آموزش

گوشی بدون رجیستر چقدر کار میکند + راهکار

گوشی بدون رجیستر چقدر کار میکند
نویسنده : ساناز محمدی۲۳ اسفند ۱۴۰۲
0 دیدگاه

ماجرای الزام برای رجیستر شدن برخی گوشی ها و عدم رجیستری و مشکلات آن در ایران همچنان وجود دارد. بویژه در مورد مدل های بالاتر گوشی های آیفون این تردید وجود دارد که آیا گوشی رجیستر نشده بخریم؟ یا اینکه اصلا گوشی بدون رجیستر چقدر کار میکند ؟ همراه مگ تک باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

گوشی بدون رجیستر تا چقدرکار میکند

از سال 1396 به بعد با هدف جلوگیری از قاچاق گوشی، قانونی در مورد گوشی های هوشمند وضع شد که ازاین قرار بود:

(براساس بخشنامه گمرک، هر گوشی که خریداری می شود باید در سامانه همتا به ثبت برسد و رجیستر شود.)

و حالا گوشی هایی وجود دارند که رجیستر نشده اند و به همین دلیل با قیمت بسیار پایینتر به فروش می رسند.

ممکن است تصور کنید خرید چنین گوشی هایی با قیمت کمی پایینتر، کارعاقلانه ای است و با احتمال تغییر قانون در مورد رجیستر شدن گوشی، شما به سود می رسید، اما این تفکر اشتباه است و پیشنهاد می کنیم از خرید گوشی هایی مانند آیفون 14، 15 که تا این لحظه به رجیستر شدن آنها امیدی نیست، صرف نظر کنید.

رجیستری گوشی در گمرک و هنگام ورود به کشور انجام می شود و بعد از خرید گوشی، با ثبت کد گوشی در سامانه همتا می توانید رجیستری را انجام دهید.

در حال حاضر گوشی های مسافری تا زمان اعلام رسمی رجیستری، قابل استفاده هستند اما در صورت رجیستر شدن، باید اطلاعات آنها در سامانه تجارت وارد شده و سپس نسبت به رجیستری قانونی گوشی اقدام نمایند.

گوشی رجیستر نشده اینگونه است که می توانید به وای فای متصل شوید و شبکه های اجتماعی را دنبال کنید اما هرآنچه مربوط به سیم کارت است، مانند تماس تلفنی، پیامک و استفاده از اینترنت گوشی برای شما ممکن نیست.

گوشی های بدون رجیستر تا 1 ماه کار می کنند و اگر گوشی شما دو سیمکارته باشد، هر کدام از سیم کارت ها به مدت یک ماه فعال و قابل استفاده هستند و بعد از گذشت یک ماه، در صورت عدم رجیستری گوشی، 1 ماه بعد آنتن گوشی غیر فعال می شود و تماس تلفنی، پیامک و دسترسی به اینترنت از طریق 3/4G در شبکه محلی غیرممکن خواهد بود. اما گوشی همچنان روی WI-FI کار می کند.

اما این بخشی از ماجراست. بسیاری از گوشی هایی که هنوز رجیستر نشده اند مانند آیفون 14، بعد از گذشت 1 ماه و غیر فعال شدن آنتن، با به کار بردن ترفندهایی همچنان کار می کنند و آنتن آنها فعال است.

از جمله اقداماتی که می توانید انجام دهید این است که در بخش تنظیمات گوشی، شبکه را از LTE به 2G یا 3G تغییر دهید.

اگر تصمیم به خرید گوشی دارید که قبلا رجیستر شده، فروشنده باید در سامانه همتا نام مالک را تغییر دهد.

برای رجیستری گوشی، هر چقدر قیمت گوشی گرانتر باشد، هزینه رجیستری هم بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید