علم و دانش

شهاب سنگ چیست به زبان ساده و چرا باارزش است؟

نویسنده : امیرعطا خوش باطن۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
0 دیدگاه

سیارک یک جسم سنگی و کوچکی است که به دور خورشید می‌چرخد؛ شهاب سنگ یک قطعه کوچک از سیارک است که درحلی که می‌سوزد وارد جو زمین می‌شود. هنگامی که تکه‌ای از سیارک وارد جو می‌شود، عواملی چون اصطحکاک، فعل و انفعالات شیمیایی با گاز اتمسفر باعث تشکیل شهاب سنگ می‌شوند.

شهاب‌سنگ‌ها به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند: شهاب‌سنگ‌های سنگی که سنگ‌هایی هستند که عمدتاً از کانی‌های سیلیکات تشکیل شده‌اند، شهاب سنگ های آهنی که عمدتاً از فرونیکل تشکیل شده اند و شهاب سنگ های آهنی که حاوی مقادیر زیادی مواد فلزی و سنگی هستند.

بیشتر شهاب‌سنگ‌ها هنگام ورود به جو زمین متلاشی می‌شوند. پروسه‌ی سقوط شهاب سنگ به زمین حدود 5 تا 10 سال زمان می‌برد.

چرا شهاب سنگ با ارزش است؟

شهاب سنگ‌ها به دلیل نایاب بودن طرفدارهای زیادی در سرتاسر دنیا دارند. کسانی هستند که حاضرند هزاران دلار برای خرید شهاب سنگ هزینه بپردازند. شاید باور این موضوع برای شما سخت باشد که کسانی هستند که کلکسیون شهاب سنگ دارند و حاضرند مبالغ زیادی را بابت خرید شهاب سنگ پرداخت کنند.

ارزش یک شهاب سنگ را نوع و جنس آن تعیین می‌کند: کندریت معمولی و کربن‌دار، غیر کندریت، آهنی، سنگی آهنی و …

البته اصول اخلاقی می‌گوید که باید شهاب سنگ را به مراکز علمی تحویل دهید تا این‌که آن‌ را به فروش برسانید.

عده‌ای دیگر هستند که یک شهاب سنگ را به چند قسمت تقسیم می‌کنند و برای فروش آن اقدام می‌کنند.
این شی نایاب و ارزش‌مند، به قدری نزد قشر خاصی از جامعه محبوب است که برای آن سر و دست می‌شکنند.

در بسیاری از نقاط ایران نیز شهاب سنگ‌های سقوط کرده توسط جویندگان سنگ‌های آسمانی پیدا شده است و تعدادی آن‌هارا به فروش رسانده‌اند و تعدادی دیگر آن‌ها را تحویل مراکز علمی داده‌اند.

شهاب سنگ چیست و چرا با ارزش است

در مجموع، شهاب سنگ، این شی گران قیمت که بسیار نایاب است، در سرتاسر جهان کلکسیونرها و طرفداران خود را دارد و جز لوکس‌ترین اشیایی است که توسط افراد ثروتمند و کلکسیونر معامله می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید