شبکه های اجتماعی

برنامه بلواسکای چیست و تفاوت آن با توییتر

برنامه بلواسکای چیست و تفاوت آن با توییتر
نویسنده : ساناز محمدی۱۹ تیر ۱۴۰۲
0 دیدگاه

بلواسکای Bluesky؛ برنامه ای که توسط مدیر عامل سابق توییتر طراحی شد و به تدریج گسترش پیدا کرد. بعد از انتشار بلواسکای در سال 2021، تاکنون هزاران نفر به عضویت این برنامه درآمده اند و خیلی ها بلواسکای را به عنوان رقیب توییتر می شناسند. اما آیا برنامه بلو اسکای می تواند جایگزین توییتر شود؟ برای اینکه بدانید برنامه بلواسکای چیست و تفاوت آن با توییتر چیست، در این مقاله از مگ تک همراه ما باشید.

بلو اسکای چیست

تاریخچه بلواسکای به سال 2019 برمی‌ گردد، زمانی که توییتر تصمیم خود برای تامین مالی یک تیم مستقل برای فعالیت و تمرکز بر روی یک شبکه اجتماعی غیر متمرکز را اعلام کرد و جک دورسی (مدیرعامل پیشین توییتر)ایده طراحی بلواسکای را در میان گذاشت.

بلواسکای با نام کامل Bluesky Social (بلو اسکای سوشال) یک شبکه اجتماعی غیر متمرکز است و فضایی شبیه به توییتر دارد. به همان شکل می توانید صفحه پروفایل داشته باشید، مطالب کاربران مختلف را مشاهده کنید، آنها را لایک کنید و یا به اشتراک بگذارید.

در حال حاضر نسخه بتای بلواسکای بصورت آزمایشی در دسترس است و برای عضویت باید دعوت نامه بلو اسکای داشته باشید تا کد بلو اسکای دریافت کنید. اما عرضه آن از 28 بهمن 1401 آغاز شده امکان دانلود و ثبت نام نسخه های IOS و اندروید آن برای علاقه مندان وجود دارد.

بلو اسکای برای اندروید 6 هفته بعد از نسخه IOS آن منتشر شد.

اولین نسخه بلواسکای با نام ADX در سال 2022 در دسترس عموم قرار گرفت. با توسعه کامل این برنامه کاربران می توانند در فضایی باز و آزاد به تعامل با یکدیگر بپردازند.

تفاوت بلواسکای با توییتر

همه بلواسکای را به عنوان برنامه ای که شیبه به توییر و رقیب آن است می شناسند. شاید در مجموع برنامه بلواسکای شبیه به توییتر به نظر برسد اما تفاوت هایی با هم دارند

  • بلواسکای را می توان برنامه ای شبیه به توییتر دانست که هنوز قوام پیدا نکرده و ضعف هایی دارد. اهداف اصلی بلواسکای غیرمتمرکز سازی شبکه های اجتماعی و ایجاد اعتماد، مقیاس پذیری و قابلیت انتقال است
  • طراحی و فضای داخلی این دو شبکه اجتماعی شباهت زیادی به هم دارند، با نصب برنامه بلواسکای می توانید مانند توییتر نام کاربری و عکس داشته باشید، پست هایی را به اشتراک بگذارید و یا دوستان خود را دنبال کنید
  • اما از جمله تفاوت های بلواسکای با توییتر این است که این برنامه بر پایه پروتکل AT(Authenticated Transfer Protocol) می باشد که در آن به جای URL های طولانی از اسم های کوتاه استفاده می شود و کاربران با نام اختصاصی خود شناخته می شوند و براحتی می توانند فید اجتماعی خود را کنترل کنند
  • با استفاده از قابلیت AT بلواسکای در صورت عدم رضایت از این برنامه می توانید براحتی حساب کاربری خود را به اپلیکیشن دیگری انتقال دهید و نگران از بین رفتن اطلاعات و مخاطبین خود نباشید
  • یک تفاوت دیگر بلواسکای و توییتر این است که در حال حاضر قابلیت list در این برنامه بلواسکای وجود ندارد
  • در بلو اسکای امکان می توانید بروزرسانی‌ های افرادی که دنبال می کنید را در جدول زمانی صفحه اصلی مشاهده کنید
  • محدودیت کاراکتر تفاوت دیگری است که در این دو برنامه وجود دارد. برای پست گذاشتن در بلو اسکای حداکثر می توانید از 265 حرف استفاده کنید و این عدد برای توییتر 280 است!

طی چند روز گذشته با محدودیتی که ایلان ماسک برای خواندن پست های توییتر ایجاد کرده، ثبت نام بلواسکای با ترافیک بالایی همراه شد که ناچار به توقف ثبت نام برای ساعات کوتاهی شدند تا اختلال برطرف شود.

بنابراین، برنامه بلواسکای قابلیت این را دارد که جایگزین توییتر شود، اما قطعا تا رسیدن به آمار کاربران توییتر فاصله دارد.

هم اکنون می توانید بصورت رایگان برنامه بلواسکای را دانلود کنید اما برای دسترسی و استفاده از آن نیاز به دعوت دارید.

همچنین بخوانید:

اموزش بلو اسکای و نحوه دریافت کد دعوت بلو اسکای

دیدگاهتان را بنویسید