بازی

راهنمای بازی لیگ آف لجندز (League of Legends) – قسمت سوم – سبک بازی، نقش‌های اصلی و کنترل دید

راهنمای بازی لیگ آف لجندز
نویسنده : دانیال نوروزی۰۶ تیر ۱۴۰۲
0 دیدگاه

در بخش سوم راهنمای بازی لیگ آف لجندز به سبک‌های متنوع بازی، نقش‌های اصلی و المان‌های پایه‌ای دیگر بازی می‌پردازیم.

رون‌ها (Runes)

در بازی League of Legends همه چیز در راستای کشف بهترین سبک بازی بر اساس ترجیحات شخصی شما است. علاوه بر سامنر اسپل‌ها، رون‌ها راه دیگری را برای شما فراهم می‌کنند تا قهرمان خود را به نحوی تنظیم کنید که نقاط قوت آنها را به حداکثر برساند یا به کنترل نقاط ضعف کمک کند. در این بخش، موضوعات کلی هر یک از پنج بخش اصلی رون‌ها را پوشش می‌دهیم و نحوه تجهیز صفحات رون را توضیح می‌دهیم. پنج دسته رون‌ها عبارتند از: Precision، Domination، Sorcery، Resolve و Inspiration

Precision

تمرکز بر روی حملات خودکار قدرتمند است و آن را برای قهرمانان دوربرد مانند Ashe یا جنگنده‌هایی مانند Tryndamere ایده‌آل می‌کند.

بیشتر بخوانید:
راهنمای بازی لیگ آف لجندز (League of Legends) – قسمت اول – مقدمات، مفاهیم و مبانی بازی
راهنمای بازی لیگ آف لجندز (League of Legends) – قسمت دوم – آشنایی با آمار و ارقام و مبانی قهرمانان

Domination

توانایی شما برای آسیب مهیب فوری یا کشتن یک هدف را بهبود می‌بخشد، جای تعجب نیست که اغلب شخصیت‌های سرعتی مانند کاتارینا یا تالون را می‌بینید که از Domination استفاده می‌کنند.

Sorcery

قابلیت‌های جادویی شما را افزایش می‌دهد و معمولاً توسط جادوگران و برای قهرمانانی مانند Karma یا Lux استفاده می‌شود.

Resolve

اگر به دنبال تقویت قابلیت‌های دفاعی خود هستید، این رون مناسب شماست. تانک‌ها و قهرمانانی مانند ناتیلوس و لئونا که آسیب بیشتری را تحمل می‌کنند، عاشق رون Resolve هستند.

Inspiration

این رون به شما قدرت‌ها و قابلیت‌های منحصربه‌فردی می‌دهد که می‌تواند در مقاطع مختلف بازی کاربردی باشد و بسته به هر بازی، می‌توانید آن را برای هر قهرمانی استفاده کنید.

زمانی که لول حساب کاربری شما به 10 برسد، می‌توانید صفحه رون‌های خود را شخصی‌سازی کنید. برای این کار، یک صفحه Rune در کلاینت خود خارج از بازی یا در حین انتخاب قهرمان ایجاد کنید، صفحه جدید شما تا زمانی که آن حذف کنید یا تغییر دهید، در دسترس قرار دارد. یادگیری ساختارهای رون‌ها و استفاده بهینه از آن‌ها می‌تواند برای بازیکنان تازه‌کار دشوار باشد پس حتماً همه آنها را امتحان کنید.

پنج نقش اصلی بازی League of Legends

در یک بازی استاندارد League of Legends، هر یک از پنج بازیکن یک تیم یکی از پنج نقش خاص را انتخاب می‌کنند. این پنج نقش عبارتند از تاپ، جنگل، مید، ADC و ساپورت.

قبل از هر مسابقه، شما این فرصت را دارید که یک نقش اصلی و همچنین یک نقش ثانویه را انتخاب کنید. از آنجایی که نقش‌ها از نظر محبوبیت متفاوت هستند، به خاطر داشته باشید که تضمینی برای انتخاب یکی از گزینه‌های اصلی یا ثانویه خود ندارید. همچنین می‌توانید گزینه fill را انتخاب کنید که به این معنی است که نقش خاصی را برای بازی مد نظر ندارید.

اگر یک بازیکن کاملاً جدید هستید، پیشنهاد می‌کنیم زمانی را صرف انجام چند بازی از هر نقش کنید تا با نقش‌های مختلف و استراتژی‌های هرکدام آشنا شوید اما در نهایت روی یک نقش اصلی متمرکز شوید تا پیشرفت سریع‌تری داشته باشید و وقت خود را صرف بهتر شدن در یک مهارت خاص کنید.

ترکیب تیمی در بازی League of Legends چیست؟

از آنجایی که League of Legends یک بازی تیمی 5 به 5 است، ترکیب قهرمانانی که تیم شما جمع‌آوری می‌کند می‌تواند فوق‌العاده مهم باشد. اغلب اوقات، شما می‌توانید با ترکیب توانایی‌ها و نقاط قوت انتخاب‌های خود، شانس خود را برای برنده شدن افزایش دهید. برای درک بهتر از یک مثال ساده استفاده می‌کنیم. فرض کنید تیم شما بخواهد ترکیب تیم ناحیه اثر (AoE) را اجرا کند بنابراین این پنج قهرمانی انتخاب می‌کنید که دارای جادوها و توانایی‌هایی هستند که می‌توانند به چندین قهرمان آسیب بزنند یا با کنترل جمعیت آن‌ها را در جای خود نگه دارند.

هر ترکیب تیمی باید هدفی را دنبال کند که به‌عنوان شرط برد شناخته می‌شود. شرط برد یک ترکیب AoE این است که چندین عضو تیم حریف را به طور هم‌زمان مورد آسیب قرار بدهد و بکشد. اگر ترکیب AoE بتواند این کار را انجام دهد، در بازی برنده خواهد شد.

