علم و دانش

بهترین دانشگاه های ایران به ترتیب در رشته ریاضی

بهترین دانشگاه های ایران به ترتیب در رشته ریاضی
نویسنده : ساناز محمدی۰۸ خرداد ۱۴۰۲
0 دیدگاه

برای همه افراد اهمیت دارد که در کدام دانشگاه درس بخوانند و فارغ التحصیلی از دانشگاه های برتر می تواند به مدرک شما و میزان تحصیلات شما اعتبار ببخشد. از این رو هر دانش آموزی به امید ورود به بهترین دانشگاه درس می خواند و تلاش می کند تا آینده ای روشن برای خود رقم بزند. در این مقاله از مگ تک به معرفی بهترین دانشگاه های ایران به ترتیب در رشته ریاضی می پردازیم.

بهترین دانشگاه های ایران رشته ریاضی

در سطح جهانی بهترین دانشگاه ها براساس رتبه بندی شانگهای و QS و رتبه بندی تایمز تعیین می شوند اما اینکه بهترین دانشگاه ایران در رشته ریاضی کدام است به معیارهای مختلفی از جمله به تعداد مقالات، تولیدات علمی، جوایز کسب شده، تعداد اعضای هیئت مدیره، پروانه های ثبت اختراع، تعداد دانشجویان در تحصیلات تکمیلی و کارشناسی، تعداد همایش ها و … بستگی دارد.

منظور از دانشگاه ریاضی، دانشگاه هایی است که امکان تحصیلات تکمیلی در رشته های ریاضی محض، ریاضی مالی و محاسبات نرم، ریاضی کاربردی و کلیه رشته های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی فیزیک، هوا فضا، مهندسی صنایع، مهندسی نساجی و …در آنها وجود دارد.

دانشگاه MIT و دانشگاه هاروارد را به ترتیب می توان بهترین دانشگاه ریاضی جهان دانست که پروژه های مهمی در آن ها انجام شده است. اما بهترین دانشگاه های رشته ریاضی ایران کدامند؟

در ادامه با بهترین دانشگاه های ایران به ترتیب رشته ریاضی آشنا شوید:

دانشگاه صنعتی شریف

بهترین دانشگاه های ایران رشته ریاضی: صنعتی شریف

در رتبه بندی بهترین دانشگاه های ریاضی ایران، دانشگاه صنعتی شریف را در صدر این لیست قرار می دهیم که در خیابان طرشت تهران، نزدیک میدان آزادی قرار گرفته و از بهترین دانشگاه های ایران در رشته ریاضی محض می باشد.

دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یکی از 50 دانشگاه برتر جهان شناخته می شود و برای ورود به دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یکی از برترین دانشگاه های ریاضی ایران باید جزء رتبه های برتر کنکور ریاضی فیزیک باشید.

با تکمیل تحصیلات در دانشگاه صنعتی شریف می توانید موقعیت شغلی قابل قبول و درخشانی را برای خود رقم بزنید.

دانشگاه تهران

برترین دانشگاه های ایران برای رشته ریاضی: دانشگاه تهران

دانشگاه تهران به عنوان بزرگترین مراکز آموزش عالی کشور، در فهرست برترین دانشگاه های ایران رشته ریاضی قرار دارد. دیگر اسامی این دانشگاه، دانشگاه مادر و نماد آموزش عالی می باشد.

این دانشگاه در خیابان 16 آذر میدان انقلاب قرار گرفته و 19 دانشکده مستقل و 29 دانشکده وابسته دارد.

دانشگاه صنعتی امیر کبیر

بهترین دانشگاه های ایران برای رشته ریاضی فیزیک: امیر کبیر

یکی از بهترین دانشگاه های دولتی ایران رشته ریاضی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر است که در سال 1335 تاسیس شده و به دلیل سطح بالای علمی، بهترین مرکز علمی برای تحصیل در مقطع کارشناسی تا phd در رشته های ریاضی می باشد.

این دانشگاه که در خیابان حافظ میدان ولیعصر تهران قرار گرفته، 9 پردیس دارد و دانشجویان با تحصیل در این دانشگاه و ارائه دو مقاله و معدل بالا، می توانند برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنند.

برترین دانشگاه های ایران برای رشته ریاضی در رتبه بندی جهانی

در رتبه بندی شانگهای که یک معیار مورد تایید برای ارزیابی دانشگاه ها در سطح جهانی می باشد، 1000 دانشگاه برتر جهان براساس کیفیت آموزش، مقالات ارائه شده، اعضای هیئت مدیره و عملکرد سرانه معرفی می شوند.

برترین دانشگاه های ایران برای رشته ریاضی که براساس رتبه بندی شانگهای در سال 2023 معرفی شده اند؛ دانشگاه امیر کبیر با رتبه 401 تا 500 در سطح جهانی به عنوان بهترین دانشگاه ایران در رشته ریاضی معرفی شده است.

در این رتبه بندی سایر دانشگاه های خوب ایران برای رشته ریاضی به ترتیب عبارتند از:

 • دانشگاه صنعتی اصفهان
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • دانشگاه علم و صنعت ایران
 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه تبریز

بهترین دانشگاههای ریاضی در رتبه بندی تایمز 2023

رتبه بندی تایمز یکی دیگر از معیارهای معتبر برای برتری دانشگاه هاست که براساس آموزش، پژوهش و استانادات، وجهه بین المللی و … تعیین می شود و طبق این رتبه بندی، به ترتیب دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه امیر کبیر، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تهران به عنوان برترین دانشگاه های رشته ریاضی ایران معرفی شده اند.

بهترین دانشگاههای ریاضی براساس رتبه بندی QS

QS کیو اس یک شاخص معتبر برای رتبه بندی دانشگاه ها در سطح جهانی است که براساس میزان شهرت علمی، ارزیابی کارفرمایان، تعداد اعضای هیئت علمی، نسبت دانشجویان و اساتید بین المللی سنجیده می شود. براساس جدول رتبه بندی QS بهترین دانشگاه های ایران در رشته ریاضی به ترتیب عبارتند از:

 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه امیر کبیر
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه علم و صنعت ایران
 • دانشگاه شهید بهشتی

دیدگاهتان را بنویسید