آموزش

علت غیر فعال شدن کارت بانکی چیست و چه کنیم؟

علت غیر فعال شدن کارت بانکی چیست و چه کنیم؟
نویسنده : ساناز محمدی۰۵ خرداد ۱۴۰۲
0 دیدگاه

کارت بانکی خود را به دستگاه خودپرداز می‌ زنید تا مقداری پول خارج کنید، اما عملیات ناموفق است. احتمالا در اولین اخطار تصور کنید که مشکل از دستگاه کارت خوان است ولی با امتحان کردن در سایر دستگاه ها نیز با همین خطا مواجه خواهید بود. بله کارت بانکی شما غیرفعال شده است. غیر فعال شدن کارت بانکی یعنی چه؟ یعنی شما نمی توانید با کارت بانکی خود هیچ کاری انجام دهید، اما نگران نباشید. در این مقاله از مگ تک علت غیر فعال شدن کارت بانکی و روش رفع مسدودی کارت بانکی را با شما به اشتراک می گذاریم.

دلایل غیرفعال شدن کارت بانکی

استفاده از پول نقد کاهش یافته و تقریبا همه مبادلات از طریق کارت بانکی انجام می شود. از خرید و حمل و نقل گرفته تا پرداخت قبض و … .

بنابراین می توان تصور کرد که کار نکردن کارت بانکی تا چه اندازه می تواند باعث اختلال در فعالیت های روزمره ما شود.

اگر کارت بانکی شما غیرفعال شده با مراجعه به شعبه بانک مربوطه می توانید از علت و روش رفع مسدوی کارت مطلع شوید. در ادامه به رایج ترین دلایل غیر فعال شدن کارت بانکی اشاره می کنیم:

وارد کردن اشتباه رمز

اولین احتمالی که در مورد علت غیرفعال شدن کارت بانکی وجود دارد، وارد کردن رمز اشتباه برای چند مرتبه است. احتمالا رمز کارت بخوبی در ذهن شما باقی نمانده و هر بار اعداد را اشتباه وارد می کنید. اگر 4 بار رمز کارت را اشتباه وارد کرده باشید، کارت شما تا 4 ساعت غیرفعال می شود و نمی توانید از آن استفاده کنید. حتی ممکن است همه راه های دسترسی به کارت را ازدست بدهید.

استفاده از چک بلامحل

یکی دیگر از دلایل غیرفعال شدن کارت بانکی، استفاده از چک بلامحل است که می تواند حساب شما را برای طولانی مدت مسدود کند و در نهایت کارت بانکی غیرفعال شود.

ناقص بودن مدارک

ممکن است مدارک شما قدیمی یا ناقص باشد و با قوانین جدید بانک ها سازگاری نداشته باشد. در چنین حالتی بانک ها اجازه فعالیت به چنین کاربرانی را نمی دهد و کارت بانکی شما را غیرفعال می کند تا برای تکمیل مدارک اقدام کنید.

راکد ماندن حساب

برای فعال ماندن حساب زمان مشخصی از سوی بانک ها تعیین شده است. با گذشت این مدت زمان حساب بانکی شما بطور موقت مسدود و استفاده از کارت بانکی برای شما غیرفعال می شود.

ضمانت وام

آیا شخصی شما را به عنوان ضامن وام بانکی خود معرفی کرده است؟ ممکن است دلیل غیرفعال شدن کارت بانکی شما این باشد. چنانچه شخصی که وام گرفته اقساط خود را به موقع پرداخت نکند، بانک حساب شما را به عنوان ضامن مسدود می کند و نمی توانید از کارت بانکی خود استفاده کنید.

درخواست مسدود شدن بانک در حساب های مشترک

اگر با شخصی حساب مشترک دارید و حالا کارت بانکی شما غیرفعال شده، احتمالا شخص دیگری که با او حساب مشترک بانکی دارید درخواست مسدود شدن حساب ارسال کرده است و حالا با غیرفعال شدن کارت بانکی دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید.

دلایل قضایی

از جمله علت های غیر فعال شدن کارت بانکی، بسته شدن حساب به دلیل مسائلی همچون به اجرا گذاشتن مهریه و یا فرار از خدمت سربازی می باشد که از سوی دادگاه، دادستانی و شورای حل اختلاف صورت می گیرد.

گاهی نیز شاهد غیرفعال شدن کارت های بانکی به دلیل جلوگیری از سوءاستفاده نیز از سوی مراجع قضایی و پلیس فتا هستیم که به منظور حفظ امنیت اطلاعات بانکی مشتریان صورت می گیرد.

چگونه کارت بانکی غیر فعال شده را فعال کنیم

راهکار برای کارت بانکی که غیر فعال شده

گرچه با مراجعه به شعبه بانک مورد نظر خود می توانید نسبت به رفع مسدودی کارت خود اقدام کنید و دوباره کارت بانکی خود را فعال کنید، اما با مطالعه ادامه مطلب می توانید با روش های فعال کردن کارت بانکی که غیر فعال شده، آشنا شوید.

برای فعال کردن کارت بانکی که غیر فعال شده، روش های مختلفی وجود دارد و هر روش به علت مسدودی بستگی دارد.

در بسیاری از موارد رفع مسدودی کارت بانکی غیر حضوری و از طریق اینترنت بانک، همراه بانک و یا پیشخوان بانک مربوطه انجام می شود.

در جدول زیر روش فعالسازی کارت مسدود شده برای هر بانک را ارائه داده ایم تا بدانید اگر کارت بانکی غیرفعال شود چه کنیم:

فعال کردن کارت بانک ملی از طریق نشان بانک ایوا
فعال کردن کارت بانک رسالتبرای رفع مسدودی کارت بانک رسالت غیر حضوری به پیشخوان مجازی بانک رسالت مراجعه کنید
رفع مسدودی کارت بانک سپهمراجعه به یکی از شعبه های بانک سپه با کارت ملی
بانک صادراتورود به سامانه همبانک یا تلفن بانک صادرات
بانک آیندهاز طریق اینترنت بانک آینده
بانک مهر ایراناز طریق اپلیکیشن بانک مهر ایران
بانک کشاورزیاز طریق اینترنت بانک
بانک ملت مراجعه حضوری به بانک ملت
بانک اقتصاد نوینپیشخوان مجازی بانک رسالت
رفع مسدودی کارت بانکی به دلیل رمز اشتباهمراجعه حضوری و یا پیگیری از طریق اپلیکیشن یا سایت بانک مورد نظر
  • برای فعال کردن کارت بانکی که غیرفعال شده، با کارت ملی به یکی از شعبات بانک مربوطه مراجعه کنید .
  • برای فعال کردن کارت بانکی که به دلایل قضایی غیرفعال شده، باید به دادگستری مراجعه کرد.
  • همچنین برای رفع مسدودی کارت بانکی به دلیل چک برگشتی باید به یکی از سه روش واریز کسری مبلغ چک، ارائه نامه یا حکم قضایی و یا ارائه رضایت نامه دارنده چک به بانک انجام شود.

علت اختلال در ارسال پیامک بانکها

فعال شدن کارت بانکی چقدر طول میکشد

تعویض کارت یا درخواست المثنی بعد از 48 ساعت فعال می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید