علم و دانش

آیا الماس شکننده است یا سوراخ می شود؟

آیا الماس شکننده است یا سوراخ می شود؟
نویسنده : ساناز محمدی۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲
0 دیدگاه

از آنجایی که الماس به سختی و پایداری شهرت دارد، این سوال ایجاد می شود که آیا الماس شکننده است یا سوراخ می شود؟ هر سنگ قیمتی آسیب پذیری ها و ضعف های خودش را دارد و الماس هم ازاین امر مستثنی نیست. با توجه به جنس الماس می خواهیم به این موضوع بپردازیم که ایا الماس اصل میشکند و یا میشود الماس را سوراخ کرد. همراه مگ تک باشید تا به یک جواب قطعی برسیم.

الماس بسیار سخت است و به همین دلیل انعطاف پذیری زیادی ندارد. از این رو در اثر فشار و ضربه قوی آسیب پذیر است و می شکند. اما این اتفاق به ندرت رخ می دهد و امکان ندارد با یک ضربه ساده الماس بتوان الماس را شکست یا روی آن خراش ایجاد کرد.

برای فهمیدن اینکه آیا الماس میشکند تست هایی را با دستگاه پرس هیدرولیک انجام داده اند و بر الماس فشار وارد کرده اند تا ببینند می شکند یا نه. نتیجه تست نشان داده که الماس در اثر فشار قوی می شکند و به قطعات ریز تبدیل می شود ولی شکننده بودن الماس تا حد زیادی به نوع برش و فشاری که بر روی الماس وارد می شود بستگی دارد. مثلا با فشار بر بخش های نوک تیز الماس، الماس شکنندگی بیشتری دارد.اضلاع الماس نقاط ضعیف آن محسوب می شوند و با ضربه در این بخش ها الماس شکست پذیر می شود.

علت شکستن الماس

الماس از اتم های کربن تشکیل شده با فاصله از هم قرار گرفته اند. برای شکستن اتم های الماس باید فشار سختی وارد کرد تا اتم ها از هم جدا شوند. با وارد کردن یک ضربه محکم به الماس به ویژه از بخش تراش ها، الماس براحتی شکسته می شود.

بیشتر مردم جواهرآلات الماس گرانبها خود را بدون توجه به امکان فرسودگی استفاده می کنند. بیشتر این جواهرات به صورت تراشه یا نوک تیز شکسته می شوند. این ها مناطقی هستند که اتم ها پیوند محکمی ندارند. الماس هنگام افتادن خرد نمی شود، اما ممکن است در اثر ضربات قوی و تصادفی خرد شود.

الماس همچنین به دلیل فشار جمع شده در داخل سنگ که با نام کرنش شناخته می شود نیز می شکنند. یک ضربه کوچک باعث شکسته شدن برای رهایی از فشار می شود. در حالی که شکستن به این ترتیب برای الماس بسیار نادر است، اما واقعیتی است که نباید آن را نادیده بگیرید.

در حقیقت سخت بودن الماس بیش تر در برابر خراش است. با یک تکه الماس به راحتی می توان بر روی فولاد خراش ایجاد کرد. اما الماس خود در برابر شکنندگی چندان مقاوم نیست و با ضربه محکم شکسته می شود.

تصویری از شکسته شدن الماس در اثر فشار با پرس هیدرولیکی

آیا الماس میشکند

آیا میشود الماس را سوراخ کرد

یا قرار گرفتن الماس در معرض مواد شیمیایی و یا در اثر ضربه ناگهانی قوی به آن امکان ایجاد سوراخ هایی در الماس وجود دارد و این سوراخ ها به تدریج با مواد مختلف محیط پر می شوند و از درخشندگی الماس کم می کنند.

امروزه برای پر کردن سوراخ های الماس از لیزر کمک می گیرند.

چگونه از شکستن الماس جلوگیری کنید؟

الماس از طریق فشار و حرارت شدید ساخته می شود و باید بادوام باشند. اما برای جلوگیری از آسیب رسیدن به الماس، باید مراقب حرکات ناگهانی که موجب شکسته شدن آن ها می شود باشید.

آن ها را با نهایت دقت در جایی امن نگهداری کنید. می توانید آنها را در جعبه قرار دهید یا در پنبه نرم بپیچید.

اگر الماس شکست چه باید کرد؟

مقرون به صرفه ترین روش این است که با یک جواهرساز در مورد بازسازی الماس صحبت کنید تا آسیب های وارد شده به آن را ترمیم کند.

ایا الماس میسوزد

گرچه الماس در مقایسه با سایر سنگ های جواهر مقاومت گرمایی بسیار دارد اما وارد شدن حرارت و گرمای زیاد به الماس می تواند باعث شکسته شدن آن شود و بطور کلی آنرا آسیب پذیر کند.
بنابراین اگر الماس شما در معرض حرارت قرار گرفت، بلافاصله آنرا در سرما یا آب سرد قرار ندهید، وگرنه آسیب می بیند.

همچینن با واحد و فرمول اندازه گیری الماس آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید