آموزش

آیا گوشی خاموش ردیابی میشود (روش های مختلف ردیابی گوشی گمشده)

آیا گوشی خاموش ردیابی میشود (روش های مختلف ردیابی گوشی گمشده)
نویسنده : ساناز محمدی۲۳ مهر ۱۴۰۲
0 دیدگاه

گوشی شما گم شده و هیچ دسترسی به آن ندارید. تنها راهی که به ذهنتان می رسد ردیابی کردن گوشی است. برای ردیابی گوشی باید تلفن همراه شما روشن باشد تا سیگنال های مخابراتی به دکل ها ارسال شوند، اما آیا گوشی خاموش ردیابی میشود؟ در این مقاله از مگ تک می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم و آموزش دهیم که چگونه گوشی خاموش را ردیابی کنیم.

آیا میشود گوشی خاموش را ردیابی کرد? خیر. ردیابی گوشی خاموش بدون اتصال به شبکه مخابراتی ممکن نیست و در اکثر موارد امکان ردیابی آن توسط شبکه مخابراتی یا دیگر ابزارهای مشابه وجود ندارد. با این حال، اگر GPS گوشی (ردیابی موقعیت) فعال باشد و گوشی روشن شود، می توان موقعیت جغرافیایی آن را ردیابی کرد.

جالب است بدانید سازمان امنیت ملی آمریکا قادر به ردیابی گوشی های خاموش است و با امکاناتی که در دست دارد، می تواند از طریق روشن کردن گوشی از راه دور به اطلاعات آن دست پیدا کند و در سال 2004 از همین روش توانست یکی از سرکرده های شورشی القاعده را در عراق ردیابی و دستگیر کند.

روش ردیابی گوشی خاموش

برای ردیابی گوشی خاموش در مواقع اضطراری می توانید با نیروهای انتظامی و اعلام مفقودی تماس بگیرید.

گوشی خاموش به صورت معمول توسط شبکه مخابراتی ردیابی نمی‌ شود، اما در موارد خاص و با توجه به فعال بودن برخی ویژگی‌ ها و تنظیمات، ممکن است قابلیت ردیابی داشته باشد.

ردیابی گوشی خاموش در حالت هواپیما نیز ممکن است؛ زیرا gps در حالت فعال باقی می ماند.

اگر گوشی برای شخص دیگری است؛ باید به دقت از قوانین و مقررات مربوط به حریم خصوصی و ردیابی پیروی کنید و تنها در موارد قانونی و با موافقت افراد مربوطه از این امکانات استفاده کنید. ردیابی گوشی بدون موافقت کاربر می‌ تواند در بسیاری از جوامع و نواحی نقض حریم خصوصی شخصی محسوب می شود.

در ادامه روش هایی برای ردیابی گوشی خاموش را با شما در میان می گذاریم:

ردیابی GPS فعال

آیا موبایل خاموش قابل ردیابی است

اگر GPS در گوشی فعال باشد و گوشی روشن شود، موقعیت جغرافیایی گوشی قابل ردیابی است. این روش معمولاً در برنامه‌ های نقشه‌ بری و مکان‌ یابی استفاده می‌ شود.

ردیابی از طریق اپراتور مخابراتی

اگر گوشی خاموش باشد اما سیم کارت در داخل آن باشد و سیم کارت فعال باشد، اپراتور مخابراتی ممکن است بتواند از طریق برخی اطلاعاتی مانند توری‌ های تلفنی یا ایستگاه‌ های بیسیم نزدیک به موقعیت تخمینی گوشی را پیدا کند.

ردیابی از طریق برنامه‌ های ردیابی

اگر روی گوشی نرم‌ افزارهایی نصب شده باشند که به صورت مشروع به ردیابی مکان یا دیگر فعالیت‌ ها در گوشی بپردازند و دسترسی لازم را داشته باشند، ممکن است از طریق این نرم‌ افزارها موقعیت گوشی ردیابی شود.

برنامه‌ های مختلف ردیابی برای مدیریت و پیگیری مکان گوشی‌ های موبایل در فروشگاه‌ های اپلیکیشن موجود است. این برنامه‌ ها به کاربران امکان می‌ دهند تا موقعیت گوشی‌ های خود را با دقت ردیابی کنند. این برنامه‌ ها معمولاً باید با موافقت کاربر نصب و فعال شوند.

خدمات ردیابی شرکت تلفن همراه

اگر فردی تلفن همراه خود را از طریق یک شرکت تلفن همراه مشترک کرده باشد، این شرکت ممکن است خدمات ردیابی را ارائه دهد. با درخواست کاربر و با توافق کاربر، این خدمات می‌ توانند فعال شوند.

استفاده از خدمات جستجوی مکان

برخی از خدمات جستجوی مکان مانند (Find My iPhone) برای دستگاه‌ های iOS و (Find My Device) برای دستگاه‌ های اندروید توسط شرکت‌ های سازنده ارائه می‌ شوند. این خدمات به کمک دستگاه‌ های ابری (مثل iCloud یا Google Account) موقعیت دقیق گوشی را نمایش می‌ دهند و باید با اجازه کاربر و با داشتن دسترسی به این حساب‌ ها فعال شوند.

ایا گوشی اپل خاموش ردیابی میشود

ردیابی گوشی خاموش آیفون با استفاده از ابزارهایی چون (Find My iPhone) و تنها در صورتی که دستگاه شما به این خدمات متصل و ثبت نام شده باشد، ممکن است موثر باشند.

 1. برای ردیابی گوشی آیفون با استفاده از Find My iPhone؛ به وب‌ سایت iCloud.com بروید
 2. با استفاده از اطلاعات حساب iCloud خود وارد شوید که باید با آن حساب روی گوشی موبایل خود هم وارد شده باشید
 3. بر روی “Find iPhone” کلیک کنید
 4. اگر دستگاه شما در حالت آنلاین (متصل به اینترنت) باشد و با حساب iCloud شما متصل باشد، مکان دقیق گوشی را نمایش می‌ دهد. همچنین می‌ توانید عملیاتی مانند قفل کردن دستگاه یا پاک کردن اطلاعات را انجام دهید.

ردیابی گوشی خاموش اندروید

اگر گوشی شما اندروید است؛ برای ردیابی آن می توانید از ابزار Find My Device استفاده کنید.

 1. برای این کار به وب سایت Find My Device مراجعه کنید و با استفاده از اطلاعات حساب Google خود وارد شوید
 2. اگر گوشی شما در حالت آنلاین (متصل به اینترنت) باشد و با حساب Google شما متصل باشد، می توانید از مکان دقیق آن مطلع شوید، آن را قفل کنید و حتی اطلاعات را پاک کنید.

برخی از سازندگان دستگاه‌های اندروید، خدمات مشابهی برای ردیابی و مدیریت دستگاه‌ های خود ارائه می‌ دهند. به عنوان مثال، سامسونگ دارای خدماتی مانند “Find My Mobile” است.
لطفاً توجه داشته باشید که این قابلیت‌ ها باید قبل از گم شدن گوشی فعال شده باشند و دستگاه باید به اینترنت متصل باشد تا بتوانید آن را پیدا کنید.

ردیابی گوشی خاموش با شماره سریال

ردیابی گوشی خاموش با شماره سریال

ردیابی یا پیدا کردن یک گوشی موبایل خاموش از طریق شماره سریال (IMEI) به صورت مستقیم توسط افراد عادی و بدون دسترسی به دستگاه یا سیم کارت ممکن نیست. شماره سریال گوشی موبایل یک مشخصه فیزیکی است و نهایتاً توسط اپراتورهای مخابراتی و ارائه‌ دهندگان خدمات تلفن همراه برای ارتباط با شبکه استفاده می‌ شود.

در صورتی که گوشی شما دزدیده شده یا گم شده است، می‌ توانید با تماس به مرکز پلیس و ارائه شماره IMEI گوشی، اقدام به ثبت گزارش کنید. پلیس می‌ تواند با استفاده از این شماره به دنبال گوشی شما بگردد و در صورت پیدا کردن آن، به شما بازگرداند.

برای یافتن شماره IMEI گوشی، معمولاً می‌ توانید از یکی از روش‌ های زیر استفاده کنید:

شماره IMEI در جعبه گوشی

اکثر گوشی‌ های موبایل دارای برچسب یا کارت جعبه هستند که شماره IMEI را نشان می‌ دهند. شما می‌ توانید به جعبه اصلی گوشی خود نگاه کنید.

شماره IMEI در دستگاه

شماره IMEI گوشی معمولاً در بخش تنظیمات دستگاه نیز قابل مشاهده است. برای این کار به تنظیمات > درباره گوشی > وضعیت بروید.

شماره IMEI در پشت دستگاه

در برخی از گوشی‌ ها، شماره IMEI روی پشت دستگاه درج شده است. در این صورت، می‌ توانید بدون نیاز به دستگاه به شماره IMEI دسترسی پیدا کنید.

باید توجه داشته باشید که اشتراک در مرکز پلیس به منظور ردیابی یا پیدا کردن یک گوشی موبایل توسط افراد عادی تا حد زیادی به قوانین و مقررات منطقه مربوطه و دستورات مراجع قضائی بستگی دارد.

ردیابی گوشی خاموش بدون سیم کارت

ردیابی گوشی با استفاده از سیگنال‌ های سیم کارتی که در گوشی فعال است، ممکن می باشد، اما اگر هیچ سیم کارتی در گوشی نباشد و گوشی را خاموش کنیم عملا امکان دسترسی به موقعیت مکانی گوشی را از بین برده ایم.

برای ردیابی گوشی خاموش و بدون سیم کارت می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید:

استفاده از خدمات ردیابی ابری

بسیاری از افراد گوشی‌ های خود را به حساب‌ های ابری (مثل iCloud برای آیفون یا Google Account برای اندروید) متصل کرده‌ اند. اگر دستگاه شما قبل از گم شدن به این حساب‌ ها متصل بوده باشد، می‌ توانید از طریق خدمات مدیریت دستگاه ابری به مکان دقیق دستگاه دسترسی پیدا کنید.

استفاده از برنامه‌ های ردیابی

برخی از برنامه‌ های ردیابی موبایل برای مدیریت و پیگیری دستگاه‌ های مختلف ارائه می‌ شوند. این برنامه‌ ها به کاربران امکان می‌ دهند تا مکان دقیق دستگاه‌ های خود را حتی در صورت خاموش بودن بدون سیم کارت ردیابی کنند.

استفاده از قدرتمندترین مکان‌یابی GPS

در برخی مواقع، قدرتمندترین مکان‌ یابی GPS در دستگاه ها قابل استفاده است. این قابلیت به دستگاه اجازه می‌ دهد تا بدون نیاز به اتصال به اینترنت یا شبکه مخابراتی، موقعیت مکانی دقیق را نمایش دهد.

لطفاً توجه داشته باشید که ردیابی یک دستگاه بدون موافقت کاربر و در شرایط غیرقانونی به نقض حریم خصوصی محسوب می‌ شود و ممکن است در برخی مناطق با مشکلات حقوقی مواجه شوید. همچنین، برای استفاده از برنامه‌ها و خدمات ردیابی، دستگاه باید پیش‌زمینه‌ای (background) و یا در حالت آنلاین باشد تا بتواند اطلاعات را به شبکه منتقل کند.

ردیابی گوشی خاموش با سیم کارت

ردیابی گوشی خاموش از طریق سیم کارت چگونه است؟ پیدا کردن یک گوشی از طریق سیم کارت به صورت مستقیم و توسط سیم کارت خود امکان پذیر نیست. در واقعیت، سیم کارت نهایتاً برای برقراری ارتباط با شبکه مخابراتی و مکالمات صوتی و داده‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد و قابلیت ردیابی یا پیدا کردن دقیق موقعیت یک گوشی را ندارد.

برای ردیابی یا پیدا کردن یک گوشی خاموش، شما نیاز دارید تا از روش‌ های دیگری مثل (Find My iPhone) برای iOS و (Find My Device) برای اندروید و یا برنامه‌ های ردیابی است که به طور معمول از طریق اینترنت و ارتباط با دستگاه انجام می‌ شوند.

همچنین باید توجه داشته باشید که اگر گوشی موبایل خاموش شده و سیم کارت از آن خارج شده باشد، تا حد زیادی امکان پیدا کردن دستگاه دشوار می شود، زیرا دستگاه دیگر به شبکه مخابراتی وارد نمی‌ شود و سیم کارت به تلفنی دیگر نصب شده است. در چنین حالتی، توانایی ردیابی دستگاه با مشکل رو به‌ رو می‌ شود.

ردیابی گوشی خاموش از طریق جیمیل

آیا گوشی خاموش را میتوان ردیابی کرد؟

برای ردیابی گوشی خاموش از طریق Gmail (جیمیل)، می‌ توانید از امکانات (Find My Device) یا (جستجوی دستگاه من) که توسط Google ارائه می شود، استفاده کنید. این امکان به شما این امکان را می‌ دهد که مکان دقیق گوشی خود را در صورت از دست دادن آن یا سرقت شدن پیدا کنید. برای انجام این کار، به مراحل زیر پیش بروید:

ورود به حساب Google

 1. وارد حساب Google خود شوید که روی گوشی خود استفاده می‌ کنید. اگر از چندین حساب Google استفاده می‌کنید، به حسابی وارد شوید که به گوشی متصل است

باز کردن Find My Device

2. بر روی این لینک کلیک کنید یا در مرورگر خود “Find My Device” را جستجو کنید
3. در صفحه وب باز شده، وارد حساب Google خود شوید اگر به شما پرسیده شود
پیدا کردن دستگاه
4. پس از ورود به حساب Google، صفحه Find My Device باز می‌شود و گوشی خود را روی نقشه مشاهده می‌ کنید. مکان دقیق گوشی شما نمایش داده می‌ شود.

گزینه‌ های مفید:
در این صفحه، شما می‌ توانید اقدامات مفیدی انجام دهید مانند:

 • قفل کردن گوشی: برای افزایش امنیت دستگاه
 • پاک کردن داده‌ ها: در صورتی که اطلاعات حساسی روی گوشی دارید و نیاز به حذف آن دارید
 • زنگ‌ ها و پیام‌ ها: امکان فرستادن پیام به کسی که گوشی شما را پیدا کرده یا اجازه به راهنمایی او را دارید
 • توجه داشته باشید که برای استفاده از این امکان، گوشی شما باید به اینترنت متصل باشد و حساب Google شما در دستگاه فعال باشد. همچنین، این امکان باید قبلاً در تنظیمات دستگاه شما فعال شده باشد.

برای ردیابی گوشی خاموش از طریق گوگل نیز به همین روش عمل کنید.

کلام آخر

ردیابی گوشی در شرایط اضطراری می‌تواند بسیار مفید باشد اما باید با احترام به حریم خصوصی و قوانین مربوط به حریم خصوصی افراد انجام شود.

سعی کنید از اقدامات پیشگیرانه مثل نصب برنامه‌ های امنیتی و ردیابی بر روی دستگاه خود استفاده کنید تا در صورت سرقت، امکان پیدا کردن آن بیشتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید