علم و دانش

ناسا در آستانه پرتاب سی‌امین ماموریت تجاری SpaceX به ایستگاه فضایی

ناسا در آستانه پرتاب سی‌امین ماموریت تجاری SpaceX به ایستگاه فضایی
نویسنده : تحریریه۲۶ اسفند ۱۴۰۲
0 دیدگاه

تحقیقات و آزمایشات فناوری جدیدی از سوی ناسا قرار است در سی امین ماموریت تدارکات تجاری اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شود. پرتاب این ماموریت برای روز پنجشنبه 21 مارس، ساعت 16:55 به وقت شرقی از پایگاه نیروی فضایی کیپ كاناورال در فلوریدا هدفگذاری شده است.

کاوشگر دراگون اسپیس ایکس، تحقیقات علمی جدید، مواد غذایی، تجهیزات و لوازم را برای خدمه بین المللی ایستگاه حمل خواهد کرد. ناسا و شرکای آن مطالعاتی را درباره متابولیسم گیاهان در فضا و همچنین حسگرهای جدیدی برای ربات های آزاد پرواز آستروبی جهت ایجاد توانایی مدل سازی سه بعدی ارسال می کنند. سایر تحقیقات شامل یک مطالعه فیزیک سیالات برای بهبود فناوری سلول های خورشیدی و یک پروژه دانشگاهی از آژانس فضایی کانادا برای پایش شرایط یخ های دریایی و اقیانوس ها است.

ورود کاوشگر دراگون به ایستگاه حدودا برای ساعت 7:30 صبح روز شنبه 23 مارس برنامه ریزی شده است. این کاوشگر به صورت خودکار به بندرگاه زنیت در ماژول هارمونی ایستگاه متصل خواهد شد.

انتظار می رود این کاوشگر حدود یک ماه به ایستگاه فضایی متصل بماند و سپس با تحقیقات و بار به زمین بازگردد و در نزدیکی ساحل فلوریدا فرود آید.

پوشش رسانه ای کامل این ماموریت به شرح زیر خواهد بود (تمامی زمان ها به وقت شرقی و ممکن است بر اساس عملیات تغییر کند):

سه شنبه 19 مارس

 • ساعت 15:00 – کنفرانس مطبوعاتی پیش از پرتاب با حضور:
  کریستی دوپلیشن، مدیر معاون دفتر یکپارچه سازی حمل و نقل ایستگاه فضایی بین المللی ناسا
  هیدی پاریس، دانشمند برنامه همکار ایستگاه فضایی بین المللی ناسا
  سارا واکر، مدیر مدیریت ماموریت دراگون اسپیس ایکس
  ملودی لوین، افسر هواشناسی پرتاب از گردان 45 هواشناسی پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال

پنجشنبه 21 مارس

 • 16:35 – آغاز پوشش پرتاب
 • 16:55 – پرتاب

شنبه 23 مارس

 • 5:30 صبح – آغاز پوشش رسانه ای ورود به ایستگاه
 • 7:30 صبح – زمان هدف اتصال به بندرگاه زنیت ماژول هارمونی ایستگاه

پوشش رسانه ای ناسا ممکن است بر اساس فعالیت های عملیاتی واقعی تغییر کند. برای آخرین اخبار، از وبلاگ ایستگاه فضایی بین المللی پیگیری کنید.

این پرتاب به صورت زنده از تلویزیون ناسا، وب سایت، اپلیکیشن و شبکه های اجتماعی این آژانس پوشش داده خواهد شد. علاقه مندان می توانند از طریق ثبت نام در برنامه میهمان مجازی ناسا، بروزرسانی ها و فعالیت های مرتبط را دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید