آیفون

تفاوت ایفون 13 ریپک و اصلی / روش های تشخیص

تفاوت ایفون 13 ریپک و اصلی
نویسنده : ساناز محمدی۲۱ آبان ۱۴۰۲
0 دیدگاه

با وجود عرضه آیفون 15، همچنان آیفون 13 یکی از بهترین و محبوب ترین مدل های اپل است که مشکل رجیستری هم ندارد. اما ممکن است هنگام خرید آیفون 13 با قیمت های متفاوتی روبرو شوید. در بسیاری از موارد تفاوت قیمت آیفون می تواند به دلیل ریپک بودن گوشی باشد. تفاوت ایفون 13 ریپک و اصلی در چیست؟ همراه مگ تک باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم و روش های تشخیص ریپک یا رفرش بودن آیفون را ارائه دهیم.

ایفون 13 ریپک با اصل چه فرقی دارد

افزایش قیمت گوشی های آیفون باعث شده تعداد گوشی های ریپک Repack افزایش پیدا کند و در مدل های مختلف آیفون 13 نیز این مورد به چشم می خورد.

آیفون 13 اصل در کنار گارانتی محصول دارای پک قطعاتی مانند کابل اصلی، هدفون اصلی و شارژر اصلی می باشد که کیفیت آنرا تضمین می کند. اما گوشی هایی وجود دارند که کارتن ندارند و یا کارتن آنها با گوشی مطابقت ندارد. به این گوشی ها ریپک گفته می شود.

Re Pack یعنی مجدد پک شده و گوشی های ریپک انواع مختلفی دارند:

 • گوشی هایی که کارتن ندارند اما دارای کیفیت و همچنین لوازم جانبی هستند
 • گوشی هایی که لوازم جانبی آنها عوض شده است
 • گوشی هایی که قطعات آنها تعویض شده است

ریپک شدن گوشی می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. از جمله اینکه جابجایی بدون جعبه فضای کمتری را اشغال می کند و می تواند در کاهش هزینه ها موثر باشد.

ماهیت گوشی های ریپک این است که در ظاهر نو بنظر می رسند اما در واقع گوشی هایی هستند که به دلیل وجود مشکل و یا آسیب به شرکت برگشت داده شده و مجددا بازسازی شده اند.

گوشی های ریپک در مزایده ها به صورت عمده به فروش گذاشته شده و بدون جعبه وارد کشور شده اند و سپس برای آنها جعبه و لوازم جانبی در نظر گرفته شده است.

این گوشی ها قبلا روشن و برای فروش داخل جعبه پک شده اند. به همین دلیل می توانید با قیمتی کمتر آنها را خریداری کنید. اما مشکل اینجاست که عمر مفید کمتری دارند و امکان وجود مشکلات احتمالی مانند خرابی قطعات و یا مشکلات نرم‌ افزاری در آنها وجود دارد. قیمت ایفون ۱۳ ریپک ارزانتر است اما برخی فروشگاه ها، گوشی های ریپک را به عنوان آیفون اصل و با قیمت بالا به شما می فروشند. در چنین شرایطی است که باید قابلیت تشخیص گوشی های ریپک از اصل را داشته باشید.

بطور کلی ریپک کردن گوشی های آیفون به این شکل است که قطعات آسیب دیده را با قطعات اصلی تعویض می کنند، باتری گوشی را عوض می کنند، سیستم عامل گوشی را فرمت و نصب مجدد می کنند، بعد از تست گوشی و تمیز کردن آن، گوشی و لوازم جانبی آنرا داخل یک جعبه نو قرار می دهند که باعث ایجاد تفاوت هایی با آیفون اصل می شود.

تشخیص ریپک بودن گوشی آیفون

اگر برای خرید آیفون 13 اصل از طریق فروشگاه های معتبر اقدام نموده اید اما در اصل بودن آن تردید دارید، در ادامه تعدادی از روش های تشخیص ریپک بودن گوشی را با شما در میان گذاشته ایم:

