علم و دانش

ماهواره‌های استارلینک در حال نشت امواج رادیویی هستند!

نویسنده : امیرعطا خوش باطن۱۹ تیر ۱۴۰۲
0 دیدگاه

منجمان سال‌ها است که نسبت به افزایش ماهواره‌ها در مدار زمین هشدار می دهند. حالا مطالعه‌ای جدید نشان می دهد که ماهواره‌های استارلینک در حال نشت امواج رادیویی خارج از باند فرکانسی مختص خود هستند که می‌تواند بر روی داده های نجومی رادیویی اثر منفی بگذارد.

این مطالعه تایید کرده است که ماهواره‌های استارلینک در حال سواستفاده از فضای رادیویی هستند به طوری که امواج رادیویی غیرمجازی را به بیرون از باند فرکانسی تعیین شده ارسال می‌کنند که می‌تواند مشکل ساز باشد.

بنابراین منجمان از این موضوع به عنوان یک تهدید بالقوه برای رصدهای نجومی رادیویی یاد می‌کنند.

«سیس باسا» ستاره شناس موسسه دارو سازی هلند می‌گوید: “با استفاده از رصدخانه LOFAR تابش‌هایی را در بازه 100 تا 188 مگاهرتز در 47 مورد از 68 ماهواره مشاهده کردیم. این بازه شامل فرکانس‌های 150.05 تا 153 مگاهرتز است که به رصدهای نجومی اختصاص داده شده است.”

به نظر می‌رسد این تابش های رادیویی غیر عمدی بوده و قوانینی درباره تداخل الکترومغناطیسی در فضا وجود ندارد. اثر این تابش ها هنوز کم است اما نگرانی وجود دارد که در آینده بیشتر شود.

با وجود هزاران ماهواره موجود در مدار، محققان با اسپیس ایکس تماس گرفتند تا مانع از تابش های بیشتر شوند. این اتفاق می‌تواند از بحران جدی جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید