بازی

راهنمای بازی لیگ آف لجندز (League of Legends) – قسمت دوم – آشنایی با آمار و ارقام و مبانی قهرمانان

راهنمای بازی لیگ آف لجندز
نویسنده : دانیال نوروزی۰۶ تیر ۱۴۰۲
0 دیدگاه

یکی از جنبه‌های اصلی که قهرمانان را متمایز می‌کند، آمار بخش‌های مختلف آن‌ها است. آمارها نشان دهنده ترکیب یک قهرمان در مورد مقاومت آنها، میزان آسیب‌رسانی و سرعت حرکت یا حمله آنها است. در قسمت دوم راهنمای بازی لیگ آف لجندز اصول اولیه را توضیح می‌دهیم.

راهنمای بازی لیگ آف لجندز

بیشتر بخوانید: راهنمای بازی لیگ آف لجندز (League of Legends) – قسمت اول – مقدمات، مفاهیم و مبانی بازی

سلامت (با یک نوار سبز نشان داده شده است)

سلامتی نشان دهنده میزان آسیبی است که قهرمان شما می‌تواند قبل از مرگ و فرستادن به فواره خود تحمل کند.

راهنمای بازی لیگ آف لجندز

منابع قابلیت‌ها: مانا، انرژی و موارد دیگر

استفاده از توانایی‌ها نیاز به منابع خاصی دارد و اکثر قهرمانان از مانا، انرژی یا خشم استفاده می‌کنند. برای مثال، قهرمان‌هایی مانند Lux و Vel’Koz، از مانا استفاده می‌کنند. مانا (Mana) با یک نوار آبی در زیر نوار سلامت نشان داده می‌شود و به مرور زمان بازسازی می‌شود. قهرمانانی مانند Akali و Kennen از انرژی استفاده می‌کنند. انرژی با یک نوار زرد نشان داده می‌شود و همچنین در طول زمان، اما با سرعت بسیار بیشتری، بازسازی می‌شود. این قهرمانان اغلب راه‌هایی برای بازگرداندن انرژی نیز دارند. سایر قهرمانان از منابع دیگری مانند سلامتی، خشم، یا شجاعت خود برای انجام قابلیت‌ها استفاده می‌کنند. استفاده از سلامتی ساده است، قهرمان شما آسیب می‌بیند تا بتواند توانایی خود را انجام دهد.

راهنمای بازی لیگ آف لجندز

آسیب حمله (Attack Damage)

آسیب حمله که به‌عنوان آسیب فیزیکی نیز شناخته می‌شود، نشان دهنده آسیب‌های وارد شده توسط حملات خودکار اولیه است. بسته به یک قهرمان، AD همچنین می‌تواند توانایی‌های آن‌ها را تقویت کند. مواردی که به AD مربوط می‌شوند با رنگ نارنجی نمایش داده می‌شوند.

راهنمای بازی لیگ آف لجندز

قدرت توانایی (Ability Power)

قدرت توانایی در درجه اول توانایی‌های شما (QWER) را قدرتمندتر می‌کند، با این حال، AP می‌تواند برخی از آیتم‌ها و رون‌ها را نیز تقویت کند. مواردی که به AD مربوط می‌شوند با رنگ آبی نمایش داده می‌شوند.

راهنمای بازی لیگ آف لجندز

زره (Armor)

زره یک وضعیت دفاعی است که آسیب فیزیکی را کاهش می‌دهد و ساختن آن به شما کمک می‌کند تا در مقابل قهرمانانی با آسیب‌های حمله زیاد، زنده بمانید.

راهنمای بازی لیگ آف لجندز

مقاومت جادویی (Magic Resist)

مقاومت جادویی همتای زرهی است که آسیب ناشی از قدرت توانایی را کاهش می‌دهد.

راهنمای بازی لیگ آف لجندز

سرعت حمله (Attack Speed)

سرعت حمله نشان دهنده سرعت حملات خودکار قهرمان شماست. اگر به دنبال افزایش خروجی آسیب فیزیکی خود هستید، افزایش سرعت حمله می‌تواند راه خوبی برای این کار باشد.

راهنمای بازی لیگ آف لجندز

سرعت توانایی (Ability Haste)

توانایی‌ها دارای cooldown هستند که نشان می‌دهد چقدر طول می‌کشد تا بتوانید دوباره از آن انتخاب کنید. با استفاده از برخی موارد مانند آیتم‌ها، می‌توانید مدت زمان لازم برای استفاده دوباره از قابلیت‌های خود را کاهش دهید.

راهنمای بازی لیگ آف لجندز

شانس ضربه بحرانی (Critical Hit Chance)

این آمار نشان دهنده شانس شما برای رسیدن به یک ضربه حساس است. حملات بحرانی باعث می‌شود اتو اتک‌های شما آسیب دو برابری را به همراه داشته باشد. به‌عنوان مثال، اگر شما 50 درصد شانس کریت دارید، حملات شما احتمالاً 50 درصد مواقع دو برابر آسیب می‌زنند. اگر 100% شانس کریت داشته باشید، هر اتو اتک دو برابر آسیب می‌زند.

راهنمای بازی لیگ آف لجندز

سرعت حرکت (Movement Speed)

این آمار نشان دهنده سرعت حرکت قهرمان شما در اطراف نقشه است و به کمک توانایی‌ها و مواردی مانند خرید کفش، آن را افزایش دهید.

راهنمای بازی لیگ آف لجندز

تجربه (XP) و ارتقای سطح یک قهرمان در بازی League of Legends

در راهنمای بازی لیگ آف لجندز به این موضوع می‌پردازیم که هر قهرمانی از سطح 1 شروع می‌کند و تا حداکثر سطح 18 به رشد ادامه می‌دهد. قهرمانان با کشتن مینیون‌ها و کمپ‌های جنگلی یا کشتن (کمک در کشتن) تیم حریف XP کسب می‌کنند. همچنین از بین بردن برج‌ها و بازدارنده‌ها به کل اعضای تیم XP می‌دهد.

شما همچنین می‌توانید با قرار گرفتن در محدوده مینیون‌های دشمن یا قهرمانان دشمن در حال مرگ، تجربه کسب کنید. این شعاع تقریباً 3 برابر فاصله حمله خودکار قهرمان شما است.

کسب لول و XP به قهرمانان اجازه می‌دهد تا قوی‌تر شوند. علاوه بر این، خرید آیتم‌ها به شما در انتخاب آمار آزادی عمل بیشتری می‌دهد.

به عنوان مثال، در سطح 1، Ashe حدود 539 HP پایه خواهد داشت که در سطح 18، به 1984 می‌رسد. این رشد در مورد سلامتی، بازگشت HP، مانا، بازگشت مانا، آسیب حمله، سرعت حمله، زره و مقاومت جادویی نیز اعمال می‌شود. ارتقای لول همچنین امتیاز مهارتی را اعطا می‌کند که برای افزایش قدرت توانایی‌های QWER قهرمانان استفاده می‌شود.

تأثیر امتیازات مهارتی می‌تواند به قهرمان و خود توانایی بستگی داشته باشد. در مثال بالا برای قابلیت W، افزایش از سطح توانایی 1 به 2 باعث افزایش آسیب از 20 به 35 و کاهش زمان استفاده از قابلیت از 15 به 12.5 ثانیه می‌شود.

Summoner Spellها

علاوه بر قابلیت‌های QWER، هر بازیکن باید دو توانایی برای قهرمان خود انتخاب کند که عملکرد و زمان استفاده مخصوص خود را دارد. هر Summoner spell ویژگی منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهند که سبک بازی دلخواه خود را داشته باشید. هنگامی که برای اولین بار بازی را شروع می‌کنید، به مرور زمان سامنر اسپل‌های بیشتری برای شما باز می‌شود. در این بخش به کاربرد هر یک از این موارد می‌پردازیم:

Heal (240 ثانیه cooldown)

اسپل Heal فوراً بخشی از سلامتی شما (بر اساس سطح شما) را جبران می‌کند و سرعت حرکت شما را 1٪ افزایش می‌دهد. همچنین به hp یکی از هم‌تیمی‌های کنار شما نیز اضافه می‌کند و می‌توانید با نگه‌داشتن آن‌ها هنگام زدن Heal، انتخاب کنید که کدام مورد را هدف قرار دهد. این اسپل معمولاً در بات لین توسط نقش ADC یا گاهی اوقات نقش ساپورت استفاده می‌شود زیرا دو بازیکن را به طور هم‌زمان شفا می‌دهد؛ بنابراین در این نقش ارزش بیشتری دارد.

Ghost (180 ثانیه cooldown)

این اسپل سرعت حرکت (بر اساس سطح) را به مدت 10 ثانیه به مقدار زیادی افزایش می‌دهد و شما می‌توانید بین واحدها (قهرمانان، هیولاها، مینیون‌ها) بدوید. Ghost یک انتخاب عالی برای قهرمانانی است که به تعقیب حریفان خود متکی هستند یا می‌خواهند در یک فاصله امن بمانند. انعطاف‌پذیری این اسپل بسیار کمتر از همتای خود، Flash است، بنابراین اغلب بازیکنان از فلش استفاده می‌کنند.

Barrier (180 ثانیه cooldown)

Barrier فوراً به شما یک سپر (بر اساس سطح شما) می‌دهد که برای کاهش آسیب یک اسپل عالی است. شما اغلب Barrier را برای نقش مید لین استفاده می‌کنید، اما در برخی مواقع در صورت نیاز توسط ADCها و ساپورت‌ها نیز استفاده می‌شود.

Exhaust (210 ثانیه cooldown)

Exhaust یک قهرمان تیم حریف را کند می‌کند و خروجی آسیب آنها را در مدت 2.5 ثانیه، 40 درصد کاهش می‌دهد. این اسپل در درجه اول به‌صورت تدافعی استفاده می‌شود اما به‌عنوان یک گزینه کنترل جمعیت مناسب برای تعقیب حریفان نیز کاربرد دارد.

Flash (300 ثانیه cooldown)

Flash محبوب‌ترین اسپل بین بازیکنان لیگ آو لجندز است و به شما اجازه می‌دهد که در فاصله کوتاهی در هر جهت پرش کنید. ممکن است استفاده از Flash در ابتدا بسیار ساده به نظر برسد، اما انعطاف‌پذیری که ارائه می‌دهد در موقعیت‌های تهاجمی و تدافعی کارایی بسیار بالایی دارد. همچنین می‌توانید از آن برای درگیر شدن و غافلگیری دشمن، یا برای فرار از روی دیوار و دور شدن از خطر استفاده کنید.

Teleport (360 ثانیه cooldown)

به کمک Teleport می‌توانید سریعاً به یکی از واحدها یا برج‌های خود سفر کنید. توجه داشته باشید که فعال‌سازی این اسپل 4 ثانیه طول می‌کشد و در صورت آسیب دیدن در حین انجام آن قطع می‌شود.

Smite (210 ثانیه cooldown)

Smite به شما این امکان را می‌دهد که در یک لحظه آسیب انفجاری بالایی را به یک مینیون یا هیولا وارد کنید. این اسپل اصلی قهرمانان نقش جنگل است و برای ایفای این نقش مورد نیاز است. Smite همچنین به پاک‌سازی کمپ‌های جنگلی کمک می‌کند و بر اساس ارتقای آیتم جنگلی که خریداری می‌کنید، آسیب بیشتر یا کمتری ارائه می‌دهد.

Cleanse (210 ثانیه cooldown)

این اسپل به نوعی مانند کارت آزادی موقت است زیرا همه آسیب‌های خودکار را از بین می‌برد (به جز زمانی که در اثر ناک اوت به هوا پرتاب شوید.)

به کمک Cleanse می‌توانید از یک موقعیت سخت خارج شوید و به طور موقت در برابر اثرات اضافی کنترل جمعیت ورودی مقاومت بالاتری داشته باشید.

Ignite (180 ثانیه cooldown)

Ignite اسپلی است که بیش از 5 ثانیه طول می‌کشد و دشمنان را می‌سوزاند. همچنین میزان بازسازی hp قهرمان تیم حریف را کاهش می‌دهد، بنابراین در برابر قهرمانان با اثرات شفابخش مفید است.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید