اخبار تکنولوژی

تپسل فیلتر شد! + به‌روزرسانی

نویسنده : امیرعطا خوش باطن۱۸ فروردین ۱۴۰۳
0 دیدگاه

بر اساس گزارش روابط عمومی تپسل، در ساعت 20:40 روز جمعه 17 فروردین، تیم فنی این شرکت متوجه شدند که بدون هیچگونه اطلاع قبلی، دامنه api.tapsell.ir فیلتر شده است. این فیلترینگ در شرایطی برای تپسل رخ داده که علیرغم پیگیری‌های این شرکت، نه تنها دلیل این اقدام برای آنها مشخص نیست، بلکه حتی مشخص نیست که این فیلترینگ از سوی چه نهادی صورت گرفته است.

در ابتدا تیم فنی تپسل زیرساخت‌ها و سرورهای خود را بررسی کردند تا مطمئن شوند مشکل از سمت آنها نیست و در نهایت در ساعت 22:50 به این نتیجه رسیدند که این مشکل مشخصا به دلیل فیلترینگ رخ داده است.

تپسل به عنوان بزرگترین شرکت تبلیغات دیجیتال ایرانی، روزانه 1.5 میلیارد ایمپرشن تبلیغاتی در پلتفرم‌های ناشران نمایش می‌دهد. این شرکت معتقد است که چنین برخوردهایی نه تنها اجحافی بزرگ در حق بدنه اقتصاد دیجیتال و تپسل محسوب می‌شود، بلکه حق 70 هزار تبلیغ‌دهنده و 143 هزار ناشری را که به این کسب و کار 10 ساله اعتماد کرده‌اند، نیز نادیده می‌گیرد.

در شرایطی که به واسطه تحریم‌ها، تمام راه‌های درآمدزایی اقتصاد دیجیتال از تبلیغات بسته شده، تپسل با راه‌اندازی «تپسل پلاس» توانسته برای ناشران ایرانی درآمدزایی دلاری ایجاد کند. اما با این اتفاق شوک‌آور، مشخص نیست چه کسی باید پاسخگوی ضرری باشد که به تمامی این ذینفعان وارد شده است.

تپسل از نهادهای ذیربط این سوال را مطرح کرده است که چه کسی مسئولیت ضرر مالی و اعتباری ناشی از فیلترینگ دامنه api.tapsell.ir را که به این شرکت و ناشران آن وارد شده، متقبل خواهد شد؟ آیا دولت، وزارت ارتباطات، شرکت زیرساخت یا کارمند زیرساخت باید پاسخگو باشد؟ زیرا هنوز برای تپسل مشخص نیست که آیا این اتفاق ناشی از قصور بوده یا یک تصمیم سلیقه‌ای و شخصی است.

در نهایت، تپسل به عنوان یک برند 10 ساله، انتظار پایبندی نهادهای ذیربط به ساختار قانونی را دارد. این شرکت تا آخرین لحظه به صورت قانونی پیگیر علت این اقدام خواهد بود تا افرادی را که با رفتارهای سلیقه‌ای و شخصی، به این شکل به ساختار اقتصاد دیجیتال ایران لطمه می‌زنند، به مردم معرفی کند.

به‌روزرسانی

تپسل پس از حدود 8 ساعت رفع فیلتر شد.

دیدگاهتان را بنویسید