نمونه دیگری از یک ترکیب تیمی، skirmish است. تیم‌های skirmish از قهرمانانی استفاده می‌کنند که تحرک بالایی دارند و دوست دارند در مبارزات نامرتب از زوایای مختلف وارد نبرد بشوند. یک تیم skirmish احتمالاً یک تیم AoE را شکست می‌دهد زیرا تیم AoE اگر از قابلیت‌های خود درست استفاده نکند برای مبارزه با قهرمانان پر جنب‌وجوش به مشکل برمی‌خورد.

با این حال اگر تازه شروع به بازی کرده‌اید، زیاد نگران ایجاد یک ترکیب عالی و بیشتر بر روی انتخاب قهرمانانی که دوست دارید و تسلط بر آنها تمرکز کنید.

کنترل دید و مه جنگی

در بازی League of Legends باید با اطلاعات ناقص تصمیم بگیرید زیرا چیزی به نام “مه جنگی” به شما اجازه نمی‌دهد همه اتفاقات روی نقشه را مشاهده کنید. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، مه جنگ در نقشه کوچک به‌عنوان یک منطقه تاریک نمایش داده می‌شود. این حرکت دشمنان را پنهان می‌کند و شما باید مراقب باشید که در تله نیافتید، مگر اینکه هم‌تیمی‌هایتان حضور داشته باشند یا درک خوبی از مکان دشمنان داشته باشید. به همین ترتیب، تیم شما نیز می‌تواند از مه جنگی برای پنهان کردن حرکات شما و ضربه زدن به دشمنان از مناطق نامعلوم استفاده کند. شما و همه قهرمانان و برج‌های تیمتان، چشم‌اندازی را برای کل تیم خود فراهم می‌کنید؛ بنابراین اگر شما می‌توانید دشمنی را ببینید، هم‌تیمی‌های شما نیز می‌توانند آن را ببینند.

علاوه بر این، می‌توانید با استفاده از آیتمی به نام ward منطقه دید بیشتری برای تیم خود ایجاد کنید. در ابتدای مسابقه، هر بازیکن به یک آیتم رایگان به نام Warding Totem دسترسی دارد که به‌عنوان “وارد زرد” نیز شناخته می‌شود. از وارد زرد برای محافظت از خود و هشدار دادن به هم‌تیمی‌ها در مورد حرکت دشمن استفاده کنید.

در تصویر زیر، وارد قرار گرفته در بوته، حرکت یکی از قهرمانان تیم حریف را برای شما نمایان می‌کند. اگر این وارد آنجا نبود، ممکن بود شما یا هم‌تیمی‌هایتان متوجه آمدن او نشوید و بمیرید. کنترل دید در اینجا به تیم شما این فرصت را می‌دهد که عقب‌نشینی کند یا یک تله متقابل برای کشتن حریف قرار دهد.

این وارد‌ها مدت زمان محدودی دوام خواهند داشت و در نهایت از بین می‌روند، بنابراین حتماً مراقب زمان باقی‌مانده آن باشید. با کلیک کردن بر روی آن یا دیدن نوار سفید (در تصویر بالا) که با گذشت زمان کاهش می‌یابد، متوجه خواهید شد که چقدر از زمان یک وارد باقی مانده است. همچنین هر وارد یک نوار سلامت سبز رنگ دارد که از سه بخش تشکیل شده است و دشمنان با ضربه زدن می‌توانند آن را زودتر از زمان موعد نابود کنند. این نوع وارد تا زمانی که تیم دشمن از Control Ward یا Red Trinket استفاده نکند، نامرئی می‌ماند و قابل تشخیص نیست.

کنترل واردها با چهار ضربه از بین می‌روند اما برای همه قابل مشاهده هستند. در یک شعاع مشخص، کنترل وارد دید واردهای عادی دشمن را مسدود می‌کند و مکان آنها را نشان می‌دهند؛ بنابراین شما می‌توانید در زمان‌های مهم به کمک این آیتم، دید دشمن را از یک منطقه مهم روی نقشه بگیرید. یکی دیگر از روش‌های اصلی پاک‌سازی واردها، لنز اوراکل است. اوراکل لنز قرمز رنگ به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا در نقشه قدم بزند و واردهای دشمن را در اطراف خود آشکار کنند.

پاک کردن واردهای تیم حریف در طول بازی فوق‌العاده مهم است زیرا توانایی آنها برای ردیابی حرکات تیم شما را از بین می‌برد و همچنین به شما در پیدا کردن شکاف‌های دفاع آنها کمک می‌کند.

آخرین نوع واردها، Alteration Farsight است که به عنوان وارد آبی نیز شناخته می‌شود. وارد آبی فضای بیشتری از نقشه را نمایان می‌کند و تا زمانی که از بین نرود در آن محل باقی می‌ماند اما نقطه ضعف آن این است که برای تیم حریف قابل مشاهده است و با یک ضربه از بین می‌رود.

یک اشتباه رایج بین بازیکنان جدید بازی League of Legends این است که اهمیت کنترل دید را جدی نمی‎‌گیرند. به یاد داشته باشید که هر چه اطلاعات بیشتری از موقعیت دشمنان در نقشه به دست آورید، تصمیمات بهتری خواهید گرفت؛ بنابراین تلاش کنید تا از همین ابتدای راه، خودتان را به قرار دادن واردها و از بین بردن دید دشمنان عادت دهید.

بیشتر بخوانید:

راهنمای بازی لیگ آف لجندز (League of Legends) – قسمت چهارم – عوامل محیطی، گیاهان و هیولاهای بازی

دیدگاهتان را بنویسید