علم و دانش

بازگشت نمونه مریخ در میان عدم قطعیت بودجه ادامه دارد

بازگشت نمونه مریخ در میان عدم قطعیت بودجه ادامه دارد
نویسنده : تحریریه۲۶ اسفند ۱۴۰۲
0 دیدگاه

ناسا در حالی که با چالش عدم قطعیت بودجه برنامه بازگرداندن نمونه از مریخ روبروست، تلاش‌های علمی این ماموریت را ادامه می‌دهد.

روور پرسرانس در ادامه ماموریت خود، 26 لوله از 43 لوله نمونه‌گیری خود را از سطح مریخ پر کرده است. با این حال، برنامه‌ریزی برای جمع‌آوری نمونه‌های بیشتر و زمان بازگرداندن این نمونه‌ها به زمین، در بلاتکلیفی قرار گرفته است.

دلیل این عدم قطعیت، بررسی دوباره طرح اولیه ناسا برای بازگرداندن نمونه از مریخ توسط یک هیئت مستقل است. این هیئت به این نتیجه رسید که روش فعلی نمی‌تواند اهداف زمانی و بودجه‌ای را محقق کند.

در پی این یافته، ناسا یک تیم پاسخ تشکیل داد تا رویکردهای جایگزین را ارزیابی کند. کار این تیم تا پایان ماره جاری به پایان می‌رسد و ناسا پس از آن طرح تجدیدنظر شده خود را در آوریل اعلام خواهد کرد.

این تجدیدنظر نه تنها برنامه بازگرداندن نمونه از مریخ، بلکه کل بودجه پیشنهادی برنامه علوم سیاره‌ای ناسا در سال 2025 را در ابهام قرار داده است.

با این حال، مقامات ناسا بر اهمیت علمی بازگرداندن نمونه از مریخ به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی تأکید کردند. آنها اذعان داشتند که این عدم قطعیت در برنامه‌ریزی علمی از جمله مسیرهای آتی روور پرسرانس برای نمونه‌گیری بیشتر تأثیرگذار خواهد بود.

بازگشت نمونه مریخ

دیدگاهتان را بنویسید