علم و دانش

واحد اندازه گیری بارش برف چیست؟

واحد اندازه گیری بارش برف چیست؟
نویسنده : ساناز محمدی۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
0 دیدگاه

دانستن اینکه چقدر برف در منطقه شما باریده هیجان انگیزتر است. اما چگونه می توان مقدار بارش برف را اندازه گیری کرد و واحد اندازه گیری بارش برف چیست؟ تا انتهای مطلب همراه مگ تک باشید تا با واحد اندازه گیری مقدار بارش برف و ابزارهای مختلف برای تعیین مقدار بارش برف آشنا شوید و بدانید میزان بارش برف را با چه اندازه می گیرند.

واحد اندازه گیری میزان بارش برف

شاید تصور کنید اندازه گیری بارش برف به سادگی چسباندن یک خط کش در زمین است. اما لیستی از باید ها و نباید ها برای اندازه گیری دقیق میزان بارش برف وجود دارد.

علاوه بر داشتن تجهیزات مناسب، زمان های مشخصی برف باریده شده را اندازه گیری می کنند.

واحد اندازه گیری بارش برف اینچ، سانتی متر، میلیمتر، متر و متر مکعب است که با استفاده از ابزارهایی چون برف سنج، اسنوبرد، روش معادل مایع و در جدیدترین تحقیقات، اندازه گیری دقیق میزان بارش برف با استفاده از فناوری لیزر و GPS انجام می شود.

نحوه محاسبه میزان بارندگی برف

برای اندازه گیری میزان برفی که باریده باید زمان نشستن برف، ذوب شدن آن و تبدیل شدن آن به آب را در نظر در گرفت.

مقدار آبی که از بارش برف بدست می آید، وابسته به وزن برف است که بر حسب کیلومتر مکعب سنجیده می شود.

ساده ترین روش برای اندازه گیری مقدار بارش برف، اندازه گیری مقدار برف از روی اسنوبرد (قطعه ای ساخته شده از تخته سه لایه و به رنگ سفید) است. چون که اسنوبرد در برابر گرما عایق می باشد و از ترکیب شدن برف های قدیمی و جدید جلوگیری می کند و باید آنرا روی زمین یا بالای برفی که باریده قرار دهید.

 اندازه گیری میزان بارش برف

همچنین معمولا اندازه گیری بارش برف را ساعت 7 صبح انجام می دهند اما در برخی موارد این اندازه گیری هر 6 ساعت انجام می شود.

برف سنج (استوانه ای بزرگ و دارای درجه بندی) نیز مقدار بارش برف را به صورت درجه بندی اندازه می گیرد.

اندازه گیری مقدار بارش برف

روش دیگر برای اندازه گیری مقدار بارش برف این است که اجازه دهید برف در دمای بالای 32 درجه آب شود و با استفاده از یک باران سنج استوانه ای عمق تقریبی آب حاصل از برف آب شده را اندازه گیری و معادل مایع آنرا محاسبه کنید.

امکان اندازه گیری میزان بارش برف بصورت مستقیم روی زمین هم وجود دارد، فقط باید توجه داشته باشید که سطح صاف باشد تا خطای اندازه گیری کم باشد.

اندازه گیری مقدار بارش برف در شرایط جوی باد و آفتاب شدید کمی سخت است.

امروزه برخی کارشناسان از وجود خطاهایی هر چند کوچک در روش های فوق خبر می دهند و به تازگی تحقیقاتی را بر روی دستگاه جدید اندازه گیری بارش برف انجام داده اند که میزان بارش برف را در زمان کوتاه بطور دقیق محاسبه می کند و همچنین می تواند عمق برف تا 3 متر را اندازه گیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید