آموزش

از کجا بفهمیم گوشی رجیستر شده (روش استعلام به زبان ساده)

از کجا بفهمیم گوشی رجیستر شده
نویسنده : ساناز محمدی۲۵ فروردین ۱۴۰۳
0 دیدگاه

چند سالی است که قانون رجیستر برای گوشی های وارداتی به ایران اجباری شده و بدون انجام این فرآیند، آنتن گوشی بعد از مدتی غیر فعال می شود. طرح اجباری بودن رجیستری گوشی به منظور جلوگیری حمایت از واردات قانونی و جلوگیری از ورود گوشی های قاچاق شکل گرفته که با ثبت گوشی در یک سامانه جامع صورت می گیرد. اما از کجا بفهمیم گوشی رجیستر شده ؟ در این مقاله از مگ تک راهکار برای تشخیص رجیستر شدن گوشی را با شما در میان می گذاریم.

از کجا بفهمیم گوشی رجیستر شده یا نه

با اجرای طرح رجیستری، کد IMEI گوشی هایی که از طریق گمرک وارد کشور شده اند، در سامانه همتا ثبت می شود و امکان استفاده از آنها در ایران وجود دارد، در غیر اینصورت بعد از 30 مدتی استفاده (30 روز) آنتن ها از بین می رود و غیر فعال می شوند.

فرق گوشی رجیستر شده با نشده در این است که گوشی رجیستر شده قوانین واردات را رعایت کرده و از راه قانونی وارد کشور شده، از همه خدمات داخلی اپراتورها برخوردار خواهد شد و برای همیشه آنتن دارد. اما گوشی رجیستر نشده بصورت غیرقانونی وارد کشور شده و به همین جهت، بعد از مدتی استفاده، آنتن آن غیر فعال می شود و امکان برقراری تماس یا ارسال پیامک با آن وجود ندارد اما می توانید از طریق اتصال به وای فای شبکه های اجتماعی را دنبال نمایید.

اگر گوشی شما دو سیمکارته باشد، هر کدام از سیم کارت ها به مدت یک ماه فعال هستند و 1 ماه بعد، آنتن گوشی غیر فعال می شود و تماس تلفنی، پیامک و دسترسی به اینترنت از طریق 3/4G در شبکه محلی غیرممکن خواهد بود.

اما چطور بفهمیم گوشی رجیستر شده؟

چند روش برای اطلاع از رجیستر بودن گوشی موبایل وجود دارد که در گوشی های آیفون، سامسونگ و شیائومی قابل اجراست:

شماره گیری کد دستوری #7777*

IMEI عدد 15 رقمی یا شناسه ای است که برای هر گوشی اختصاصی می باشد و برای دسترسی به کد IMEI گوشی تنها کافیست کد #06#* را شماره گیری نمایید. بلافاصله کد IMEI گوشی شما نمایش داده می شود.

  • حالا کد دستوری #7777* را شماره گیری نمایید و کد IMEI گوشی خود را وارد کنید
  • پیامکی به گوشی شما ارسال می شود که مدل گوشی شما و شناسه دستگاه در آن درج شده و در مورد اینکه قبلا با سیم کارت دیگری روشن شده یا خیر به شما اطلاع می دهد.

در صورت عدم دریافت پیامک نتیجه، می توانید با ورود به سایت همتا به آدرس اینترنتی hamta.ntsw.ir و ورود به بخش اصالت کالا نتیجه را پیگیری کنید.

گوشی بدون رجیستر تا چقدرکار میکند

استعلام از طریق سامانه همتا HAMTA

  1. وارد سایت همتا به آدرس اینترنتی hamta.ntsw.ir شوید
از کجا بفهمیم گوشی ما رجیستر شده است

2. بعد از وارد کردن شماره تلفن یا کد ملی، عبارت امنیتی را وارد کرده و دکمه ورود را بزنید

استعلام مالکیت گوشی همتا

3. در صفحه پیش رو، از بین گزینه ها، بر روی استعلام اصالت دستگاه کلیک نمایید

استعلام رجیستری گوشی

4. به این ترتیب مشخصات و شناسه گوشی شما IMEI نمایش داده می شود:

از کجا بفهمیم گوشی رجیستر شده است

اگر گوشی که خریداری نموده اید رجیستر نشده تا 30 روز فرصت دارید گوشی خود را در سامانه همتا ثبت و رجیستر نمایید.

هزینه رجیستری گوشی در ایران به مدل گوشی بستگی دارد و بین 17 تا 22 درصد از قیمت دلاری گوشی متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید