علم و دانش

ناسا: تابستان ۲۰۲۳ گرم‌ترین تابستان تاریخ از سال ۱۸۸۰ میلادی

ناسا: تابستان ۲۰۲۳ گرم‌ترین تابستان تاریخ از سال ۱۸۸۰ میلادی
نویسنده : تحریریه۲۶ شهریور ۱۴۰۲
0 دیدگاه

تابستان ۲۰۲۳ میلادی با اعلام ناسا گرم‌ترین تابستان تاریخ از سال ۱۸۸۰ میلادی بوده است. این گرما نتیجه ترکیبی از گرمایش جهانی ناشی از فعالیت های انسانی و پدیده ال نینو است.

در ماه آگوست، دمای هوا در سراسر جهان ۱.۲ درجه سانتیگراد گرمتر از متوسط تابستان بود. این گرما در آمریکای شمالی، اروپا، آسیا و سایر نقاط جهان احساس شد.

در جنوب و جنوب غربی ایالات متحده، جمعیت بی سابقه ۵۷ میلیون نفری شاهد شدیدترین موج گرما بودند. دمای هوا در این مناطق به ۴۵ درجه سانتیگراد رسید.

گزارش اخیر ناسا نشان می‌دهد، دمای هوا در طی ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست در کل ۰.۲۳ درجه سانتیگراد گرم‌تر از تابستان های گذشته بوده است.

جولای ۲۰۲۳ میلادی نیز گرمترین ماه تاریخ از زمان ثبت دمای هوای زمین بوده است.

گرمای بی‌سابقه تابستان ۲۰۲۳ میلادی منجر به وقوع حوادث طبیعی شدیدی شد. از جمله این حوادث می توان به آتش سوزی های زیست محیطی مرگبار در کانادا و هاوایی و همچنین بارش شدید و جاری شدن سیلاب در کشورهای منطقه مدیترانه از جمله یونان و ایتالیا اشاره کرد.

پدیده ال نینو یکی از دلایل گرمای بی سابقه در سال جاری میلادی است. این پدیده هر ۲ تا ۷ سال یکبار رخ می دهد و زمانی اتفاق می افتد که بادهای بالای اقیانوس آرام که معمولاً به سمت غرب در امتداد استوا از آمریکای جنوبی به سمت آسیا می وزند، روال عادی خود را تغییر می دهند و به سمت شرق حرکت می کنند. در نتیجه، کانادا و ایالات متحده شاهد شرایط بسیار گرمتر از حد معمول هستند.

دیدگاهتان را بنویسید