اخبار تکنولوژی

ایلان ماسک یک بانک می‌خرد!

ایلان ماسک یک بانک می‌خرد!
نویسنده : عضو تحریریه۲۲ اسفند ۱۴۰۱
0 دیدگاه

بانک سیلیکون ولی (SVB)، یکی از بزرگترین بانک‌های ایالات متحده، توسط قانون‌گذاران تعطیل شد و دارایی‌های آن توسط شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) توقیف شد. این بانک در درجه اول به مشتریان در صنعت فناوری، از جمله کارکنان فناوری، استارت آپ‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر خدمات ارائه می‌کرد. بسته شدن آن بزرگترین ورشکستگی بانک ایالات متحده از زمان بحران مالی جهانی در سال 2008 است.

FDIC  بانک ملی بیمه سپرده سانتا کلارا را برای نگهداری سپرده‌های بیمه شده از SVB ایجاد کرده است که به تسویه چک ها ادامه خواهد داد. دفتر اصلی و کلیه شعب SVB از 22 اسفند ماه بازگشایی می‌شود و سپرده‌گذاران بیمه شده حداکثر تا صبح دوشنبه به سپرده‌های خود دسترسی کامل خواهند داشت. با این حال، مشخص نیست که چگونه حساب‌های بزرگتر یا خطوط اعتباری شرکت‌ها تحت تأثیر بسته شدن قرار می‌گیرند، زیرا بیمه استاندارد FDIC تا سقف 250000 دلار برای هر سپرده‌گذار را پوشش می‌دهد.

در میان این آشفتگی، مین لیانگ تان، مدیرعامل Razer پیشنهاد کرد که توییتر باید SVB را خریداری کند و آن را به یک بانک دیجیتال تبدیل کند. این پیشنهاد توجه ایلان ماسک، رئیس توییتر را به خود جلب کرد و او پاسخ مثبت داد و گفت که پذیرای این ایده است.

این خرید بالقوه می‌تواند نشان‌دهنده ورود توییتر به فضای فین‌تک باشد، زیرا این شرکت در حال بررسی راه‌هایی برای گسترش تجارت خود بوده است. با خرید SVB، توییتر می‌تواند از پایگاه کاربری بزرگ و برند قوی خود استفاده کند تا خود را به عنوان یک بازیگر اصلی در صنعت بانکداری دیجیتال معرفی کند. در زمان نوشتن این داستان، هیچ تایید رسمی یا اطلاعات بیشتری در مورد این اظهار نظر از سوی میلیاردر وجود ندارد.

SVB  در تامین مالی استارت‌آپ‌ها تخصص داشت و با 209 میلیارد دلار دارایی و تقریبا 175.4 میلیارد دلار سپرده، به شانزدهمین بانک بزرگ ایالات متحده از نظر دارایی تبدیل شد. مشکلات بانک به دلیل خروج مشتریان ایجاد شد که این شرکت را به انحلال اوراق بهادار سوق داد که ارزش آنها به دلیل افزایش نرخ بهره فدرال رزرو کاهش یافته بود. فروپاشی سریع آن بازارها را متزلزل کرده است و FDIC به دنبال انحلال دارایی‌های خود خواهد بود در حالی که سپرده‌گذاران بیمه شده سود سهام پیشرفته و پرداخت های احتمالی سود اضافی را دریافت خواهند کرد زیرا تنظیم کننده به تدریج دارایی های SVB را می‌فروشد.

دیدگاهتان را بنویسید