آموزش

چگونه بفهمیم گوشی قابلیت شارژ بیسیم دارد (روش تشخیص + نکات مهم)

چگونه بفهمیم گوشی قابلیت شارژ بیسیم دارد
نویسنده : ساناز محمدی۰۹ آبان ۱۴۰۲
0 دیدگاه

شارژ کردن گوشی با کابل های شارژر در هر موقعیت و مکانی ممکن نیست و همین موضوع باعث شده تا برخورداری از قابلیت شارژ بیسیم در گوشی ها به یک امتیاز و ویژگی محبوب تبدیل شود اما چگونه بفهمیم گوشی قابلیت شارژ بیسیم دارد. اگر مطمئن نیستید که گوشی شما قابلیت شارژ بی سیم دارد یا خیر، تا انتهای این مقاله همراه مگ تک باشید تا روش های مختلف برای شناسایی سازگاری گوشی شما با این ویژگی را ارائه دهیم.

شارژ بی‌ سیم Wireless Charging؛ یک فناوری شارژ دستگاه‌ بدون نیاز به اتصال سیمی می‌ باشد. در این فناوری، انرژی الکتریکی از یک منبع به دستگاه مورد نظر بدون استفاده از کابل‌ های فیزیکی انتقال می‌ یابد. شارژ بی‌ سیم به وسیله انتقال انرژی از طریق تماس مغناطیسی ایجاد می‌ شود. این فناوری به دستگاه‌ های مختلف از جمله گوشی‌ های هوشمند، تبلت‌ ها، ساعت‌ های هوشمند، لپ‌ تاپ‌ ها، دستگاه‌ های خودرو، و دیگر دستگاه‌ های الکترونیکی و برقی اجازه می‌ دهد تا بدون نیاز به وصل شدن به یک شاخه برق یا پورت USB شارژ شوند.

شارژ بیسیم یا شارژ القایی به شما این امکان را می دهد که بدون نیاز به شارژر گوشی خود را شارژ کنید. گوشی هایی که از این قابلیت برخوردار هستند، برای شارژ شدن بدون کابل روی پد شارژ قرار داده می شوند و شروع به شارژ شدن می کنند.

با این قابلیت دیگر خبری از پارگی کابل های شارژر، گم شدن آنها و یا آسیب های احتمالی به درگاه گوشی، هنگام اتصال به برق نیست. ضمن اینکه امنیت بالایی به لحاظ عدم اتصال و آتش سوزی دارند.

این فناوری به ویژه در فضاهای عمومی مانند کافه و رستوران، فرودگاه و وسایل حمل و نقل کاربرد زیادی دارد. اما ایرادی که می توان به آن وارد کرد، کند بودن عملکرد شارژ است، از اینرو برای استفاده در ساعات شب مناسب تر است.

اگر گوشی شما از شارژر بی سیم پشتیبانی می کند، شما می توانید از هرگونه پد شارژ بی سیم استاندارد استفاده نمایید، اما توجه داشته باشید که برخی از شارژرهای بی سیم تنها برای یک نوع دستگاه طراحی شده و با سایر دستگاه ها سازگاری ندارد.

شارژر های وایرلس در انواع مختلفی وجود دارند و برای شارژ کردن انواع گوشی، هدفون، ساعت هوشمند و … مورد استفاده قرار می گیرند

ساختار شارژرهای بسیم اینگونه است که با القای الکترومغناطیسی شروع به شارژ کردن گوشی می کند.

شارژ بی سیم به دو شکل Qi و PMA وجود دارد:

 • شارژ بی‌ سیم Qi؛ یک استاندارد جهانی شارژ بیسیم است که با قرار دادن گوشی روی پد بدون نیاز به کابل، فرایند شارژ گوشی را آغاز می کند
 • شارژ بی‌ سیم PMA؛ که تا حدود زیادی متاثر از استاندارد Qi می باشد.

استاندارد Qi به عنوان یکی از محبوب‌ ترین استانداردهای شارژ بی‌ سیم مورد استفاده قرار می‌ گیرد و توسط اکثر تولید کنندگان دستگاه‌ های همراه و لوازم جانبی پشتیبانی می‌ شود.

روش های تشخیص قابلیت شارژ بیسیم در گوشی

نشانه‌ های وجود شارژ بی‌ سیم در یک گوشی معمولاً به شکلی خاص نمایش داده می‌ شوند تا کاربر بتواند وضعیت شارژ بی‌ سیم دستگاه خود را بفهمد. در اکثر گوشی‌ های هوشمند، این نشانه‌ ها به صورت آیکون‌ ها یا پیام‌ های متنی در نوار وضعیت (status bar) یا صفحه قفل نمایش داده می‌ شوند. برای اطلاع از قابلیت شارژ بیسیم در گوشی روش های زیر را به کار ببرید:

چک کردن دفترچه راهنمای گوشی

برای تشخیص اینکه گوشی شما قابلیت شارژ بیسیم دارد یا خیر؛ دفترچه راهنمای گوشی را مورد مطالعه قرار دهید. در آنجا همه مشخصات گوشی، امکانات و نحوه استفاده از هریک بیان شده است.

سایت رسمی شرکت سازنده گوشی

می توانید به وبسایت رسمی شرکت سازنده گوشی خود مراجعه کنید و با جستجوی مدل گوشی در مورد پشتیبانی از شارژ وایرلس گوشی اطلاعاتی بدست آورید.

مراجعه به وب‌ سایت GSMArena

این سایت یکی از معتبرترین سایت ها برای بررسی مشخصات گوشی و ساعت هوشمند است و می توانید همه مشخصات گوشی از جمله باتری و پشتیبانی از شارژ بی سیم را مطالعه کنید.

بعد از ورود به سایت، در بخش جستجو اسم گوشی خود را به انگلیسی سرچ کنید و روی آن ضربه بزنید تا همه اطلاعات مربوط به گوشی (از جمله پشتیبانی از شارژ بی سیم) برای شما نمایش داده شود

چطور تشخیص دهیم گوشی قابلیت شارژ بیسیم دارد

در بخش BATTERY می توانید برخورداری از قابلیت شارژ بی سیم گوشی خود را مورد بررسی کنید.

چگونه بفهمم گوشیم شارژ بیسیم داره

مراجعه به وب سایت Qi Inside

برای فهمیدن اینکه گوشی شما از قابلیت شارژ بی سیم برخوردار است یا خیر، وارد سایت Qi Inside شوید

تشخیص گوشیهای با قابلیت شارژ بیسیم: سایت qinside

می توانید اسم گوشی خود را سرچ کند تا از پشتیبانی آن از شارژ بی سیم Qi اطمینان پیدا کنید، اما اگر اسم گوشی شما در این فهرست وجود نداشت، روش های دیگر را نیز امتحان کنید. چرا که ممکن است سایت بروز رسانی نشده باشد.

با استفاده از برنامه Wireless Charging Checker

 1. برنامه Wireless Charging Checker از گوگل پلی دانلود و نصب نمایید
 2. بعد از وارد شدن به برنامه روی دکمه Check ضربه بزنید تا شما را از نتیجه مطلع سازد.

مراجعه به تنظیمات گوشی

در گوشی های آیفون برای تشخیص اینکه گوشی شما از ویژگی شارژ بیسیم بهره مند است یا خیر؛ مراحل زیر را طی کنید:

Settings > General>About>Model Number

آیکن باتری یا شارژ

یکی از نشانه‌ های اصلی وضعیت شارژ بی‌ سیم، نمایش آیکن باتری شارژ شده است. این آیکن معمولاً به شکل یک باتری با یک توپ در وسط نمایش داده می‌ شود.

نمایش میزان شارژ با درصد

بسیاری از گوشی‌ ها به کاربر اجازه می‌ دهند تا درصد شارژ باتری بی‌ سیم را مشاهده کنند. این درصد معمولاً در کنار آیکن باتری یا به صورت متنی روی صفحه نمایش به چشم می خورد.

آیکن شارژ بی‌ سیم

برخی گوشی‌ ها آیکن ویژه‌ ای برای نمایش شارژ بی‌ سیم دارند. این آیکن ممکن است شامل تصویر یک شارژر بی‌ سیم یا آیکنی مشخص باشد.

پیام‌ های متنی

در برخی مواقع، گوشی ممکن است پیام‌ های متنی نمایش دهد تا به شما اطلاع دهد که شارژ بی‌ سیم فعال شده یا دستگاه به شارژ بی‌ سیم متصل شده است.

صداهای هشدار

برخی از گوشی‌ ها ممکن است به شما اجازه دهند تا با صداهای هشدار متفاوت از وضعیت شارژ بی‌ سیم خود آگاه شوید. مثلاً، وقتی دستگاه به شارژ بی‌ سیم متصل می‌ شود، ممکن است صدای هشداری پخش شود.

توجه داشته باشید که نشانه‌ های شارژ بی‌ سیم می‌ تواند متفاوت در گوشی‌ های مختلف باشد و به تنظیمات دستگاه و نسخه سیستم عاملی که استفاده می‌ کنید بستگی دارد.

 • یکی از نشانه های پشتیبانی از شارژ بیسیم در گوشی این است که به محض قرار گرفتن بر روی پد شارژ بی سیم شروع به شارژ شدن می کند.
 • اگر گوشی شما از قابلیت شارژ بیسیم برخوردار باشد، تنها کافیست که برای روشن کردن پد شارژر آن را به برق وصل کنید تا اتصال بی سیم برقرار شود.
 • در گوشی های آیفون تنها کافیست قاب پشت گوشی را مورد بررسی قرار دهید، شیشه ای بودن قاب پشتی گوشی نشانه پشتیبانی آن از قابلیت شارژ بیسیم می باشد.

گوشی هایی که قابلیت شارژ بی سیم دارند

امروزه عموم گوشی های پرچمدار برندهای مختلف از قابلیت شارژ بیسیم برخوردار هستند. تعداد از گوشی هایی که قابلیت شارژ بیسیم دارند، عبارتند از:

 • گوشی های آیفون سری 12، 13 و 14
 • گوشی سامسونگ سری s21 , s22، گلکسی s20 FE و S21 FE
 • گوشی های الجی مدل G7 ThinQ, V30, G6 (US version only G4 (optional), G3
 • مدل های (Xperia XZ3 ,Xperia XZ2 Premium ،Xperia XZ2 (Plus از گوشی سونی
 • گوشی شیائومی سری 11 پرو می 11 و می 11و همچنین 12، 12s اولترا، 12s پرو و 12s
 • گوشی های هواوی P30، P50 پرو، میت 50، 40 پرو و میت 40

نکات مهم در شارژ بی سیم

 • امکان استفاده همزمان از شارژ بی سیم و با سیم وجود ندارد.
 • لرزش ناشی از ویبره می تواند باعث حرکت گوشی از روی پد شارژر بی سیم شود و روند شارژ را کند یا متوقف سازد. (در چنین شرایطی حالت Do Not Disturb را در گوشی خود فعال کنید.)
 • گرم شدن بیش از حد بدنه گوشی هنگام شارژ بیسیم می تواند ذخیره سازی باتری را کاهش دهد. با قرار دادن پد شارژر و گوشی در جای خنک این مشکل را برطرف نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط