامسونگ همچنان در بازار بی رقیب است. اگرچه، رقبا دیگر ازجمله شیائومی هواوی را نمی توان نادیده گرفت.

به طور کلی، رقابت میان برندهای نوکیا و سامسونگ جذابیت های خاص خود را دارد. گوشی های هر دو برند از بهترین ها در بازار محسوب می شوند. در حالی که به نظر می رسید نوکیا بهترین روزهای خود را سپری کرده باشد، کمتر کسی بازگشت موفقیت آمیزی را برای این برند تصور می کرد. اگر روند پیشرفت های دو سال گذشته ادامه یابد، چه کسی می داند که آینده از آن کدام برند است.

دیدگاهتان را بنویسید