خودرو

آیا بدون گواهینامه می شود پلاک گرفت یا تعویض پلاک انجام داد

آیا برای تعویض پلاک گواهینامه لازم است
نویسنده : امیرعطا خوش باطن۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
4 دیدگاه

تعویض پلاک، اولین اقدام مهم پس از انجام معامله‌ی خودرو است. برای تعویض پلاک لازم است مدارکی را همراه خود داشته باشید و درصورتی که یکی از این مدارک همراه شما نباشد، روند تعویض پلاک با مشکل مواجه می‌شود و عملا متوقف می‌شود.

در این مطلب قرار است به مدارک مورد نیاز تعویض پلاک بپردازیم و این‌که آیا برای تعویض پلاک، متقاضی حتما باید دارای گواهینامه باشد یا خیر.

اگر به تازگی خودرو یا موتور سیکلت خریداری کرده‌اید و تاکنون برای تعویض پلاک اقدامی انجام نداده‌اید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

در ادامه همراه مگ تک باشید.


احتمالا تا به حال تجربه‌ی انجام نشدن یک کار به دلیل نقص مدرک کافی را داشته‌اید. در بحث تعویض پلاک این اتفاق خیلی بدتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. نوبت گیری دوباره، امضاهای دوباره، اتلاف وقت و کلی اتفاقات دیگر از عواقب نقص مدارک لازم برای تعویض پلاک است. اما چگونه از این اتفاق جلوگیری کنیم و چه مدارکی لازمه‌ی ورود ما به مرکز تعویض پلاک هستند؟ آیا برای تعویض پلاک، متقاضی حتما باید دارای گواهینامه رانندگی باشد؟ پاسخ سوالات شما در همین مطلب است.

مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک (فروشنده):

 • اصل سند فروش کارخانه سازنده (برای ماشین‌های تولید داخل)
 • اصل کارت خودرو
 • اصل سند مالکیت خودرو (صادر شده توسط ناجا)
 • اصل شناسنامه جدید و کارت ملی فروشنده یا نماینده قانونی وی
 • بیمه نامه شخص ثالث معتبر
 • برگه عدم خلافی خودرو
 • اصل فیش پرداخت بهای پلاک براساس تعرفه
 • اصل کارت معاینه فنی معتبر (برای ماشین‌های شخصی و دولتی با بیشتر از 4 سال کار کرد و خودروهای عمومی که بیشتر از یک سال کار کرده‌اند)

مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک (خریدار):

 • شناسنامه و کارت ملی خریدار یا نماینده قانونی او
 • سندی که محل سکونت خریدار را نشان بدهد. مانند قبض برق یا سند اجاره‌نامه منزل مسکونی به‌نام خریدار

آیا برای تعویض پلاک گواهینامه رانندگی لازم است؟

خیر؛ گواهینامه رانندگی جز ملزومات تعویض پلاک نیست و متقاضی‌ای که گواهینامه ندارد بدون مشکل می‌تواند مراحل تعویض پلاک را پشت سر بگذارد.


جمع بندی:

اگر قصد خرید خودرو دارید یا به تازگی خودرو خریداری نمودید، این مطلب می‌تواند به شما کمک کند تا تمام مدارک لازم برای تعویض پلاک را همراه خود به مرکز تعویض پلاک ببرید تا در روند کار شما اختلال ایجاد نشود.

نظرات و سوالات خود را با ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

 1. امیر گفت:

  درود خسته نباشید من گواهینامه رانندگی ندارم و تا حالا پلاک خودرویی بنام من نیست و قصد خرید خودرو دارم برای خرید پلاک به گواهینامه نیاز هست

  1. یعقوب قانعی گفت:

   اا

  2. یعقوب قانعی گفت:

   باسلام وخسته نباشید بنده یه ماشین خریدم سرم کلاه گذاشتن ک هیچ واینکه خودم رفتم ماینه فنی گرفتم والان میخوام برم تعویض پلاک واینک تاریخ بیمه ۹برج ۷به پایان میرسه ایااگر قبل این تاریخ برم تعویض پلاک کنم ب مشکل میخورم چون میخوام بیمه کنم به نام خودم باشه بعد تعویض پلاک ازتون خواهش میکنم راهنماییم کنید ماشین اولم بود سرم کلاه گذاشتن الانم نتونستم کاری کنم مجبور ب تعویض پلاک شدم

 2. آرین گفت:

  خیلی خوشحالم که هستین