علم و دانش

قیمت شهاب سنگ؛ چرا شهاب سنگ باارزش است؟

قیمت شهاب سنگ؛ چرا شهاب سنگ باارزش است؟
نویسنده : ساناز محمدی۲۹ فروردین ۱۴۰۲
3 دیدگاه

مدتی پیش بازار خرید و فروش شهاب سنگ در ایران داغ بود و آگهی هایی مبنی بر فروش شهاب سنگ در برخی سایت ها دیده می شد که فروشندگان آنها مدعی بودند با در دست گرفتن این سنگ ها انرژی ماورایی آنها را احساس خواهید کرد! اما به دور از این حواشی می خواهیم این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم که قیمت شهاب سنگ چقدر است و چرا شهاب سنگ باارزش است؟ تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

شهاب سنگ، جسم سخت سنگی یا فلزی به جا مانده از سیاره یا شهاب های کهکشانی می باشد که خارج از جو زمین شکل گرفته و حالا در سیاره دیگر یا روی سطح زمین فرود آمده است.

قیمت یک شهاب سنگ بسته به فاکتورهای متعددی از جمله اندازه، وزن، محتوای مواد معدنی، نادر بودن و منشا پیدایش آن متغیر است. شهاب سنگ ها نادر هستند و به همین دلیل مورد توجه کلکسیونرها،‌ دانشمندان و موسسات قرار می گیرند و در نتیجه قیمت آن ها به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

انواع شهاب سنگ

یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت شهاب سنگ طبقه بندی آن است. سه دسته اصلی شهاب سنگ وجود دارد:

 • سنگی

شهاب سنگ های سنگی عمدتا از کانی های سیلیکات تشکیل شده اند و رایج ترین نوع شهاب سنگ به حساب می آیند، به گونه ای که حدود 90% از تمام شهاب سنگ های موجود را تشکیل می دهند.

خود شهاب سنگ های سنگی را می توان به کندریت‌ ها و آکندریت‌ ها تقسیم بندی کرد.

 • آهنی

شهاب سنگ های آهنی عمدتا از آهن و نیکل تشکیل شده اند و کمتر رایج هستند؛ به عبارت دیگر تنها 5% از شهاب سنگ های شناخته شده را تشکیل می دهند.

 • آهنی سنگی

شهاب سنگ های آهنی-سنگی ترکیبی از سیلیکات ها و آلیاژ آهن-نیکل هستند و نادرترین نوع شهاب سنگ به حساب می آیند؛ کمتر از 2% از شهاب سنگ های شناخته شده را شامل می شوند.

ارزش و قیمت شهاب سنگ

یکی از فاکتورهایی که بر قیمت شهاب سنگ تاثیر می گذارد، اندازه و وزن آن است. شهاب سنگ های بزرگ تر معمولا نسبت به تکه های کوچک باارزش تر هستند، به خصوص اگر سالم باشند و شکستگی یا هوازدگی زیادی نداشته باشند. وزن یک شهاب سنگ ارتباط مستقیمی با کمیاب بودن آن دارد، زیرا یافتن شهاب سنگ های بزرگ تر معمولا سخت تر است.

ترکیب معدنی شهاب سنگ نیز می تواند بر قیمت آن تاثیرگذار باشد. برخی از شهاب سنگ ها حاوی مواد معدنی کمیاب مانند الماس، پلاتین و طلا هستند که می تواند به طرز چشمگیری قیمت آن ها را افزایش دهد. علاوه بر این، زیبایی ظاهری شهاب سنگ نیز بر قیمت آن تاثیرگذار است. برخی از شهاب سنگ ها به دلیل پوسته همجوشی، رگماگلیپت‌ ها (تصویرهای اثر انگشت مانند) و سایر ویژگی ‌ها، الگوها یا رنگ ‌های چشمگیری دارند.

منحصر به فرد بودن و زیبایی چنین شهاب سنگ هایی می تواند بسیار مورد توجه کلکسیونرها و علاقمندان قرار گیرد.

در نهایت، منشا پیدایش شهاب سنگ نیز بر قیمت آن تاثیرگذار است. شهاب سنگ هایی که تصور می شود از یک جرم آسمانی خاص مانند مریخ یا ماه آمده باشند، به شدت مورد توجه محققان و موسسات تحقیقاتی هستند. ارزش علمی این شهاب سنگ ها در این حقیقت نهفته است که فرصت نادری را در اختیار محققان قرار می دهد تا مواد معدنی سیاره ها و اجرام آسمانی دیگر را مورد بررسی قرار دهند.

قیمت هر گرم شهاب سنگ

قیمت یک تکه شهاب سنگ می تواند از چند دلار تا چند هزار دلار متغیر باشد، بسته به فاکتورهای مختلف. بهترین روش برای تعیین قیمت یک شهاب سنگ این است که توسط یک متخصص مشهور که می تواند طبقه بندی، محتوای مواد معدنی و منشا آن را مشخص کند. با این وجود، لازم به ذکر است که ارزش واقعی یک شهاب سنگ صرفا در ارزش مادی آن خلاصه نمی شود، بلکه در بینش منحصر به فردی که می تواند در مورد تاریخ و ترکیب جهان به ما بدهد، است.

شهاب سنگ ها می توانند قیمت هنگفتی داشته باشند، اما ارزش آن ها به فاکتورهای متعددی از جمله کمیاب بودن، ترکیب مواد معدنی و اهمیت علمی و آموزشی بستگی دارد. فرقی نمی کند که یک کلکسیونر، یک محقق یا یک علاقه مند هستید، مهم است که اطلاعات کافی در مورد شهاب سنگ ها و تجارت آن ها کسب کنید و مطمئن شوید که خرید و فروش ان ها از نظر اخلاقی و قانونی درست است.

با وجود ارزش آن ها، تجارت شهاب سنگ ها توسط هیچ سازمان بین المللی یا سازمان دولتی تنظیم یا کنترل نمی شود. در نتیجه، کلکسیونرها و فروشندگان باید برای تعیین ارزش یک شهاب سنگ و اطمینان از اصالت و قانونی بودن آن به تخصص و قضاوت خود تکیه کنند.

برخی از شهاب سنگ ها بسته به کشور مبدا یا اهمیت فرهنگی آن ‌ها دارای محدودیت یا ممنوعیت صادرات یا فروش هستند.

چرا شهاب سنگ ارزش دارد

همانطور که گفته شد، شهاب سنگ ها بر اساس فاکتورهای مختلف مانند اندازه، ترکیب، کمیاب بودن و منشا پیدایش قیمت متفاوتی دارند. به طور کلی، شهاب سنگ ها به شدت مورد توجه کلکسیونرها، دانشمندان و موسساتی هستند که مجذوب منشا فرازمینی و خواص فیزیکی منحصر به فردشان هستند.

به این ترتیب، شهاب سنگ ها یک کالای ارزشمند به حساب می آیند که قیمت آن ها از چند دلار تا چند هزار دلار خواهد بود.

ارزش یک شهاب سنگ توسط فاکتورهای متعددی از جمله طبقه بندی آن، اندازه، جرم، شکل، ویژگی های سطحی و ساختار درونی و نیز شرایط اکتشاف، بازیابی و حفظ آن تعیین می شود. برخی از ارزشمندترین شهاب سنگ ها آن هایی هستند که کمیاب اند، مانند شهاب سنگ های قمری یا مریخی یا آن هایی که خواص منحصر به فرد دارند، مانند شهاب سنگ های کندریتی غنی از ایریدیوم یا کربن دار.

شهاب سنگ ها علاوه بر کمیاب بودن و منحصر به فرد بودن، اهمیت علمی و آموزشی نیز دارند. بسیاری از شهاب سنگ ها حاوی عناصر کمیاب، ایزوتوپ ها و مواد معدنی هستند که بر روی زمین یافت نمی شوند و اطلاعات با ارزشی را در مورد نحوه تشکیل و تکامل منظومه شمسی در اختیار ما قرار می دهند.

به این ترتیب، شهاب سنگ ها اغلب توسط محققان و دانشجویان برای ارزش علمی و آموزشی مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار می‌ گیرند.

شهاب سنگ پیدا شده را چه کار کنیم؟

اگر شهاب سنگ پیدا کردیم چه کنیم

جالب است بدانید بیشترین شهاب سنگ های ایران در ناحیه بیابان لوت و کویر مرکزی ایران پیدا شده اند. اگر شما یک تکه شهاب سنگ پیدا کردید، اقداماتی وجود دارند که باید انجام دهید. اول از همه، مهم است که اطمینان حاصل کنید قطعه ای که پیدا کرده اید واقعا یک شهاب سنگ است و نه یک تکه سنگ یا مواد معدنی دیگر. یک شهاب سنگ واقعی معمولا ظاهر منحصر به فردی دارد، مانند نمای بیرونی صاف و منحنی و بافت فلزی یا سنگی. همچنین ممکن است مغناطیسی باشد یا در تماس با آهنربا متلاشی شود.

وقتی مطمئن شدید که یک شهاب سنگ دارید، مهم است که آن را سالم حفظ و نگهداری کنید. از تمیز کردن آن خودداری کنید زیرا ممکن است اطلاعات مهم مورد نیاز تحقیقات محققان را از بین ببرید.

گام بعدی این است که محل دقیق کشف و شرایطی که در آن شهاب سنگ را یافتید، بنویسید. اطلاعاتی مانند موقعیت مکانی، تاریخ و زمان کشف می توانند اطلاعات مهمی برای محققانی باشند که می خواهند ترکیب و منشا پیدایش شهاب سنگ را مورد مطالعه قرار داده و مسیر آن را در فضا ردیابی کنند.

همچنین مهم است که با گرفتن عکس‌ ها یا فیلم ‌های واضح از زوایای مختلف، شهاب سنگ را تا حد امکان کامل ثبت کنید. این مستندات می توانند به کارشناسان شهاب سنگ کمک کنند تا شهاب سنگ را به طور دقیق شناسایی و طبقه بندی کنند.

بعد از ثبت و مستند کردن کشف خود، باید با معتبرترین موسسه که در زمینه شهاب سنگ تخصص دارد یا سایر نهادهای علمی مانند موزه ها، دانشگاه ها یا باشگاه های نجوم تماس بگیرید. آنها به شما کمک می کنند تا شهاب سنگ را به گونه ای شناسایی و نگهداری می کنید که اطمینان حاصل شود که حداکثر ارزش علمی خود را حفظ کند.

همچنین آشنایی با قوانین و مقررات مربوط به مالکیت، تملک و فروش شهاب سنگ ها ضروری است. برخی از کشورها ممکن است قوانین خاصی مانند محدودیت در صادرات یا واردات شهاب سنگ داشته باشند. علاوه بر این، شهاب سنگ ها نمونه های ارزشمندی به حساب می آیند و اگر در نظر دارید اکتشاف خود را بفروشید، توصیه می‌ شود با حفظ اهمیت علمی، از کارشناسان راهنمایی بخواهید تا حداکثر قیمت را مشخص کنند.

کشف یک شهاب سنگ می تواند یک تجربه هیجان انگیز باشد. با این حال، ضروری است که نمونه را با دقت مدیریت کنید، آن را به طور کامل مستند کنید و از متخصصان در این زمینه مشاوره بگیرید تا اطمینان حاصل شود که ارزش علمی آن برای نسل های آینده حفظ می شود.

آیا داشتن یک شهاب سنگ غیرقانونی است؟

داشتن یک شهاب سنگ به خودی خود غیرقانونی نیست. با این وجود، تحت شرایط خاصی می تواند غیرقانونی در نظر گرفته شود. موضوع به محل پیدایش یا کشف شهاب سنگ برمی گردد.

اگر شهاب سنگ در زمینی که در مالکیت دولت است کشف شده باشد، از نظر قانونی متعلق به دولت است. زیرا بر اساس قانون هر منبع طبیعی که در زمین های متعلق به دولت پیدا می شود، جزء دارای های دولت به حساب می آید. این بدان معنی است که اگر فردی یک شهاب سنگ را در زمین متعلق به دولت پیدا کند، از نظر قانونی نمی تواند آن را برای خود بردارد.

یک احتمال دیگر این است که شهاب سنگ به سرقت رفته یا به طور غیرقانونی بدست آمده است. اگر ثابت شود که شهاب سنگ بدون رضایت مالک یا برخلاف قانون تصاحب شده است، ممکن است فرد با اتهامات قانونی مواجه شود.

همچنین قوانین بین المللی در مورد مالکیت و حرکت شهاب سنگ ها وجود دارد. کنوانسیون 1975 در مورد تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر انقراض جانوران و گیاهان وحشی (CITES)، شهاب سنگ ها را در فهرست مواد تحت نظارت خود گنجانده است. این بدان معناست که صادرات، واردات یا تجارت شهاب سنگ در سراسر مرزهای بین المللی تابع مقررات است و ممکن است نیاز به مجوز یا مستندات داشته باشد.

علاوه بر این، داشتن انواع خاصی از شهاب سنگ ها می تواند غیرقانونی تلقی شود. برخی از شهاب سنگ ها ممکن است حاوی مواد معدنی یا عناصر کمیاب و ارزشمند باشند که توسط قوانین و مقررات کنترل می شوند. این شهاب سنگ ها مانند سایر مواد حاوی این مواد معدنی تحت محدودیت هایی قرار می گیرند، زیرا ممکن است مواد تحت کنترل در نظر گرفته شوند.

به طور خلاصه، داشتن یک شهاب سنگ به خودی خود غیرقانونی نیست، اما شرایط مربوط به نحوه به دست آوردن آن ممکن است غیرقانونی باشد. اگر شهاب سنگ به صورت قانونی به دست آید، داشتن یک شهاب سنگ ممکن است مشمول قوانین یا مقررات بین المللی بسته به نوع شهاب سنگ و ترکیب آن باشد. از این رو تحقیق در مورد قوانین و مقررات پیرامون شهاب سنگ ها و مالکیت آن ‌ها قبل از به دست آوردن آن بسیار مهم است.

ایا فروش شهاب سنگ جرم است؟

خیر، شما می توانید شهاب سنگی که پیدا کرده اید را بفروشید. با این وجود، توجه به این نکته ضروری است که قوانین و مقررات خاصی را باید هنگام فروش یک شهاب سنگ رعایت کنید.

ابتدا، باید ثابت کنید که شهاب سنگ متعلق به شماست. اگر شهاب سنگ را در یک زمین عمومی پیدا کرده باشید، ممکن است نتوانید آن را بفروشید زیرا متعلق به دولت است. قبل از اقدام برای فروش شهاب سنگی که در زمین های عمومی پیدا شده است، حتماً با مقامات محلی مشورت کنید.

اگر شهاب سنگ از نظر قانونی متعلق به شماست، گام بعدی تعیین قیمت و ارزش آن است. این کار را معمولاً می توان با مشورت با یک متخصص یا ارزیاب حرفه ای شهاب سنگ انجام داد. آن ها می توانند شهاب سنگ را تجزیه و تحلیل کنند و بر اساس فاکتورهایی مانند اندازه، ترکیب و کمیاب بودن تخمینی از ارزش آن ارائه دهند.

بعد از این که قیمت شهاب سنگ را تعیین کردید، می توانید برای فروش آن تبلیغ کنید. گزینه های مختلفی برای فروش شهاب سنگ در اختیار شماست، از جمله فروش در سایت های مزایده آنلاین، فروش انحصاری به کلکسیونرها و دلال های اختصاصی شهاب سنگ. بسیار مهم است که خریداران بالقوه را کامل بررسی کنید تا مطمئن شوید که قیمت مناسبی را به شما پیشنهاد می دهند.

پس، شما می توانید شهاب سنگی که پیدا کرده اید را بفروشید. با این وجود، مهم است مقررات قانونی، قیمت و خریدار مرتبط و معتبر را شناسایی کنید.

علت ارزش شهاب سنگ

ارزش شهاب سنگ در ایران

شهاب سنگ ها تکه هایی از اجرام فضایی هستند که به زمین می رسند و برای قرن ها توسط کلکسیونرها، دانشمندان و موزه ها مورد توجه بوده اند. ارزش یک شهاب سنگ به فاکتورهای متنوعی مانند اندازه،‌ نوع، کمیاب بودن و شرایط اش بستگی دارد.

شهاب سنگ ها به دلیل کمیاب بودن، منشاء فرازمینی، ارزش علمی و ماهیت کلکسیونی، عموماً ارزشی بیش از طلا دارند. در حالی که ارزش هر شهاب سنگ بر اساس چندین فاکتور متفاوت است، ارزش کلی آنها اغلب از طلا بیشتر است. دلایل متعددی برای آن وجود دارد. اول از همه، طلا در زمین نسبتا فراوان است، در حالی که شهاب سنگ کمیاب است و منشا فرازمینی دارد بنابراین ارزشش بیشتر می شود. دوما، طلا کالایی است که در بازار آزاد مبادله می شود و قیمت آن بر اساس شرایط بازار نوسان پیدا می کند.

از سوی دیگر، شهاب سنگ ها منحصر به فرد هستند و رقابت مستقیمی بین آن ها وجود ندارد، به همین دلیل ارزش آن ها پایدارتر است. علاوه بر این، ارزش یک شهاب سنگ بر اساس طبقه بندی تغییر می کند. برخی از شهاب سنگ ها نسبت به سایرین به دلیل ترکیب و کمیاب بودن بیشتر است. به عنوان مثال، شهاب سنگ های آهنی حاوی غلظت بالایی از فلزات نادر بر روی زمین هستند، مانند پلاتین و ایریدیوم که بر ارزش آن ها می افزاید.

شهاب سنگ های سنگی-آهنی که دارای اجزای فلزی و سنگی هستند نیز به دلیل نادر بودن و ظاهر منحصر به فردشان از ارزش بالایی برخوردارند.

علاوه بر اهمیت تاریخی و علمی، شهاب سنگ ها همچنین به اقلام مورد توجه و علاقه کلکسیونرها تبدیل شده اند. برخی از شهاب سنگ ها به ارزش میلیون دلار در حراجی ها به فروش می رسند که گران ترین آنها پالازیت 34 کیلوگرمی برنهام است که در سال 2005 به قیمت 1.7 میلیون دلار فروخته شد.

قیمت شهاب سنگ در ایران با توجه به نوع سنگ آن و مقدار گرم متفاوت است.

اگر شهاب سنگ به زمین بخورد چه اتفاقی می افتد

ارزش سنگ شهاب سنگ

اگر شهاب سنگی روی زمین شما فرود آید، ممکن است این سوال برای شما پیش آید که آیا مالک آن هستید یا نه؟ پاسخ به این سوال می تواند کمی پیچیده باشد، زیرا به موقعیت ملک شما و قوانین کشوری که در آن زندگی می کنید بستگی دارد.

به طور کلی، بیشتر کشورها شهاب سنگ ها را به عنوان منابع طبیعی می بینند که متعلق به دولت است. این بدان معناست که اگر یک شهاب سنگ روی ملک شما بیفتد، شما به طور خودکار مالک آن نمی شوید و ممکن است برای نگهداری آن در ملک خود نیاز به دریافت مجوز از دولت داشته باشید.

در برخی کشورها مانند ایالات متحده، قوانین و مقررات مربوط به شهاب سنگ ها می تواند از یک ایالت به ایالت دیگر تغییر کند. برخی از ایالت ها به افراد اجازه می دهند تا شهاب سنگ هایی که روی ملک خود پیدا می کنند را نگه دارند، در حالی که در ایالت های دیگر فرد باید مجوز بگیرد یا حتی شهاب سنگ را به دولت تحویل دهد.

توجه به این نکته ضروری است که حتی اگر مجاز به نگهداری شهاب سنگی باشید که بر روی ملک شما فرود می آید، باز هم ممکن است تحت قوانین و محدودیت های خاصی باشید. به عنوان مثال، ممکن است اجازه نداشته باشید شهاب سنگ را بفروشید یا آن را از مرزهای ایالتی یا ملی بدون مجوز مناسب منتقل کنید.

همچنین ارزش بالقوه شهاب سنگی که روی ملک شما فرود می آید را نیز باید در نظر بگیرید. در حالی که همه شهاب سنگ ها باارزش نیستند، برخی از آن ها قیمت بالایی در میان کلکسیونرها و علاقمندان دارند. اگر یک شهاب سنگ ارزشمند در اختیار دارید، ممکن است بخواهید آن را ارزیابی کنید یا با یک فروشنده معتبر برای فروش آن همکاری کنید.

اینکه آیا شما صاحب شهاب سنگی هستید که اطراف محل زندگی شما بیفتد یا نه به عوامل مختلفی بستگی دارد. با قوانین و مقررات محلی مشورت کنید و اگر از اقدام مناسب مطمئن نیستید، به دنبال مشاوره حرفه ای باشید.

ایا شهاب سنگ خاصیت آهنربایی دارد

ایا شهاب سنگ خاصیت مغناطیسی دارد

شهاب سنگ ها اجرام آسمانی هستند که منشا فرازمینی دارند و از عناصر مختلفی مانند آهن، نیکل، سایر مواد فلزی تشکیل شده اند. دلیل این که نمی توانید شهاب سنگ را با آهنربا لمس کنید این است که همه شهاب سنگ ها ماهیت مغناطیسی ندارند. تنها انواع خاصی از شهاب سنگ ها که با عنوان شهاب سنگ های آهنی شناخته می شوند، به دلیل غلظت بالای آهن آهنربا را جذب می کنند.

با این وجود، همه شهاب سنگ ها صرفا از آهن و نیکل ساخته نشده اند. در واقع، بیشتر شهاب سنگ ها از کانی های سیلیکات تشکیل شده اند که مغناطیسی نیستند. سیلیکات ها را می توان در کانی های مختلف مانند فلدسپات، کوارتز و خاک رس پیدا کرد. این شهاب سنگ ها، که با نام شهاب سنگ های سنگی شناخته می شوند، جذب آهنربا نمی شوند زیرا حاوی عناصر فلزی نیستند که به میدان مغناطیسی واکنش نشان دهند.

بنابراین، اگر شهاب سنگی که می خواهید با آهنربا آن را لمس کنید یک شهاب سنگ سنگی باشد و عناصر فلزی مانند آهن یا نیکل نداشته باشد، آهنربا نمی تواند آن را جذب کند. در چنین شرایطی، آهنربا غیرفعال مانده و هیچ نشانه ای از جاذبه به سمت شهاب سنگ را نشان نمی دهد.

توانایی لمس شهاب سنگ با آهنربا به نوع شهاب سنگ بستگی دارد. شهاب سنگ های آهنی حاوی عناصر فلزی هستند و جذب آهنربا می شوند، در حالی که شهاب سنگ های سنگی از سیلیکات های غیرفلزی تشکیل شده اند و به میدان های مغناطیسی پاسخ نمی دهند. از این رو، نمی توان همه شهاب سنگ ها را با آهنربا لمس کرد.

امکان مرگ با شهاب سنگ

آیا تابحال شهاب سنگی انسانی را کشته است؟ بله، در تاریخ ثبت شده است که شهاب سنگ یک نفر را کشته است. این رخداد نادر در سال 1954 اتفاق افتاد و زنی به نام آن هاجز در حال چرت زدن روی مبل خانه اش در سیلاکاگا، آلاباما در اثر برخورد شهاب سنگ جان خود را از دست داد. ناگهان، یک شهاب سنگ به پشت بام خانه سقوط کرد و بعد از عبور از روی یک رادیو به لگن او اصابت کرد. هاجز تنها فردی است که بعد از برخورد شهاب سنگ زنده مانده است، اما این حادثه کبودی و صدمات قابل توجهی را برای او به همراه داشت.

در آن زمان این حادثه به یک خبر ملی تبدیل شد و هنوز هم یکی از غیرمعمول ترین و شدیدترین موارد برخورد شهاب سنگ با انسان به شمار می آید.

در حالی که این تنها نمونه ثبت شده از مرگ انسان ناشی از برخورد شهاب سنگ است، گزارش های دیگری نیز در طول تاریخ وجود داشته اند. شهاب سنگ ها باعث خسارت مالی می شوند.

علاوه بر این، گزارش های متعددی از مردم وجود دارند که به سختی از برخورد شهاب سنگ ها اجتناب کرده اند و احتمالاً بسیاری از این حوادث گزارش نشده اند.

علیرغم خطرات بالقوه، برخورد شهاب سنگ ها به عنوان رویداد نسبتاً نادری شناخته می شود. اکثر شهاب سنگ ها قبل از رسیدن به زمین در جو می‌ سوزند و آن هایی که به سطح زمین می‌رسند، اغلب در مناطق دورافتاده و غیر مسکونی سقوط می کنند. در حالی که چنین رویدادهایی ممکن است باعث جلب توجه مردم شوند و ترس از یک رخداد فاجعه بار را تقویت کنند، احتمال آسیب رسیدن یا مرگ انسان در اثر برخورد شهاب سنگ بسیار کم است.

بزرگترین شهاب سنگ جهان

بزرگترین شهاب سنگ دنیا

وزن یا جرم شهاب سنگ ها بسیار متغیر است و به عوامل مختلفی از جمله اندازه، ترکیب و منشا آن ها بستگی دارد. متوسط وزن شهاب سنگ ها از کمتر از یک گرم شروع شده تا چندین تن تغییر می کند. رایج ترین نوع شهاب سنگی که به زمین راه می یابد، شهاب سنگی است که حدود 70 درصد از کل شهاب سنگ ها را تشکیل می دهد. شهاب سنگ ها سنگی معمولاً از مواد معدنی سیلیکاتی تشکیل شده اند و وزن متوسطی در حدود 1 کیلوگرم دارند.

شهاب سنگ های آهنی که بیشتر از آهن و نیکل تشکیل شده اند، کمتر رایج هستند و وزن متوسط آن ها در حدود 20 کیلوگرم است. برخی معتقدند که آن ها بقایای هسته سیارک های بزرگی هستند که در اثر برخورد از هم جدا می شوند. شهاب سنگ های سنگی-آهنی که ترکیبی از اجزای سنگی و آهنی هستند، نادرترین نوع شهاب سنگ هستند و وزنی معادل 5 کیلوگرم دارند.

وزن شهاب سنگ ها بسیار متغیر است و به عوامل مختلفی از جمله ترکیب، اندازه و منشا آن ها بستگی دارد. در حالی که وزن متوسط یک شهاب سنگ سنگی حدود 1 کیلوگرم است، وزن شهاب سنگ ها می تواند از کمتر از یک گرم تا چندین تن متغیر باشد.

وزن شهاب سنگ چقدر است

شهاب سنگ ها معمولاً بر حسب واحدهای متریک، یعنی کیلوگرم اندازه‌ گیری می شوند، نه بر حسب پوند. با این وجود، به عنوان یک مدل زبان AI، می توان یک تبدیل تقریبی برای شما ارائه کرد.

وزن یک شهاب سنگ معمولاً از چند گرم تا چند تن تغییر می کند. سنگین ترین شهاب سنگی که تاکنون پیدا شده است، شهاب سنگ هوبا می باشد که تقریباً 66 تن یا 145500 پوند وزن دارد. این شهاب سنگ آهنی در نامیبیا قرار دارد و قدمت آن حدود 4 میلیارد سال تخمین زده می شود.

از طرف دیگر، وزن متوسط یک شهاب سنگ حدود 1 کیلوگرم یا 2/2 پوند است که تقریباً معادل وزن یک قرص نان معمولی می باشد. با این وجود، شهاب سنگ ها در اندازه های مختلفی یافت می شوند، از لکه های ریز که تنها چند گرم وزن دارند، گرفته تا اجرام عظیم با وزن چند تنی.

شهاب سنگ های کوچک

شهاب سنگ های کوچک که به عنوان میکرو شهاب سنگ نیز شناخته می شوند، معمولاً دانه های کوچک، تیره یا فلزی با اندازه کمتر از یک میلی متر هستند. این میکرو شهاب سنگ ها بسیار کوچک هستند و تخمین زده می‌شود که روزانه بیش از 100 تن از آن ها به زمین سقوط می کنند. از آنجایی که بسیار کوچک هستند، اغلب در طول جمع آوری سنتی شهاب سنگ ها گم می شوند.

میکرو شهاب سنگ ها زمانی ایجاد می شوند که زباله های فضایی، مانند گرد و غبار ستاره های دنباله دار یا سیارک وارد جو زمین شوند و به عنوان هاب سنگ می سوزند. این ذرات که ممکن است به کوچکی یک لکه میکروسکوپی باشند، می توانند از گرمای جو عبور کنند و به عنوان میکرو شهاب سنگ به سطح زمین برسند.

میکرو شهاب سنگ به دلیل اندازه کوچک در مکان های مختلفی ازجمله کلاهک های یخی قطبی، رسوبات اقیانوس ها و حتی در ناودان ساختمان ها یافت می شوند. اندازه کوچک و رنگ تیره باعث می شود تا با چشم غیر مسلح به دشواری قابل تشخیص باشند. بنابراین، معمولاً با استفاده از میکروسکوپ یا آهنربا می توان آن ها را پیدا کرد.

میکرو شهاب سنگ ها علاوه بر کمک به درک ترکیب اولیه منظومه شمسی می توانند اطلاعاتی درباره تاریخچه جو زمین نیز ارائه دهند. با مطالعه توزیع و ترکیب این ذرات، دانشمندان می توانند بینشی در مورد تاریخچه جو زمین و اثر برخورد شهاب سنگ ها با سیاره ما به دست آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

 1. اصغر انوری گفت:

  من یکی دارم که متاسفانه زدم شکستم حالا سه تکه هست نهصدوسی شش گرم و ۱۲۴۰گرم و صدو پنجاه میباشد و جنسش آهنی سنگی با الوینهای زرد و سبز و الماسهای خیلی ریز هست

 2. اصغر انوری گفت:

  من یکی دارم که متاسفانه زدم شکستم حالا سه تکه هست نهصدوسی شش گرم و ۱۲۴۰گرم و صدو پنجاه میباشد و جنسش آهنی سنگی با الوینهای زرد و سبز و الماسهای خیلی ریز هست و گوشه های تیز دارد روی شیشه اثر میزاره جذب اهنربا میشه شدیدا و چگالیش چهار هست

  1. Mhk1359t گفت:

   خب که چی!؟