 • از جمله روش های تشخیص آیفون 13 اصل این است که با ورود به تنظیمات گوشی (Setting)، در قسمت About، بخش شناسه دستگاه را مورد بررسی قرار دهید، حرف اول در آیفون اصل M است. چنانچه اولین حرف N باشد، نشانه ریپک بودن گوشی شماست.
چگونه ایفون ریپک را تشخیص دهیم
 • برای تشخیص آیفون 13 ریپک از اصل، کارتن گوشی را به دقت مورد بررسی قرار دهید؛ رنگ نوشته های روی جعبه آیفون 13 اصلی به خاکستری نزدیک است اما در گوشی های ریپک، نوشته ها مشکی پر رنگ می باشد و با کشیدن دستمال الکلی روی نوشته ها، کمرنگ می شوند.
 • بسته بندی آیفون 13 اصل و قرار گرفتن لوازم جانبی داخل جعبه به شکل حرفه ای است و بسته بندی غیرعادی و بهم ریخته می تواند نشان های برای تشخیص آیفون 13 ریپک باشد.
 • سایز نوشته های روی جعبه آیفون 13 اصلی و جعبه ریپک ایفون با هم فرق دارد.
 • تشخیص فرق پک اصلی و ریپک ایفون از طریق رنگ کارتن ممکن است. رنگ جعبه آیفون 13 اصل، سفید مایل به شیری است.
 • توجه به پیچ های بکار رفته در آیفون 13 از دیگر روش هایی است که به شما کمک می کند اصل بودن آنرا تشخیص دهید. این پیچ ها با ابزارهای مخصوص قابل جداسازی هستند.
تفاوت ایفون 13 ریپک با اصلی
 • علامت اپل در پشت گوشی اصل صاف و یکدست است در حالی که در گوشی های ریپک فیک احتمالا برآمدگی یا فرورفتگی هایی داشته باشد.
 • نمایش لوگوی اختصاصی اپل هنگام روشن شدن گوشی نشانه دیگری برای تشخیص پک اصلی بودن ایفون است.
 • یکسان بودن شماره سریال درج شده روی گوشی با شماره سریال ثبت شده در سایت اپل روش دیگری برای تشخیص آیفون 13 اصل از ریپک است.
 • در گوشی های آیفون تقلبی روی شماره سریال یک برچسب قرار گرفته است.
 • پشتیبانی از اتصال حافظه SD از جمله ویژگی های یک آیفون ریپک است.
چرا گوشی ریپک نخریم

گرچه گوشی های ریپک قیمت پایینتری دارند، اما یک گوشی نو محسوب نمی شوند و ممکن است بعد از مدتی استفاده عملکرد آنها دچارمشکل شود. ضمن اینکه هنگام فروش گوشی ارزش چندانی برای آن قائل نیستند.

آیفون ریفربیش چیست

علاوه بر گوشی های ریپک، گوشی هایی هستند که به آنها ریفربیش (Refresh Forever boys) گفته می شود. اینها گوشی های مرجوعی هستند که بعد از استفاده توسط کاربر دچار مشکل شده اند و شرکت اپل با تعمیر و نوسازی این گوشی ها مجددا آنها را با قیمتی پایین تر روانه بازار کرده است.

گوشی های ریفربیش هیچ مشکلی به لحاظ سلامت ندارند و آزمایش های مختلفی بر روی آنها انجام شده است. باتری و قاب سالم دارند، همچنین دارای گارانتی هستند.

اما نکته ای که در گوشی های ریفربیش وجود دارد این است که برخی تعمیرات آنها توسط شرکت هایی غیر از اپل انجام می شود و کیفیت پایینتری از آیفون اصل دارند.

برای تشخیص گوشی های ریفربیش جعبه گوشی را مورد بررسی قرار دهید؛ درج شدن نوشته RBF روی کارتن آیفون نشانه مرجوعی بودن یا ریفربیش بودن گوشی است که در برخی موارد توسط فروشندگان پاک می شود اما قابل تشخیص است.

همچنین می توانید از بخش تنظیمات در قسمت About شماره سریال و مدل گوشی را چک کنید. اگر اولین حرف مدل گوشی با f شروع شده باشد، نشانه ریفربیش بودن گوشی شماست.

تفاوت آیفون 13 ریپک با ریفربیش در این است که گوشی های ریفربیش اصل و باکیفیت هستند اما نقص فنی دارند که بعد از تعمیر با قیمت کمتر فروخته می شوند اما در گوشی های ریپک تضمینی برای اصالت کالا وجود ندارد.

همچنین بخوانید:

نحوه تشخیص کشور سازنده آیفون با کد imei

دیدگاهتان را بنویسید