علم و دانش

فضانورد ناسا لورال اوهارا و همراهانش از ایستگاه فضایی بازگشتند

فضانورد ناسا لورال اوهارا و همراهانش از ایستگاه فضایی بازگشتند
نویسنده : تحریریه۱۸ فروردین ۱۴۰۳
0 دیدگاه

لورال اوهارا فضانورد ناسا پس از یک ماموریت شش ماهه پژوهشی در ایستگاه فضایی بین المللی، روز شنبه همراه با اولگ نویتسکی فضانورد روسکاسموس و مارینا واسیلوسکایا شرکت کننده پرواز فضایی بلاروس، به زمین بازگشت.

این سه نفر در ساعت 11:54 بامداد روز 5 آوریل به وقت شرقی با سفینه سویوز ام.اس-24 از ایستگاه فضایی جدا شدند و در ساعت 3:17 بامداد روز 6 آوریل (12:17 ظهر به وقت قزاقستان)، با یک فرود ایمن با استفاده از چتر نجات در نزدیکی شهر دور افتاده ژزقازگان در قزاقستان فرود آمدند.

اوهارا در 15 سپتامبر 2023 همراه با اولگ کونونینکو و نیکولای چوب فضانوردان روسکاسموس به فضا پرتاب شد که چوب برای تکمیل یک ماموریت یکساله در ایستگاه فضایی باقی خواهد ماند. نویتسکی و واسیلوسکایا در 23 مارس همراه با فضانورد ناسا تریسی سی. دایسون پرتاب شدند که دایسون تا پاییز در ایستگاه فضایی می ماند.

اوهارا در مجموع 204 روز را در فضا در اولین سفر فضایی خود گذراند. نویتسکی در چهار پرواز فضایی در مجموع 545 روز را در فضا بوده و واسیلوسکایا 14 روز را در اولین سفر فضایی خود در مدار زمین گذرانده است.

ماموریت اوهارا که در راستای کمپین آرتمیس ناسا برای آماده سازی کاوش ماه و سفرهای انسانی به مریخ بود، شامل فعالیت های علمی مانند بررسی سلامت قلب، درمان سرطان و تکنیک های ساخت در فضا در ایستگاه فضایی بود.

پس از معاینات پزشکی پس از فرود، خدمه به شهر کاراگاندا در قزاقستان بازخواهند گشت. سپس اوهارا با هواپیمای ناسا به مرکز فضایی جانسون در هیوستون منتقل می شود.

با جدا شدن سویوز ام.اس-24 حامل اوهارا، نویتسکی و واسیلوسکایا، مأموریت 71 ایستگاه فضایی رسما آغاز شد. مایکل بارات، متیو دومینیک، تریسی سی. دایسون و ژانت اپس از ناسا و نیکولای چوب، الکساندر گریبنکین و اولگ کونونینکو از روسکاسموس تا پاییز در ایستگاه فضایی خواهند ماند.

دیدگاهتان را بنویسید