علم و دانش

واحد اندازه گیری الماس و فرمول محاسبه قیمت الماس

واحد اندازه گیری الماس و فرمول محاسبه قیمت الماس
نویسنده : ساناز محمدی۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
0 دیدگاه

حتما شما هم وقتی اسم الماس به گوشتان می خورد یک جواهر درخشان و گران قیمت که زرق و برق زیادی دارد را تصور می کنید. الماس، شکل جامدی از عنصر کربن است که به شکل سنگی سخت و قیمتی در شکل های ریز و درشت و در اعماق زمین وجود دارد. منبع اصلی الماس کشور آفریقاست و بیشتر الماس های طبیعی بین 1 تا 3.5 میلیارد سال سن دارند. اما واحد اندازه گیری الماس و فرمول محاسبه قیمت الماس چیست؟ تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا با واحد اندازه گیری الماس و نحوه محاسبه قیمت آن آشنا شوید.

واحد اندازه گیری الماس چیست

واحد اندازه گیری الماس قیراط است و هر قیراط به عنوان یکای جرم سنگ های قیمتی تقریبا 200 سوت و 0.2 گرم می باشد که با علامت اختصاری ct یا kt نمایش داده می شود .

برای الماس های ریز از واحد سوت استفاده می شود و هر سوت برابر با 1000 میلی گرم می باشد.

پوینت هم یکی دیگر از واحدهای اندازه گیری الماس بویژه الماس های ریز است که وزن آن برابر با 01.0 قیراط می باشد.

قیراط برگرفته از کلمه ای یونانی به معنی میوه درخت خرنوب است و در گذشته برای اندازه گیری الماس از دانه های درون پوسته خرنوب استفاده می شد.

از سال 1907 تا کنون، واحد استاندارد جهانی قیراط برای اندازه گیری وزن الماس مورد استفاده قرار می گیرد که کمتر از گرم و بیشتر از سوت است و علاوه بر اندازه گیری الماس برای اندازه گیری سایر سنگ های قیمتی استفاده می شود.

در واقع هر قیراط برابر با چیزی حدود 200 سوت، 1/21 مثقال و 0.007065 اونس می باشد.

همچینن برای اندازه گیری وزن الماس از ابزاری به نام Sieve استفاده می شود که شبیه به الک است و بر روی هر سوراخ این الک شماره ای وجود دارد که اندازه الماس را نشان می دهد.

چگالی الماس از طلا خیلی بیشتر است و بین یک قطعه طلا و یک قطعه الماس با قیراط یکسان، وزن الماس بیشتر است و به هر میزان که قیراط یک الماس بیشتر باشد، آن الماس قیمتی و گرانتر است.

الماس قبل از تبدیل شدن به جواهر تراش داده می شود و در شکل های مختلفی همچون گرد، بیضی و اشکی، مارکیز، زمرد، پرنسس، آشر، قلب و … وجود دارد. الماس هایی که شکل گرد دارند گرانتر از الماس های فانتزی هستند و شکل اصلی الماس در حالت پایدار، مکعبی است.

درخشش الماس در اثر تراش و پرداخت هایی است که روی آن انجام می شود، اما این تصور که هر چقدر وزن یک الماس بیشتر باشد، آن گرانتر و باارزش تر است، صحیح نیست و براساس اندازه یک الماس نمی توان وزن آنرا سنجید. ممکن است یک الماس در ظاهر ظریف و کوچک باشد اما وزن قیراط آن بالا باشد. همچنین عمق و تعداد تراش هایی که روی الماس انجام شده بر روی قیمت آن تاثیرگذار است.

واحد اندازه گیری الماس و جواهرات

نحوه محاسبه قیمت الماس

اگر به فکر انتخاب یک جواهر با الماس قیراط بالا هستید، پیشنهاد ما این است الماسی را انتخاب کنید که شفاف و خوشرنگ و تراش آن زیاد و عمیق باشد.

تراش نامناسب یک الماس می تواند درخشش آنرا کم کند.

الماس قرمز کمیاب ترین نوع الماس هستند. الماس های سفید مایل به زرد رایج ترین و قیمت مناسب ترین رنگ الماس و الماس هایی به رنگ صورتی یا آبی پر رنگ بسیار گران قیمت هستند.

امروزه بسیاری از الماس ها دارای گواهینامه هستند و وزن آنها بعد از اندازه گیری دقیق توسط آزمایشگاه جواهرات، در گواهینامه درج شده است.

سنگ های الماس با یک صدم میلیمتر اندازه گیری می شوند. هر قیراط 200 سوت و هر 5 قیراط برابر با 1 گرم می باشد. وزن یک قیراط الماس 200 میلی گرم یا 0.015 گرم است.

عدد قیراط الماس بر پایه پوینت سنجیده می شود که با 100 پوینت یعنی 1 قیراط و الماس 50 پوینتی با الماس نیم قیراطی برابری می کند.

بنابراین؛ الماس 1.02 قیراط به شکل 1 قیراط و 2 پوینت خوانده می شود.

چگالی الماس چقدر است

چگالی الماس 52.3 می باشد که در هر نوع الماس با اندازه و تراش متفاوت یکسان است. برای محاسبه وزن یک الماس براساس چگالی، ابعاد دقیق الماس را ضرب در چگالی ثابت آن کنید.

ابعاد الماس *چگالی ثابت الماس (52.3) =وزن تقریبی الماس

همچنین می توانید برای محاسبه وزن الماس این فرمول را مبنا قرار دهید که یک پوینت الماس وزنی برابر با 01.0 قیراط و 2 پوینت الماس 02.0 قیراط وزن دارد.

با توجه به این فرمول وزن های بالاتر الماس نیز قابل محاسبه می باشد.

فرمول محاسبه قیمت الماس

اندازه گیری الماس را هم براساس قیراط و هم براساس میلی متر انجام داد.

برای بدست آوردن وزن سنگ الماس، ابتدا الماس را وزن کنید و سپس عدد بدست آمده را با توجه به به گرم تقسیم بر 2.0 کنید تا وزن قیراط آن و در آخر مشخص وزن مخصوص الماس مشخص شود.

روش محاسبه وزن مخصوص الماس به شکل زیر است:

وزن الماس ÷ 2.0 = قیراط الماس

به عنوان مثال اگر وزن الماس 5.0 گرم باشد با تقسیم این عدد بر 2.0 قیراط الماس می شود= 2.5

محاسبه قیمت الماس از روی جدول راپاپورت Rapaport نیز یک روش حرفه ای برای محاسبه قیمت الماس در تجارت این سنگ قیمتی است که در آن قیمت الماس براساس فاکتورهای مختلف سنجیده می شود و بصورت ماهیانه در جدول قرار داده می شود. برای استفاده از این جدول باید اشتراک سالیانه پرداخت کنید.

فرمول محاسبه قیمت الماس براساس جدول راپاپورت:

وزن الماس به قیراط * عدد بدست آمده از جدول * ۱۰۰= قیمت نهایی به دلار

هر قیراط چند تومان است

برای بدست آوردن قیمت الماس به تومان؛ مثلا قیمت الماس 16 قیراطی، عدد بدست آمده قیراط را ضرب در 100 کنید اما در نهایت آنچه که تعیین کننده قیمت الماس است، رنگ و شفافیت، تراش و قیراط آن است و جالب است بدانید اگر عدد قیراط الماس رُند باشد، قیمت آن بیشتر می شود.

مطلب پیشنهادی:

ارزش و قیمت شهاب سنگ

دیدگاهتان را بنویسید