اخبار تکنولوژی

آیا بلواسکای می‌تواند کاربران توییتر را جذب کند؟

آیا بلواسکای می‌تواند کاربران توییتر را جذب کند؟
نویسنده : عضو تحریریه۲۲ اسفند ۱۴۰۱
0 دیدگاه

بلواسکای که توسط موسس توییتر، جک دورسی، پشتیبانی می‌شود به ‌عنوان «بتای خصوصی» به اپ‌استور راه پیدا کرده‌است؛ اگرچه اعضای جدید برای پیوستن به بلواسکای نیاز به دعوت‌نامه دارند، اما درحال‌حاضر چندین هزار نفر عضو این شبکه اجتماعی هستند.

از اکتبر 2022 زمانی که تیم پشت پرده این پروژه، بروزرسانی را در وبلاگ بلواسکای به اشتراک گذاشت، جزئیات بیشتری از آن منتشر نشد.

بلواسکای بر اساس پروتکل AT (که در اصل ADX یا پروتکل انتقال تأییدشده نامیده می‌شود) ساخته شده است. AT مشابه ActivityPub است، پروتکل غیرمتمرکز که Mastodon را نیز تأمین می‌کند. با این حال، انتقاداتی از پروژه وجود دارد، به ویژه از طرف Mastodon و توسعه دهندگان دیگر که اشاره کردند که ActivityPub (یک استاندارد توصیه شده W3C) در حال حاضر یک “Fediverse” بزرگ و رو به رشد از سرورهای متصل به هم را تامین می‌کند.

پروژه بلواسکای در ابتدا در توییتر از سال 2019 و زمانی که جک دورسی به عنوان مدیرعامل فعالیت می‌کرد، طراحی شده بود. توییتر نیز سال‌ها از این مجموعه حمایت می‌کرد. اگرچه تاسیس آن خیلی زودتر از فروش شرکت به مالک فعلی ایلان ماسک بود، این دو مدیر اجرایی اخیرا در مورد ایده پروتکل منبع باز بر روی پیام‌های متنی قبل از خرید ماسک در توییتر بحث کرده بودند.

شبکه اجتماعی بلواسکای که توسط جک دورسی راه‌اندازی شده، جایگزینی قدرتمند و جدی برای توییتر بوده و فقط با دعوت‌نامه در دسترس است!

در مکاتبات فاش شده، دورسی به ماسک گفته است که «به یک پلتفرم جدید نیاز است. به همین دلیل من توئیتر را ترک کردم!» دورسی در نوامبر 2021 از سمت مدیرعاملی در شبکه اجتماعی کنار رفت اما تا می 2022 در هیئت مدیره توییتر باقی ماند.

مدت کوتاهی پس از کنار گذاشتن وظایف مدیرعاملی خود، دورسی در توییتر به طور علنی درباره بلواسکای صحبت کرد و آن را به عنوان “یک استاندارد غیرمتمرکز باز برای رسانه‌های اجتماعی” توصیف کرد. این بحث در زمانی صورت گرفت که دورسی افکار خود را در مورد تصمیم توییتر برای ممنوع کردن ترامپ از پلتفرم خود به اشتراک می‌گذاشت. او معتقد بود که بلواسکای توانایی پلتفرم‌های بزرگ و متمرکز مانند توییتر  را کاهش می‌دهد تا از نظر تصمیم‌گیری اینکه کدام کاربران و جوامع می‌توانند در گفتار شرکت کنند و چه کسی مسئول تعدیل آن محتوا باشد، قدرت زیادی داشته باشند.

اما با توجه به اینکه ماسک اکنون در راس توییتر قرار دارد، مشخص نیست که آیا این دو پروژه ممکن است در هم تنیده شوند یا خیر؛ بلواسکای سال گذشته گفت که 13 میلیون دلار برای اطمینان از آزادی و استقلال برای شروع تحقیق و توسعه دریافت کرده است و اشاره کرد که جک دورسی در هیئت مدیره آن حضور دارد.

با این حال، این روزها توییتر به شدت هزینه‌های خود را کاهش داده است، از جمله از طریق اخراج کارکنان، تعطیلی دفاتر و حتی پرداخت نکردن صورت حساب‌های خود!

اکنون برنامه بلواسکای به صورت عمومی منتشر شده است و برخی از کاربران دعوت شده‌اند تا آن را امتحان کنند. بر اساس اطلاعات اخیر، اپلیکیشن  Ios بلواسکای در 17 فوریه 2023 عرضه شد و تقریباً 2000 نصب داشته است. با توجه به شرط داشتن دعوتنامه، احتمالا در حال حاضر فقط آزمایش‌کنندگان بتا را نشان می‌دهد که به تازگی اضافه شده‌اند. این برنامه هنوز در هیچ نمودار برتر ایالات متحده رتبه بندی نشده است و در Google Play نیز در دسترس نیست.

سایت تک کرانچ اعلام کرده که ما دعوت‌نامه‌ای برای این سرویس دریافت کردیم و فهمیده‌ایم که به عنوان یک تجربه کاربردی، در صورتی که هنوز هم کاملا خالی است، شبیه توییتر است.

به عنوان یک برنامه کاملا جدید، لیست کاربران پیشنهادی بلواسکای بلافاصله تحت تأثیر نام‌های بزرگ چهره‌های عمومی در حین ورود قرار نگرفت. در همین حال Mastodon توانسته است افراد سرشناس بیشتری را پس از خروج ماسک از توییتر جذب کند.

این برنامه یک رابط کاربری ساده ارائه می‌دهد که در آن می‌توانید روی دکمه پلاس کلیک کنید تا یک پست 256 کاراکتری ایجاد کنید که می تواند شامل عکس باشد. اگرچه، بر خلاف Mastodon، به خاطر دسترسی، متن جایگزین را از شما درخواست نمی‌کند.

در این برنامه می‌توانید افراد دیگر را مانند توییتر جستجو و دنبال کنید، سپس به‌روزرسانی‌های آن‌ها را در جدول زمانی صفحه اصلی مشاهده کنید. نمایه‌های کاربر دارای همان ویژگی‌هایی هستند که انتظار دارید؛ عکس نمایه، پس‌زمینه، بیوگرافی و معیارها، مانند تعداد دنبال‌کنندگان و پست‌هایی که یک کاربر دارد و همچنین تعداد افرادی که آنها را دنبال می‌کنند. فیدهای نمایه نیز به دو بخش مانند توییتر تقسیم می شوند، پست‌ها و پاسخ‌ها.

کاربران بلواسکای می‌توانند حساب‌ها را به اشتراک بگذارند، نادیده بگیرند و مسدود کنند اما ابزارهای پیشرفته مانند افزودن به لیست‌ها هنوز در دسترس نیستند.

گفتنی است که این برنامه در زمان آزمایش با یک اشکال مواجه می‌شد که در زمان‌هایی که سعی می‌کردید در بخش‌های مختلف کلیک کنید، خطاهایی را نشان می‌داد اما این موضوع سریعا برطرف شد.

دیدگاهتان را بنویسید