علم و دانش

جنس الماس چیست؟ (کانی، فلز یا سنگ)

جنس الماس چیست؟ (کانی، فلز یا سنگ)
نویسنده : ساناز محمدی۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
0 دیدگاه

همه ما الماس را به عنوان یک سنگ باارزش می شناسیم که به سخت بودن معروف است و استحکام بالایی دارد. اما تا بحال فکر کرده اید که جنس الماس چیه و الماس از چی ساخته شده. آیا الماس سنگ است یا کانی و فلز؟ اگر شما هم می خواهید بدانید جنس الماس چیست، الماس چطور تشکیل می شود و کانی است یا فلز و سنگ، تا انتهای مقاله همراه مگ تک باشید.

جنس الماس

از پیدایش و شناسایی الماس توسط بشر بیش از 3 میلیارد سال می گذرد. الماس سخت ترین ماده یافت شده در جهان است که به شکل طبیعی در اعماق زمین وجود دارد و به دلیل زیبایی ارزش زیادی پیدا کرده است. این دو ویژگی باعث شده اند تا الماس دو کاربرد متفاوت داشته باشد: یکی به عنوان یک ابزار صنعتی قدرتمند به منظور برش و سنگ زنی و دیگری به صورت حلقه ها، گردنبندها و گوشواره های گران قیمت در سراسر جهان. الماس کربن خالص است. اتم های کربن در شبکه کریستالی منظمی قرار گرفته اند، به گونه ای که هر اتم اتصال قوی با چهار اتم کربن دیگر دارد.

استحکام کربن به دلیل این ساختار است. بیشتر الماس های طبیعی در اعماق گوشته زمین حدود 200 کیلومتر زیر سطح زمین تشکیل می شوند، یعنی جایی که فشار و دما بسیار بالاست. این الماس ها در اثر فوران های آتشفشانی به سطح زمین منتقل شده و در سنگ هایی که از سرد شدن ماگما تشکیل می شوند، برجا می مانند. سپس، این سنگ ها توسط انسان به منظور یافتن مواد گرانبها و ارزشمند استخراج می شوند.

کانی الماس تنها کانی قیمتی است که فقط از یک عنصر موجود در طبیعت یعنی کربن ساخته شده است

به بیان ساده؛ الماس کانی می باشد که تنها از یک عنصر کربن تشکیل شده و کربن در فشار و دمای بالا (بین 900 تا 1300) و در عمق بیش از صد کیلومتری زمین به سنگ الماس تبدیل می شود.

الماس کانی است یا نه

الماس هیچ گاه بر روی سطح زمین تشکیل نمی شود. شکل الماس مکعبی شکل است و هر اتم کربن به چهار اتم کربن مجاور خود متصل می باشد. از جمله خواص الماس، سخت و محکم بودن و تاثیر ناپذیری آن می باشد که از پایدار بودن ساختار اتم های آن و پیوند کوالانسی قوی نشات می گیرد. ضمن اینکه استفاده از الماس بر روی جسم و روح تاثیر مثبت دارد.

فرمول شیمیایی الماس c می باشد که همان کربن خالص است. اما الماس های طبیعی دارای ناخالصی هستند و در واقع 95/99 درصد الماس کربن و باقی آن ناخالصی‌ های شیمیایی می باشد.

واحد اندازه گیری الماس

الماس چطور درست میشود

الماس را همچنین می توان به صورت مصنوعی در آزمایشگاه ها ساخت،‌ جایی که دما و فشار بالای موجود در گوشته زمین شبیه سازی می شود. بسیاری از الماس های طبیعی حاوی ناخالصی هایی هستند که باعث شفافیت آنها در زیر نور UV می شود.

قیمت الماس به اندازه، رنگ، شفافیت و تراش آن بستگی دارد و به دلیل استحکام بالای آن تنها می توان با پودر الماس و چیزی شبیه به خودش روی آن تراش ایجاد کرد.

اگر عکس الماس واقعی را دیده باشید حتما متوجه تفاوت الماس طبیعی و مصنوعی در رنگ و شفافیت خواهید شد.

جنس الماس از چیست
الماس در کجای ایران یافت میشود

در ایران الماس بیشتر در نواحی جنوب کشور و معادن معدنی طبیعی یافت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید